Nekorektní glosátor | 26.05.2022 05:29

O angažmá a hlavně konci trenéra Vrby toho bylo už napsáno více než dost. Toto téma podrobně rozebrali fanoušci i novináři. Bohužel, dosud se k tomu neodhodlal vyjádřit ten, který by k tomu měl být nejpovolanější, tedy náš sportovní ředitel. Ale o tom třeba až jindy a jinde.

Tak jako tak, Pavel Vrba už je minulostí, přesto se sluší se jeho neúspěšnému angažmá krátce pověnovat. Když Sparta jeho angažování oznámila, patřil jsem k těm fanouškům, kteří jeho příchod přivítali. Popravdě, když pominu Jindru Kšiltovku, neviděl jsem v rámci České republiky lepšího adepta. A musím říct, že jarní část (nyní již) předminulé sezony mě celkem navnadila - pestrý ofenzivní fotbal, spousta gólů, probuzení hráčů jako DMK nebo Srdjan Krysić. Že to občas haprovalo v obraně? S tím jsem počítal a souhlasil se slovy trenéra - raději vyhrát 5:4 než 1:0.

S optimismem jsem teda vstupoval do nedávno skončené sezony a její úvod mě bavil. Především v domácí odvetě s Rapidem jsem z týmu, trenéra a koneckonců i z ochozů cítil takovou energii, jako už dlouho ne. Hned následný souboj s Monakem nám vystavil stopku a ukázal i docela drsné zrcadlo co se týče srovnání s evropskou kvalitou (ne nadarmo skončilo letos v kvalitní Ligue1 na třetím místě, za přebohatým PSG a Olympique Marseille), pořád jsem chtěl ale věřit slovům trenéra Vrby, že když nic jiného, nasbírali jsme cenné zkušenosti, které následně v sezoně zúročíme.

Na podzim potěšilo ještě i vítězství v derby (konečně!!!), nebo domácí setnutí ubrečenců z Rangers. Na druhou stranu, zhruba od poloviny podzimu začalo být zřejmé, že ne všechno je tak růžové, jak se nám vedení i hráči snažili často namluvit.

Přišla tradiční nakládačka v Plzni, pohárový zmar v odvetě na Rangers a doslova ostudný zápas na Slovácku. Nepostup do jarní části Evropské ligy už jen podtrhl rozpačitý podzim. Upřímně - že Sparta prohraje zápas, s tím jsem se už za ta léta naučil žít. Co jsem ale dosud nepochopil je, že máme na lavičce vítěze ankety Trenér desetiletí, který se každý druhý zápas držel za hlavu, případně si skrýval obličej v dlaních a po zápase do mikrofonu bezradně vykládal, že vlastně neví, co s tím. No pardon, ale v takovém případě můžu být na lavičce klidně já a vyjde to nastejno.

Tři hlavní podzimní propadáky (v Plzni, Glasgow a na Slovácku) měly minimálně jednoho společného jmenovatele - absolutní mentální nepřipravenost, absence psychické odolnosti a nulový plán B. Na tréninky nechodím, takže nevím, co trenérský štáb Pavla Vrby s hráči celé ty dny a týdny dělali, ale jakmile jsme v takovýchto zápasech inkasovali první branku, bylo jasno. A trenér na to jen bezradně koukal. To, že po domácím zápase s Kodaní prohlásí, že "postup" do Konferenční ligy bere jako úspěch, už byla jen třešnička na dortu. Na jaře jsme v podstatě jen navázali na nepřesvědčivé výkony ze druhé poloviny podzimu. Proto slabším soupeřům jsme ještě byli schopni uspět díky individuální kvalitě části kádru, jakmile se nám ale postavil jen trochu kvalitnější protivník, absolutně jsme vypadli z role.

Z trenéra Vrby, ze kterého jsem na začátku jeho spartanského angažmá cítil energii, touho dosáhnout velkých úspěchů i zapálení do práce, se postupem času stával bezradný, otrávený muž, který totálně rezignoval na hledání cesty vpřed. Ostatně, fotografie a GIFy toho, jak si Vrba bezradně schovává obličej v dlaních, jsou dodnes vítaným zpestřením mnoha sociálních sítí. I mně osobně by zajímalo, kdy a kde nastal ten zlom a z Vrby-bojovníka se stal Vrba-beránek potupně jdoucí na porážku. Nakolik do toho zasáhl vztah Vrby s Rosickým, který evidentně nebyl zdaleka tak ideální, jak se nám oba dva snažili rok a půl namluvit.

Tak jako tak, Vrbův konec ve Spartě byl z mého pohledu nevyhnutelný, protože v rozpoložení, v jakém se ke konci svého letenského angažmá nacházel, už nebyl schopen cokoliv změnit a otočit ve svůj prospěch.

Nové Vrbovo angažmá v Baníku by nám mělo přinést odpověď na otázku, zda je už Pavel Vrba unavený, vysloužilý trenér se zastaralými metodami i pohledem na fotbal a který už nemá co nabídnout, nebo zda je i nadále kvalitním trenérem a odborníkem, kterého, bohužel, jako dalšího v řadě semlelo extrémně toxické prostředí v kancelářích letenského stadionu.

Tak či tak, jedná se o další promarněnou šanci. Škoda. Tečka.

Nekorektní Glosátor

foto: sparta.cz


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Co týden dal a dá jaro 2022 - Epilog

Někdy je to fakt těžký…report z výjezdu na finále Mol Cupu do Uherského Hradiště

Všichni ven, ale kdo dovnitř? - názor k současnému dění okolo Sparty

22. ročníku Memoriálu Františka Lhotáka

Jak béčko nestačilo na Líšeň - report z výjezdu do Brna na zápas Líšeň - Sparta B

Prales tour - FK Radošovice A - FK Dobřejovice A

Bořku díky! - report z utkání Sparta - Slovácko

Co týden dal a dá jaro 2022 (14.díl)

Transparent pro Hložana a Dočkyho – DÍKY ADAME! DÍKY BOŘKU!

Novinka v našem eshopu - černá kšiltovka s logem SF

Svět Vodních Radovánek - report z výjezdu na nefinále Mol Cupu

Co týden dal a dá jaro 2022 (13.díl)

Rozčarování na Čarodějnice - report ze zápasu Sparta - Hradec Králové

Co týden dal a dá jaro 2022 (12.díl)

Přijela Paříž, křičely děti....- report ve Fotbalové horečce z návšty zápasu Angers - PSG

Jak chachaři dostali ve fotbale i v hokeji - report z výsledkově vydařeného víkendu

Prales tour SF - prolog

A winner is....SPARTA! - report z výhry Sparty U16 ve finále Memoriálu V. Marečka nad slavií

Nekorektní glosátor | 26.05.2022 05:29 Vstoupit do diskuze
1