Nekorektní glosátor | 13.06.2022 07:04

Start nové sezony, resp. přípravy na novou sezonu, už netrpělivě klepe na dveře a ani my nespíme a doháníme resty! Nyní se Nekorektní Glosátor ve svém již pravidelném zhodnocení podíval na výkony jednotlivých záložníků v uplynulé sezoně.

Prolog Nekorektního Glosátora:

Během poslední sezony se ke mně několikrát dostaly zprávy fanoušků Sparty, kteří byli trochu rozčarováni mým hodnocením jednotlivých hráčů, trenérů, případně osoby Tomáše Rosického. Často si dotyční stěžovali, že jsem příliš přísný a tvrdý na osoby, které se ve Spartě snaží odvádět maximum a stejně jako nám/mně jim leží dobro Sparty na srdci. Proto jsem se rozhodl některé věci upřesnit - veškeré texty, které na webu Sparta Forever jako Nekorektní Glosátor publikuji, jsou čistě mé SUBJEKTIVNÍ názory, poznatky a postoje. Rozhodně nemám ambice toho, aby s mým hodnocením všichni souhlasili. Každý fanoušek může vidět výkony dotyčného hráče/trenéra jinak a je to tak v pořádku. Naprosto v pořádku.

Druhou věcí, kterou bych zde rád zdůraznil je, že opravdu není mým cílem kteroukoliv osobu spojenou se Spartou dehonestovat, ponižovat, vysmívat se nebo jakkoliv virtuálně šikanovat. V reálném životě bych neměl problém s kýmkoliv z hráčského nebo realizačního týmu ACS zajít na pivo.

Zároveň je ale potřeba vidět věci realisticky - Sparta za poslední roky (nebo snad už desetiletí?) jde soustavně dolů. Nezískává tituly, nehraje Ligu Mistrů. V posledních letech má čím dál větší problémy vybojovat i druhé místo (v éře před Danielem Křetínským něco naprosto nemyslitelného) a ostudných výsledků/výkonů je čím dál více. Proto nemá smysl mazat med kolem huby. Nám fanouškům, ani samotným hráčům a trenérům. Nick Nekorektní Glosátor jsem si nevybral náhodou. Mým cílem bylo a stále je být co nejvíce objektivní, ale zároveň nekompromisní a tvrdý. Žádný hráč není větší než klub. Ten náš je poslední dvě dekády zoufale neúspěšný a hlavní vinu na tom mají (kromě osoby samotného majitele) právě ti, o kterých píšu - hráči a trenéři. Proto se nelze divit, že jejich hodnocení nemůže být až na výjimky pozitivní. Jak jsem už zmínil - není v tom nic osobního, nicméně průměrnosti je ve Spartě obrovské množství a mým cílem není se k tomuto problému otáčet zády a tvářit se, že není daný problém neexistuje.

Dost už ale bylo mudrování, pojďme k samotnému hodnocení členů záložní řady:

Filip Souček

Za mě jednoznačně muž na odpis. Nebudu lhát, jeh hra se mi nelíbí a nevidím u něj nic, v čem by vysloveně vynikal. Někdo může Filipa bránit skrz jeho mladý věk, za mě ale ve 22 letech už není žádný vyjukaný mladík. Vlastně ani nevím, co by měla být jeho silná stránka - technika? Osobní souboje? Produktivita? Pohybové vlastnosti? V mých očích nevyniká v ničem. Jednou z něj může být slušný prvoligový hráč, na Spartu je to ale (minimálně zatím) hodně málo. Chtěl bych Filipa vidět na hostování v jiném prvoligovém klubu, kde by hrál pravidelně a finálně ukázal, zda na Spartu má, nebo ne. Pokud na hostování vysloveně nezazáří, nebránil bych se prodeji.

David Pavelka

Další adept, bez kterého si umím sestavu i kádr Sparty dost snadno představit. Asi jen největší Davidovi fanoušci budou hodnotit jeho návrat z Turecka pozitivně. Pro mě je David ve Spartě stejný, jako celou svoji dosavadní kariéru - poctivec, ale nemastný a neslaný. Občas mu zápas sedne, ve zbylé většině je ale průměrný. Většinou není na place nikdy nejhorší, ale zdaleka ani nejlepší. Šedý průměr. Od kluka, který nosil v minulé sezoně kapitánskou pásku čekám mnohem lepší výkony. Pokud jsme Pavelku koupili především proto, že je to odchovanec a má sparťanské srdce, je to hodně málo.

Ladislav Krejčí

Tady mě pan Majk nebude mít rád :-). Kdyby záleželo na mě, s Láďou bych se po uplynulé sezoně rozloučil. Vím, není to tak snadné, především z důvodu platné smlouvy. Každopádně, Krejčího výkony po návratu z Itálie jsou pro mě jedno veliké zklamání. Jako mladík těžil ze své rychlosti a výbušnosti, po návratu zpět do Sparty ale oba tyto aspekty postrádám. Každopádně, představa, že bude Krejčí jedním z tahounů týmu, hrubě nevyšla. Špatné, velice špatné výkony, které absolutně neodpovídají nákladům, kterou byly a jsou s angažováním tohoto hráče spojeny. Zároveň šance, že se náš odchovanec ještě zázračně probere z letargie, jde s přibývajícími lety rapidně dolů. Chci mít ve Spartě hladové, po úspěchu bažící hráče. U Ládi vidím především spokojenost z klidného, pohodového angažmá ve Spartě. Osoba, která rozhodla o příchodu Krejčího z Itálie, by měla být ze Sparty bez pardonu vyhozena.

Martin Minčev

Pro mě osobně je Minčev spíše útočník. Nicméně, ofiko web ACS ho má zařazeného v sekci záložníků, tak v tom nebudeme dělat chaos. Každopádně, když vezmeme jeho prvoligovou statistiku v rudém dresu, získáme velice chudá čísla - 38 zápasů, 4 góly, 2 asistence. Lepší to není ani v evropských pohárech - 11 zápasů, 0 gólů, 1 asistence. Tím je asi řečeno vše. Jasně, opět zde může přilítnout argument o mladém věku, sbírání zkušeností atd, to pro mě ale není téma. Minimálně ve chvíli, kdy Martin plní roli útočníka č. 2 - 3 a do zápasů pravidelně zasahuje. Výsledkem pak je lavička náhradníků složena z hráčů, kteří mají naprosto minimální schopnosti zápas po svém příchodu na hřiště ovlivnit a otočit ve prospěch Sparty. Ukázkovým případem bylo letošní jaro, kdy trenér Vrba často ani nevyužil všechna střídání, protože zkrátka nebyl přesvědčen o tom, že má na lavičce hráče, kteří mohou daný zápas pozitivně ovlivnit.
Ale zpět k Martinovi - pokud jsme čekali postupné zlepšování, to jaksi nenastalo. Vlastně mě v minulé sezoně zaujal v jediném zápase - na stadionu Bohemians proti Pardubicím, kde byl jeho výkon velice dobrý. Bohužel, ve zbytku sezony se takovému výkonu ani nepřiblížil. Opět tedy - neměl bych problém s hostováním Minčeva v první lize. Na rudý dres to ale aktuálně není. Ne, pokud chce být Sparta opravdu úspěšná.

Michal Sáček

Tady budu zlý. A radost mi to opravdu nedělá. Michal Sáček je pro mě bohužel symbolem průměrné Sparty. Poctivý hráč, který je v mých očích ale zkrátka jen průměrný a jeho fotbalový růst ve Spartě je naprosto minimální. Pokud je hráč v A-týmu Sparty 6 sezon a za tu dobu se neprobojuje do reprezentace (a že tam za Franca Šilhavého jsou lecjací nýmandi), ani nezíská zahraniční angažmá (za šest let jediné oťukávání s podprůměrnou Spezií je marnost), vypovídá to o mnohém. Mladí hráči Sparty se mají zlepšovat a do několika let si vyhrát vysněné zahraniční angažmá tak, jak k němu mílovými kroky směřují Dávid Hancko nebo LK37. Bohužel, Michal se v mých očích neobhájí ani produktivitou - bilance kanadských bodů 3+13 je za šest ligových sezon rovněž obrovsky bídná. Ve Spartě chci mít na hřišti hráče, u kterých se budu těšit z jejich fotbalového růstu. U Sáčka už roky nic takového nevidím. To, že jednou za měsíc ukáže v zápase "záblesky bundesligové geniality" mě osobně prostě neuspokojí. Pokud by se mě kdokoliv zeptal, zda chci Michala ve Spartě, odpověď by byla jednoznačná - nechci. Nebudu mu nadávat, nebudu na něj na tribuně pískat. Vím, že na hřišti dělá maximum toho, na co má. V tom je ale zakopaný pes. Na Spartu to nestačí.

Jakub Pešek

Podzimní část sezony? Za 1. Jarní část sezony může Jakub být rád, že neobdržel nedostatečnou. Tak výraznou pokles formy se jen tak nevidí. Na podzim byl Jakub jednoznačným tahounem a přinesl Spartě spoustu bodů i radosti. Co se s ním přes zimní přestávku stalo, to ví asi jen on sám. Každopádně, na jaře byl jen stínem podzimního Peška. A peška pak i kvůli tomu měla rovněž samotná Sparta, které jeho góly a asistence zoufale chyběly. Věřím, že v nové sezoně uvidíme opět "podzimního" Peška. Pokud ano, bude znovu jedním z tahounů. Každopádně, rozšíření konkurence na křídelních pozicích se z mého pohledu jeví jako naprostá nutnost, protože jak minulá sezona ukázala, udržet ve formě naše křídla po celou sezonu prostě nedokážeme.

Lukáš Haraslín

Skvělý začátek, přinejlepším průměrný prostředek a lehce optimistický závěr. Tak by se dala shrnout Lukášova sezona v kostce. V podzimní derby, stejně jako v domácím zápase s Lyonem ukázal, že při správném naladění může být velice platným hráčem. Z tohoto pohledu se uplatnění opce jeví jako logický krok. Na pozoru bychom ale měli být především s vědomím toho, že především ve druhé polovině sezony se Lukáš na hřišti hodně trápil a jeho výkony rozhodně neodpovídaly očekáváním, která si na sebe úspěšným začátkem vytvořil. Sám jsem zvědav, kterého Haraslína v nové sezoně uvidíme.

Adam Karabec

Těžký případ. Minimálně v rámci tohoto hodnocení. Absolutně není pochyb o tom, jakou míru talentu v sobě Adam má. Stačí pár chvilek na hřišti a pozorný divák si všimne, že Adam vidí a hraje fotbal tak, jako málokdo ze současného kádru. Zároveň si ale nelze nevšimnout, že to jsou zatím často pouze záblesky fotbalové geniality, které Adam není schopen předvádět delší časový úsek. Až příliš často Karabec vypadá, jako by ho to na hřišti vlastně ani moc nebavilo. Zároveň se v zápasech, ve kterých nastoupil od první minuty spíše vezl s týmem, než aby byl jeho hlavní postavou. Beru v potaz, že je stále hodně mladý a věřím, že začne svůj nesporný talent ukazovat čím dál častěji. To, že by nyní už mohl nahradit Adama Hložka, jak se o tom zmínil v jednom rozhovoru Tomáš Rosický, si ale zatím rozhodně nemyslím. Nebránil bych se ani ročnímu hostování v menším klubu, kde by mohl Karabec dozrát. Na naši dřeváckou ligu má Adam díky svému technickému vybavení už teď. Zda z něj ale jednou bude hráč pro top evropský klub, nebo půjde spíš cestou Martina Zemana a promarní svojí kariéru v průměrných rakouských, maďarských a českých klubech, v tuto chvíli neumím říct. Z mého pohledu má k oběma variantám stejně blízko i daleko.

Ladislav LK37 Krejčí

I když se ani jemu nevyhnuly během sezony výkyvy formy, byl Láďa nejlepší z našich záložníků. Pro mě je to aktuálně jediný člen záložní řady, který má v sobě vlastnosti lídra a po odchodu Bořka Dočkala bych mu v nové sezoně navlékl na rukáv kapitánskou pásku. Jediným negativem jsou zranění, která u Ládi začínají být docela častým jevem. Uvidíme, zda je nový realizační tým dokáže vymýtit. Už by bylo na čase. Tak jako tak, těší mě progres, který můžeme u Ládi po jeho přestupu z Brna sledovat a nemám pochyby o tom, že ho brzy čeká zahraniční kariéra na západě.

Matěj Ryneš

U Matěje pouze ve zkratce, protože za A-tým odehrál minimum času. Ze druhé ligy na něj šly velice dobré reference, svým talentem se neztratil ani mezi hráči prvního týmu. Mrzí mě, že na jaře nedostal od trenéra Vrby šanci ve chvíli, kdy byla obě naše křídla Pešek a Haraslín úplně z formy. Každopádně veliký příslib a v nové sezoně ho chci vidět konečně pravidelně hrát ligu. I za cenu toho, že to bude v rámci hostování v jiném, než v rudém dresu.

Bořek Dočkal

O Bořkovi jsem už psal text (ZDE) v průběhu sezony a od té doby se příliš nezměnilo. Stojím si za tím, že na zápasy evropských pohárů, stejně jako na zápasy s českou špičkou už to nebylo. Na druhou stanu, se slabšími soupeři a především v domácím prostředí, si Bořek stále uměl poradit. Je škoda, že po návratu z Číny už to nebyl ten starý dobrý Bořek, zřejmě i vinou zdravotních problémů. Nicméně, já si ho budu pamatovat především jako skvělého fotbalistu a lídra, který se ve své vrcholné formě stal nejlepším nahrávačem Evropské ligy. Díky za vše, kapitáne! A pokud se jednoho dne vrátíš do letenských/strahovských kanceláří, zrovna u tebe se rozhodně zlobit nebudu. Ještě jednou díky za skvělé vzpomínky, které jsi mi díky svým gólům a přihrávkám pomohl vytvořit!

Nekorektní Glosátor

foto:idnes.cz


Hodnocení sezony - brankáři - ZDE

Hodnocení sezony - Pavel Vrba - ZDE

Hodnocení sezóny - obránci - ZDE


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Hodnocení sezony - obránci

Jak česká lvíčata nestačila na Angličany - report z výjezdu na zápas Česko U21 - Anglie U21

Rozhovor s II. vicemiss SPARTA FOREVER 2021 Anetou

Hodnocení sezony - brankáři

Hodnocení sezony - Pavel Vrba

Co týden dal a dá jaro 2022 - Epilog

Někdy je to fakt těžký…report z výjezdu na finále Mol Cupu do Uherského Hradiště

Všichni ven, ale kdo dovnitř? - názor k současnému dění okolo Sparty

22. ročníku Memoriálu Františka Lhotáka

Jak béčko nestačilo na Líšeň - report z výjezdu do Brna na zápas Líšeň - Sparta B

Prales tour - FK Radošovice A - FK Dobřejovice A

Bořku díky! - report z utkání Sparta - Slovácko

Co týden dal a dá jaro 2022 (14.díl)

Transparent pro Hložana a Dočkyho – DÍKY ADAME! DÍKY BOŘKU!

Novinka v našem eshopu - černá kšiltovka s logem SF

Svět Vodních Radovánek - report z výjezdu na nefinále Mol Cupu

Co týden dal a dá jaro 2022 (13.díl)

Rozčarování na Čarodějnice - report ze zápasu Sparta - Hradec Králové

Co týden dal a dá jaro 2022 (12.díl)

Přijela Paříž, křičely děti....- report ve Fotbalové horečce z návšty zápasu Angers - PSG

Jak chachaři dostali ve fotbale i v hokeji - report z výsledkově vydařeného víkendu

Prales tour SF - prolog


Nekorektní glosátor | 13.06.2022 07:04 Vstoupit do diskuze
0