Martin Polák | 29.11.2021 17:18

V 5. kole EL zavítala Sparta do Glasgow a my s ní. Za normálních okolností by to byl 3. výjezd do Glasgow za rok a půl. Nejprve jsem měl lístky na Euro 2020 (Hampden Park), pak Sparta hrála v Celtic Parku a teď v Ibrox stadium s domácím Rangers FC. Předchozí 2 návštěvy zhatil covid-19 a tak i s tímto výjezdem jsem byl opatrný. A tak letenku kupuji až 2 týdny před odletem. Letím z Katowic přes Bergamo do Edinburghu. A zpět přímý let Edinburgh - Katowice. A to vše za lidových 640 Kč. Takže už chybělo jen zařídit hotel, tam si objednat za 28£ test na covid-19 a vyplnit příjezdový formulář do Velké Británie. Na příjezdovém formuláři bylo nejdůležitější STATUS: NON-RED LIST, což znamenalo, že nemusím do karantény.

Původně jsem měl letět sám, ale pak se mi ozval Dan ze Zruče nad Sázavou, že poletí taky, ještě s Jáchymem od nich ze Zruče a Mára z Morkovic (který je členem fanclubu Lipník nad Bečvou). A tak se v úterý 23.11. večer můžu vydat z Uherského Brodu do Morkovic k Márovi, kde nás před půlnocí nabrali Dan s Jáchymem a mohli jsme vyrazit směr Katowice - letiště, odkud nám to letí 6:45 (24.11.). Let i přestup v Bergamu probíhají bez problému, a tak před 12. hodinou místního času přistáváme v Edinburghu a já se konečně dočkal návštěvy Skotska.

Z letiště jedeme tramvají do města a hned se ubytovat do Hotelu Piries. Dáme sprchu a jdeme dát oběd a po té na průzkum města. Edinburgh je krásné, starobylé město a tak je co k vidění. Doporučuji k návštěvě. Navštěvujeme i stadion Hibernian a litujeme, že v ten den nehrají doma, ale na hřišti Ross Country. Mohli jsme to mít i s ochutnávkou skotské ligy. A tak někteří vzali za vděk skotskou whisky.

Večer při návratu na hotel potkáváme další skupinu výjezďáků, která letěla z Berlína a v ní samé známé firmy (Sváťa, Machy atd...). Ve skupině chybí Bombito, který odpočívá na hotelu, který mají ve stejné ulici jako my. A tak jdeme společně najít nějaký bar, kde by se dala sledovat liga mistrů.

Ráno 25.11. se odhlásíme z hotelu a jdeme na pravou britskou snídani. S námi jde i David z Děčína, který ale už 4 roky žije ve walšském Cardiffu. A tak nám dělá průvodce a tlumočníka, za což jsme mu všichni vděční a touto cestou mu ještě jednou děkuji. Po pravé britské snídani jdeme na vlak do Glasgow. Cesta trvá 45 minut. A tak máme cestou čas rozebírat, co nás může čekat? Už v Edinburghu jsme viděli 2 antisparťanské nálepky, a tak si říkáme, jestli to bude vážně tak horké, jak se psalo v ostrovním tisku? Říkám klukům: ,,Přežil jsem Neapol, Bělehrad, Trabzon, přežiju i Glasgow." A co se týká fotbalu? Do Glasgow jedeme po velké blamáži a ostudě na Slovácku. A tak mám strach něco předpovídat a tipovat, navíc když domácí požene 50 tisíc fanoušků.

Cesta povídáním utekla rychle a my byli v Glasgow. Vystupujeme ve stanici Glasgow Queen street. Odtud se dostáváme na náměstí George square, které nás zaujalo a líbilo se nám. Odtud si bereme taxi a jedeme se podívat na stadion Celticu. Před stadionem je plno květin, dresů a šál. To fanoušci vzdali hold zesnulému Bertie Auldovi (bylo mu 83 let), který v roce 1967 vyhrál s Celticem PMEZ (dnešní liga mistrů) a 9 ligových titulů.
Takže opravdová legenda klubu... RIP Bertie. U stadionu se opět potkáváme se skupinou letící z Berlína. Takže společně cestujeme busem do centra, najít opět nějaký bar.

V baru dáváme něco k jídlu a pití. Je tu i spoustu fanoušků Rangers, ale žádnou nevraživost necítíme.
U stolu vedle sedí fanoušci Rangers, kteří přijeli ze severu Skotska a sami říkali, že se o tom celou cestu bavili v autě. Proč by nás měli nenávidět? Že oni nenávidí jen Slavii a tu nenávidí i Sparta. Takže by s námi měli být zadobře.

Asi v 18 hodin vyrážíme metrem na stadion. U stadionu se od SLO Sparty Dana Peterky dozvídáme, že s námi v sektoru bude i výprava od sponzorů, že Rangers dělali obstrukce kvůli bezpečnosti, a tak místo obvyklého místa na hlavní tribuně je dali k nám do sektoru. Takže k necelým 40 fanouškům cestujících po vlastní ose se přidalo cca 150 lidí od sponzorů. Tak aspoň vypadá sektor trochu zaplněný. Skoro 200 lidí vypadá líp, než 40.
Ve výpravě je i legenda Sparty Martin Frýdek.

Stadion se začíná plnit a atmosféra je parádní. I my se snažíme celý zápas fandit, ale převaha Rangers na tribuně je značná. Bohužel zaostávají i hráči na hřišti, a tak po prohře 2:0 jsme ze hry o postup do jarních bojů Evropské ligy. Už nám zbývá možnost pokračování v Konferenční lize. K tomu nám stačí doma neprohrát s Brøndby a udržíme 3. příčku, která nám zajistí i jarní zápasy v pohárech. Tak snad to doma hráči zvládnou a situace nám umožní výjezd, nejlépe někam do tepla.

Po zápase se vracíme vlakem do Edinburghu. Zde bereme taxi a jedeme na letiště. Ráno (26.11.) odlet směr Katowice, kde přistáváme kolem 12. hodiny. Sedáme do auta a vyrážíme směr ČR. U nás sněží a to komplikuje dopravu. Kluci mě vysazují v Přerově a tu čekám na zpožděný vlak přes 40 minut. Ve vlaku shlédnu los baráže o MS. Před 18. hodinou vystupuji v Uherském Brodě a za mnou je další výjezd za Spartou.

Díky všem za společnost a bezproblémový výjezd.

Sparta Forever!

S pozdravem Váš Martin Polák.


Rangers FC – AC Sparta Praha 2:0 (1:0)

Góly: 15. a 49. Morelos. ŽK: Hagi, Barišić. Rozhodčí: Makkelie – Steegstra, de Vries (všichni Niz.). Diváci: 48 370.

Rangers: McGregor – Barišić, Bassey, Goldson, Tavernier – Kamara, Davis (89. Lundstram) – Kent (81. Sakala), Hagi (66. Patterson), Aribo (81. Arfield) – Morelos.

Sparta: Holec – Wiesner, Panák, LK37, Hancko – Haraslín (58. DMK), Pavelka, Sáček, Hložek (84. Pulkrab), Laco Krejčí (58. Karabec) – Minčev (58. Dočkal).


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Je libo sparťanský sedací pytel?

Další historický debakl - report z výjezdu na Slovácko

Co táden dal a dá (18.díl)

Hlasujte o MISS SPARTA FOREVER 2021

Co týden dal a dá (17.díl)

Was wollen wir trinken....report z výjezdu busem do Lyonu za Spartou

Sbírka pro Pavku S. - realizace

Názory - Má Bořek Dočkal stále co dát současné Spartě?

Jak jsme přejeli žlutý balet - report z výhry béčka Sparty nad Duklou

Martin Polák | 29.11.2021 17:18 Vstoupit do diskuze
0