Novák | 12.05.2022 15:47

Na poslední domácí většinou nechodím: nebývá už o co hrát, tituly se neslaví a tak poslední zápasy doma bývaj prosyceny negativitou po další projetý sezóně. (Na den přesně 11.5. v roce 2014 jsme po domácí výhře nad Olomoucí slavili poslední zářez!).

Nálada mezi fans pohřební: 3. flek, ostudný výkon v Plzni, vyhazov trenéra (navíc bez okamžité náhrady) – je toho na jeden zápas až až a tak čekám, že se nasranost a negativita budou dát krájet. Dneska se ale loučí s kariérou Bořek Dočkal (a velmi pravděpodobně i Adam Hložek) a tak i když není o co hrát, vyrážím!

Osvěžení před výživný: potkávám lidi, co jsem nějakou dobu neviděl, rozebíráme jako vždycky Spartu, ale dojde i na 2.německou, Vencu D v Dynamu D, fanouškovský pohledy na věci, který uměj bejt bez znalosti zákulisí hodně řízný a tak vůbec… (Vrbovy memoáry, pokud někdy vyjdou, budou jistě hodně peprný počtení!). Hospoda ale nijak nepraská ve švech a už podle toho se dá očekávat spíš komorní atmosféra. Po dlouhý době stihnu sestavy i hymnu: potěší mladí béčkaři Suchomel a Vydra v základu, plus Ryneš na lávce (náš týdenní klasik by snad řek “Takhle jsme to, Pavle Vrbo, v mačích, který nic neřešej, chtěli i po Tobě!”). Boříkovi zatleskáme a zaskandujem, což mě osobně hodně potěší. Musím přiznat, že i překvapí, že jsem nezaznamenal žádný tendence to klukovi kazit: já sám bych ho ve Spartě na dalších 27 let nemusel mít, ale něco tady odehrál a dneska končí před domácím publikem, tak není důvod se k němu nechovat slušně.

Kotel na začátku, v souladu s mým očekáváním, jede VSJBČ a vyvěsí i transparent: naštěstí se tentokrát nikdo nepokoušel o jambickej pentametr a tak je sdělení jasný a srozumitelný. Po příznačný chvíli ticha na podtržení vzkazu vedení se kotel rozjede úplně normálně a žene kluky kupředu. Za mně osobně velkej dík a respekt! V tom podělaným rozpoložení a v zápase, ve kterým se hraje o žížu, jede support docela slušně.


Samotnej zápas mě moc nebere: připadám si jako minulej pátek, kdy jsem bral šestiletou dcerku na Bengo – ona poprvý na fotbale a tak řešíme, proč má 10 a 10 kluků stejný dresy, ale pak mezi nima pobíhá někdo v jiným triku, kdo a proč zrovna písknul, kolik míčů maj ty holky-podavačky a proč je ta malá hezká vlaječka, co má ten pán pod tribunou zrovna žlutá a oranžová a jestli jí ji můžu koupit (Seagulle ty mi rozumíš!) Dneska taky kecám spíš s lidma kolem, nějak mě to celý neba: registruju, že v nějaký 30. je někdo z našich ve stoje složen k zemi (mám to ze svýho místa prakticky přes celý) a píská se pentle. Bavíme se na tribuně, jestli si ji vezme Bořek, ale vše zůstává při našem osvědčeným popravčím Hancim, který neomylně vsítí. Dobře, že tak! Hodně se snaží Minčev, ale nejde mu to a nejde. V nastavení má ještě dobrou šanci Šulo Haraslín, ale netrefuje. V 55. srovnává Holzer, který, jak už to tak bývá, nemůže asi Spartě zapomenout, že se v ní neprosadil: ze svých pěti gólů tuto sezonu dal 3 nám. Musím se ale přiznat, že je mi to srovnání úplně ukradený. V 60. jde z placu Bořek a 7000 platících mu to udělá hezký. Díky, Bořku! Nahrazuje ho Hložan, kterej je hned cejtit: snad v prvním kontaktu s balonem vede brejk a krásně vysune Minčeva, který bohužel nedává. V 73. a 77. se skvělýma zákrokama blýskne Heča (jejich Borek dle mě k ničemu podobnýmu donucen nebyl), ale v 81. zakroutí balon z Hranice vápna Havlík a dává Slovácku vedení. Pak má tuším každý ještě po jedný šanci, ale zápas o suchý z nosu nakonec prohráváme 2:1. Jediná relevance toho výsledku však tkví v tom, že Sparta po dlouhé době prohrála na Letný. Toť vše!

Celou dobu po očku sledujeme souběžně hraný mače: Plzýnka si proti Hradci oslabenýmu o VIP poradí, kdežto galaktická plichtí v Chacharstánu, takže když už titul není tam, kde má bejt, aspoň není tam, kde nemá bejt. Nechám to na majkovi, ale není nezajímavý si uvědomit, že Sparta s tou bandou nekopů a lůzrů a vedením, co nikdy neudělá nic správně je na tom de facto stejně jako ti, co maj za trenéra krále Midase, kerýmu se všechno, na co šáhne, mění pod rukama ve zlato… (A pokud máknem ve středu, můžem mít aspoň trofej.) Ale to nechci zlehčovat situaci, ve který se Sparta nachází – že to jinde dělaj taky blbě nemůže pro nás být měřítko.

Bořek se rozloučil s Letnou – já osobně jsem hodně rád, že lidi, co ve středu byli a třeba ho nemusí, si to nechali pro tu chvíli pro sebe a důstojně se rozloučili. Jestli bude v klubový historii vedenej jako Legenda s velkým L se ukáže až časem a hodně bude záležet na jeho dalším působení mimo hřiště (neumím si představit, že by žádný nebylo). S hodnocením aktivních hráčů je to vždycky těžký: každej máme živej osobní názor, zážitek, vzpomínku, podle který hodnotíme, kdežto o těch kanonizovaných Legendách á la Janda Očko či Andrej Kvašňák už většinou víme jenom z vyprávění. U Bořka se uvidí, ale dovolím si jednu statistickou: Hooonza Bergr, o jehož legendárním statusu nikdo nepochybuje za Spartu odehrál nějakých 146 zápasů, kdežto Bořek jich má na kontě nejmíň 244.
Bořku, Díky!

O víkendu Derby a je fajnový, že nemusíme dělat stafáž u něčeho, co jednu dobu reálně hrozilo (fujtajbl!) a pak ve středu repete v Hradišti - snad vyválčíme aspoň nějakej triumf! Doufám, že atmosféra bude aspoň stejná jako v tom chcanci před tejdnem: to vypadalo z obou stran hodně slušně! Hrrr na ně!

Novák

AC Sparta Praha – 1.FC Slovácko 1:2 (1:0)

Góly: 30. Hancko (pen.) – 55. Holzer, 81. Havlík. ŽK: Højer – Šimko, Vecheta. Rozhodčí: Křepský – Pečenka, Machač. Diváci: 7093.

Sparta: Heča – Suchomel, Vydra, Hancko (46. Vitík), Højer – Pešek (66. Ryneš), Souček, Karabec, Dočkal (60. Hložek), Haraslín (56. Čvančara) – Minčev (82. Sáček).

Slovácko: Borek – Tomič, Šimko (46. Daníček), Kadlec, Kalabiška – Jurečka (54. Juroška), Ljovin, Havlík, Kohút (54. Sadílek), Holzer (83. Divíšek) – Vecheta (73. Cicilia).Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Co týden dal a dá jaro 2022 (14.díl)

Transparent pro Hložana a Dočkyho – DÍKY ADAME! DÍKY BOŘKU!

Novinka v našem eshopu - černá kšiltovka s logem SF

Svět Vodních Radovánek - report z výjezdu na nefinále Mol Cupu

Co týden dal a dá jaro 2022 (13.díl)

Rozčarování na Čarodějnice - report ze zápasu Sparta - Hradec Králové

Co týden dal a dá jaro 2022 (12.díl)

Přijela Paříž, křičely děti....- report ve Fotbalové horečce z návšty zápasu Angers - PSG

Jak chachaři dostali ve fotbale i v hokeji - report z výsledkově vydařeného víkendu

Prales tour SF - prolog

A winner is....SPARTA! - report z výhry Sparty U16 ve finále Memoriálu V. Marečka nad slavií

Co týden dal a dá jaro 2022 (11.díl)

Fanoušek na posledním místě - komentář k aktuálnímu dění

Sváteční den v mimořádně dobré společnosti - report ze nedělních zápasů áčka i béčka Sparty

Plichta béčka ve Vlašimy - report z výjezdu na zápas naší rezervy

Co týden dal a dá jaro 2022 (10.díl)

Novák | 12.05.2022 15:47 Vstoupit do diskuze
3