Redakce | 01.02.2021 21:06

Dalším zpovídaným v rubrice Fanoušek týdne je známý příznivec Sparty vystupující na sociálních sítích pod jménem Číslo 34.

Ahoj, nemůžeme začít jinak než otázkou, proč vystupuješ pod jménem Číslo 34, to je ostatně i název tvého blog, který je mezi sparťanskou veřejností velmi dobře známý?
Ahoj. Hrál jsem dlouho fotbal, ale tehdy jsme si ještě čísla vybírat nemohli. Dostali jsme je klasicky podle postů. Když jsem pak v 15 začal hrát florbal, vybral jsem si z nabízených možností číslo 34 a už pak nechtěl jiné. Jeho výběr mohl asi vycházet i z dětské oblíbené románové postavy Edmonda Dantése, který byl mimochodem vězeň číslo 34.

Aha, trochu netradiční :-) Než se dostaneme ke tvé aktivitě na sociálních sítích, prozraď nám něco o sobě. Jak ses ke Spartě dostal a jaké s ní máš soužití?
Máme Spartu v rodině. Přivedl mě k ní můj táta. Vyprávěl mi velké zážitky. Třeba jak ho bral kdysi dávno strýc autem do Prahy, kde viděli slavné zápasy. Vzpomínal na Barcelonu, AC Milan a jiné velkokluby. Poprvé jsem s ním byl na stadionu asi v mých 5 letech. Bude mi teď 35, takže mé spojení se Spartou trvá dobrých 30 let. Permice kupuji vždycky 2. Bez přestávky od roku 2008.

Tahle věc mě vždycky ohromně zajímá i baví. Co se ti vybaví a cítíš, když se řekne Sparta?
Je to celá škála pocitů. Myslím, že to každý Sparťan zná, když přijede ke stadionu. Ani se nemusí hrát, jdete kolem a cítíte, že jste na velmi příjemném místě. Když se pak hraje zápas, je to ještě silnější. Začíná to v den zápasu, někdy i dříve. S napětím a očekáváním se těšíte na výkop. Když je pak tma, plný stadion, je to všechno ještě silnější. Pak emoce s výhrou i smutná nálada po prohře. Prožívám to hodně. Sparta pro mě znamená strašně moc. Nevím o žádné jiné zálibě nebo koníčku, kterého bych se držel přes 30 let.

Hezky vyjádřené. Jak často se tedy na zápasy dostaneš a kde máš na Letné své místo?
Dokud to šlo, chodil jsem pravidelně. Vynechával jsem spíš výjimečně. Když byl zrovna čas, tak jsme s kámoši i někam vyjeli. Naposledy jsme byli v Teplicích, Jablonci a Příbrami. A pak samozřejmě, když hrála Sparta v Praze. Chodili jsme na Duklu nebo na Bohemku. Byl jsem několikrát i v Edenu, ale tam to fakt nemám rád. Máme dvě místa na H59. Koupil jsem si je tam před lety a držím se jich. Je tam dobře vidět. V době covidu jsem byl ale i za bránou nebo v rohu a přišlo mi to taky fajn.

Další oblast, o které si rád povídám je ohledně rituálů, nebo prostě režimu zápasového dne. Každý to máme jinak, ale vždycky to jsou zajímavé příběhy. Jak to máš ty?
Rád chodím ne Letnou včas. Chci tam být minimálně hodinu před zápasem. Ne vždy se to podaří, ale když jo, tak sleduju rozcvičku, čtu si sestavy, pročítám program. Pověrčivý moc nejsem. Chodil jsem dlouho s tátou. A pak s přítelkyní. Máme dvě permice, takže vždycky, když táta nebo přítelkyně nemohli, vzal jsem nějakého kámoše. Za ty roky jsem z mnoha z nich udělal trvalé permanentkáře, takže to docela fungovalo. S tátou jsem zažil na Spartě moc hezké chvíle, na které nikdy nezapomenu. Táta bohužel loni zemřel. Byla to taková naše věc. Vždycky, když se na Letnou dostanu, vzpomenu si na to.

To je mi líto…….. Co máš na Spartě rád?
Mám rád klub celkově. Když se mi něco nelíbí, napíšu o tom. Nebo si o tom myslím svoje. Jiná Sparta ale není, takže každé naštvání, smutek nakonec přejde. Tohle zná asi každý fanoušek, když sezóna třeba nedopadne podle přání, týden si dá pauzu a pak už sleduje, kdo nový přijde, kdo odejde, kdy budou přípravné zápasy atd.

Pojďme na chvilku k současné situaci. Jak ji hodnotíš?
Přijde mi, že se to pomalu zlepšuje. Musím věřit, že vedení ví, co dělá. Na druhou stranu jsou tu fakta. Jedna pohárová trofej za poslední roky je pro klub s možnostmi, jaký má Sparta, strašně málo.

A jaký je dle tebe recept na to, abychom se znovu dostali na výsluní?
Napíšu to, jak to vidím, ale je mi jasné, že co fanoušek to názor. :-) V první řadě musíme vyřešit zranění. Problém s nimi máme už hodně dlouho a strašně tím ztrácíme. Potřebujeme zkvalitnit tým několika příchody. Z toho plyne nutnost ještě více navýšit a zkvalitnit tým skautů. Musí se nastavit dobře vnitřní procesy. O tom se na Spartě hodně mluví, ale nikdo přesně nemůžeme vědět, jak to skutečně funguje. Třeba to vidím špatně, ale nemyslím si, že je dobře, že klub řídí někdo, kdo tam není každý den. Celý klub musí přesně vědět, že chceme vyhrávat a že budeme vyhrávat. Jak říkal kdysi jeden mládežnický hokejový trenér: Jen vítězství je zajímavé.

Jasné. Další oblast, kde to bude co fanda to jiný názor. Jak bys chtěl, aby Sparta hrála?
Nejsem majitel, abych mluvil o tom, jak se mají vracet obránci. :-) Já chci od hráčů vidět maximální nasazení. Potřebují pochopit, kde se vlastně ocitli. Že přišli do klubu, kterému někteří lidé fandí celý život, hádají se kvůli Spartě doma, ve škole nebo v práci. Fandění se dědí po několik generací. Prohrát se může, ale nesmí to být normou. Trenéři si musí s podporou klubu v zádech získat hráče. Dostat je na svou stranu, vysvětlit jim, co po nich chtějí a proč. Na vedení je zase to, aby vybrali vhodné trenéry i hráče. Co se týká hry, mám rád vysoký presink, tlak na soupeře a rychlý přechod do útoku s nacvičenými věcmi a jít tvrdě do zakončení.

K tomu máme nyní docela daleko. Jaké máš rád hráče a proč? Jaké bys chtěl do Sparty?
Láďa Krejčí mladší, Adam Hložek, Adam Karabec. Mám rád hráče, na kterých je vidět, že dýchají pro tým. Takový určitě Láďa je. A pak hráče, kteří jsou úplně někde jinde než všichni ostatní. Vymýšlejí zajímavé řešení a dělají mi z fotbalu radost. :-) Mám radost, když se daří odchovancům. Konkrétní hráče na seznamu nemám. Typově, jak jsem říkal.

Mnoho let se chceme zvedat. Děje se to různými pokusy a cestami. Už se vyzkoušelo téměř všechno. Co považuješ za největší chyby, které nás nasměrovaly tam, kde dlouhá léta jsme?
Alibismus. Všude kolem sebe slyším, že problém přišel s Italem. Když se ale podíváme na výsledky Sparty, už před ním to bylo špatný. Měnili se hráči, trenéři, ale ve vedení zůstávali pořád ti samí. Přišlo mi, že výběr lidí do vedení nebyl zrovna šťastný. Jako kdyby se to šli do Sparty teprve učit. A většinou to nedopadlo dobře. Tím jsme navíc i dost vyklidili pozice v zákulisí. Nemůže se stát, že je akce pro kluby z celé ligy a za Spartu tam nikdo není.

Ještě poslední otázka k současnosti i vlastně budoucnosti. Jak se stavíš k tématu stadionu a jaký je tvůj názor na případné stěhování?
Letná je pro mě srdeční záležitost. A jedna část ve mně si možnost stěhování stále moc představit nedovede. Dlouho jsem doufal v možnost stadion zvětšit a otočit. To s výstavbou hotelu padlo. Na druhou stranu jsem v tomhle realista. Sparta jako největší klub u nás musí mít jednoznačně ambice hrát na největším a nejlepším stadionu v ČR. V situaci, kdy současný stadion moc zvětšit nelze, protože není prostě kam, nevidím jinou možnost než se přestěhovat. Představa stadionu na Letenské pláni neodpovídá realitě územního plánu ani vůli radnice Prahy 7. Smiřuji se s možností nového stadionu na Strahově. Tam jen doufám, že si všichni uvědomují, jak citlivé téma to je. A pokud k tomu skutečně dojde, doufám, že bude stadion stát dřív, než někdo sáhne na první sloupek na Letné. A že bude u stadionu klubová restaurace, muzeum s poháry a trofejemi, pravidelné prohlídky, fanshopy atd.

No, za mě k tomuhle raději nic. Pojďme tedy k hlavnímu tématu, tvé aktivitě na sociálních sítích. Asi jsi na to již mnohokrát odpovídal, ale přesto nám pověz, jak a kdy to všechno začalo a proč?
Přemlouval jsem kamaráda, který je sportovní novinář, aby si založil vlastní stránku na FB a mohl přímo komunikovat se svými čtenáři. Chtěl jsem mu ukázat, že tu existuje potřeba pro místo, kde se bavit o fotbale a o hokeji. Tak jsem založil stránku Číslo 34. A zároveň mi vadilo, jak je zdejší novinářské prostředí přehnaně neutrální. Nikdo nikomu radši nefandí, nebo o tom nemluví. Všichni mají vybraný nějaký tým v anglické lize. Tak jsem si říkal, že mám té „objektivity“ dost. Chci psát subjektivně přesně tak, jak to vidím. A pak si číst, jak to vidí ostatní a diskutovat.

Zajímavé, takže trochu taková z nouze ctnost :-) Proč zrovna tato forma postování, nikoliv třeba klasický blog, či stránky?
Pracuji v marketingu a specializuju se na sociální sítě. Takže to bylo takový logický. Chtěl jsem vytvořit místo, kde se budu bavit převážně o sportu, a hlavně tedy o Spartě. To na normálním profilu, kde jsou příbuzní, spolužáci, Slávisti... moc nejde. :-)Jo, to dává smysl :-) Jak chceš své aktivity rozvíjet? Co třeba nějaké plány….
Mám teď Facebook, Instagram a Twitter a myslím, že to stíhám tak tak. Ještě bych si dokázal představit, že bych se tomu měl věnovat víc. Takže se asi zatím nebudu pouštět do nějakých dalších větších akcí. :-) Co mám v plánu, je nějaká forma soutěže. Nakoupil jsem loni šály a další upomínkové předměty ACS a několik dresů fotbalové reprezentace. Až se k tomu dokopu, tak to spustím. Minule mi přišlo, že to udělalo lidem radost, tak snad to bude dobrý i tentokrát.

Aktuálně máš na Facebooku téměř 17 tisíc lidí. Jak počty followerů rostly v čase a jaké posty, či témata, nebo události byly zlomové?
Tím, že píšu o Spartě, přitahuje to lidi. Asi to funguje i díky pravidelnosti. Přiznám se, že ne vždy se mi chce po zápase psát, co si myslím. Radši bych to třeba ani neotevíral. :-) Zlomových okamžiků bylo víc. Asi vždycky, když si všimla nějaká média. Naposledy třeba při kritice úniku možné přestavby Letné (kanceláře nad kotlem). To mě hodně naštvalo a asi jsem to napsal rychle. Co mě docela těší je, když jedu tramvají a vidím u někoho na mobilu, že má otevřenou mou stránku a čte to. A jednou jsem koukal na zápas v klubovně pražského Lochkova a k článku jsem hodil fotku rohu místnosti, kde mají pověšenou vlajku ACS. A pak jsem dostal zpětně informaci, že to řešili hráči a lidi kolem klubu, že jsem tam byl a kdo jsem atd. Tam jsem si uvědomil, že to může číst asi docela dost lidí.

Vtipné :-) Proč myslíš, že tě lidi tolik sledují?
Myslím, že lidé udělají takové kolečko. Dokoukají zápas, podívají se k vám na Spartaforever, pročtou forum, pak jdou na články v novinách, kouknou na Spartanské noviny a další fanouškovské stránky a pak se podívají, co o tom napíšu já. Je tu velký hlad po sportovních informacích a máme jedny sportovní noviny. Některé sledující už znám a myslím, že se někteří už znají i mezi sebou. Funguje tam celkem fajn komunita. Dobře se tam společně oslaví úspěchy i proberou neúspěchy.

Lidi ze Sparty tě někde, tuším, označili jako „opinion lídra“. Co ty na to? A cítíš se jím?
Je to asi fajn slyšet, ale těžko říct, co to znamená. Spíš mě furt trochu překvapuje, když mě někdo někde upozorní na něco, co jsem napsal. Nebo když mě někdo upozorní, že pro mě má tip na (mou) stránku, která by mě mohla zajímat. :-) Ale moc o tom nepřemýšlím, baví mě to psát, tak to píšu.

Jsme na konci. Stejně jako všichni fanoušci v této rubrice máš nyní prostor cokoliv vzkázat, takže už tradičně - prostor je tvůj.
Poděkoval bych tady za to, co na webu spartaforever děláte a kolik tomu věnujete času. Díky! A současně s vámi i všem, kdo vytváří články, názory, komentáře, podcasty, taktické rozbory atd. o našem klubu. Nám fanouškům bych popřál, aby se brzy vrátilo vše zase do normálu. Tedy abychom sbírali tituly, hráli pravidelně poháry a Sparta nám všem dělala radost.

Díky za rozhovor!

Redakce


Číslo 34 na internetu:

Facebook

Twitter

Instagram

Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Pavel Vrba trenérem Sparty ? Lepší ze špatných řešení..…názor k aktuálnímu dění ve Spartě

Sparta není jen fotbal. Ale třeba i oddíl vodního póla! O současnosti Water Polo Sparta jsme si povídali s jeho hlavní trenérkou Barborou Řehořovou!

Právě hlasujeme o Miss Sparta Forever

S Tomášem jsme si povídali o sbírání šál

Přečtěte si recenzi na knihu Železná Sparta!

Redakce | 01.02.2021 21:06 Vstoupit do diskuze
0