Redakce | 24.01.2021 22:10

Fanoušek týdne – Tomáš Von Stauffenberg

Dalším z fandů Sparty, kterému dáváme prostor v rubrice "Fanoušek týdne" je Tomáš.

Ahoj, než se dostaneme k tvému koníčku a historkám, představ se trochu.
Ahoj, sbírání dresů se věnuji cca 3 roky a stalo se to celkem dost mojí závislostí. Ke Spartě jsem se dostal už jako malý kluk, když jsem jí sledoval s mámou v TV. Na zápasy mě nechtěla pouštět samotného, protože se o mě bála a její zdravotní stav jí nedovoloval jít na fotbal semnou. Táta s námi nežil, ale nakonec mě na můj první zápas na Letné vzal, a to až v 16 letech. Bylo to 28.5.2005 proti FK Teplice. Proč Sparta? Protože Sparťanem se nestaneš, ale narodíš. Prostě mě to k ní vždy táhlo. Sparta je pro mě srdeční záležitost. Když se řekne Sparta vybaví se mi slova Tradice, Hrdost, Věrnost, Bojovnost, Neústupnost, Vítězství.

Klasická otázka, jak dlouho jezdíš za Spartou?
Na stadion chodím od těch 16 let. Nevynechám ani jeden domácí zápas, na výjezdy jezdím málo. Svoji první permici jsem si koupil až na sezónu 2010/2011 do kotle. Dneska už chodím na protilehlou. Než jsem si koupil první permici, tak jsem dostával lístky zdarma na každý domácí zápas od kamaráda, který pracoval pro firmu Nike. Tímto ho i zdravím a chci mu moc poděkovat, že mi jako studentovi takto pomáhal. Díky Drobku!
Sparta a fandění je o zážitcích. Jaké považuješ za ty nejlepší?
Určitě čekáš, že řeknu zápas proti Laziu Řím v Evropské lize, ale bohužel jsem tam nebyl. A budu si to vyčítat i na smrtelné posteli. Kamarádi z naši fotbalové party mě s mojí bývalou přítelkyní přemlouvali, ať jedeme, ale nakonec jsme nejeli. Tímto je všechny zdravím (Ciby, Jakub, Moťas, Michal, Pálivec, Radomír, Stenly a Petru). Takže pro mě je největší zážitek zápas proti Teplicím na Letné, kdy Tomáš Řepka dával gól na 1:0 a Sparta mohla oslavovat titul. Ten moment, kdy Tomáš dal gól a stadion se otřásal v základech, byl nezapomenutelný. Větší radost jsem na fotbale snad ani nezažil!

To byla nádhera! Rozhodně jeden z nejsilnějších momentů. Jaké máš rád vlastně hráče a proč?
Já osobně mám nejradši LK37. Líbí se mi jeho bojovnost a nasazení, což v poslední době ve Spartě moc nebylo, díky žoldákům co tam přitáhli. Podle mě tento hráč, pokud s ním bude ve Spartě dobře pracováno a on se bude chtít zlepšovat a zkrotí své emoce, tak si jednou kopne v anglické Premier League. Přesně tyto hráče tam mají velmi rádi. Mám rád samozřejmě i jiné hráče jako Hložka, Dočkala a Hancka.

Pojďme do současnosti. Co na Spartu říkáš?
No momentálně se to pomalu zvedá k lepšímu. Bohužel to pořád není naše Železná Sparta. Počítám že tak ještě rok až dva nebude. Snad se pletu a půjde to rychleji. Jsem rád, že se zbavili žoldáků jako Mandjeck, Kaya, Ben Chaim atd. Ti když hráli, tak jsem se musel před zápasem pořádně ožrat, abych se na to mohl dívat. :-) Co se týče situace v klubu, čekal jsem od Rosického více. V týmu jsou podle mě pořád hráči, co na Spartu nemají a mít nikdy nebudou, např. Trávník, Hanousek, Lischka, Plechatý. Dříve se do Sparty chodilo za odměnu. Dneska se tam chodí po jedné dobře odehrané sezoně. Skauting ve Spartě je podle mě už dlouho na špatné úrovni. Sparta již dlouho nepřivedla nikoho, kdo by za to stál a měl potenciál pro Spartu. Další věc je marodka, která je každý rok katastrofální. Sice do týmu a hlavy trenéra nevidím, ale nechápu proč nechává na střídačce např. Plavšiče, Karabce, Polidara, Mincheva, Vitíka, když jsou zdravotně ok, a nedává jim větší prostor.

Obraťme nyní list. Jak ses dostal ke sbírání dresů a co byl ten impuls?
Dostal jsem se k tomu jako slepý k houslím. Vše to začalo na zápase se Sjonderjyske. Po fantastickém obratu z 0:2 Sparta vyhrála 3:2 a postoupila do Evropské ligy. Hráči šli v pozápasové euforii házet dresy. Lukáš Vácha šel hodit dres úplně někam jinam, ale všiml si mě, stočil se přímo ke mně a dres mi hodil. Na ten jeho pohled si pamatuji jako by to bylo dnes. To byl impuls, který mě navnadil. Chtěl jsem mít více dresů a začal se zajímat, kde je sehnat kromě zapasu.Hezký příběh. Co pro tebe tento koníček vůbec znamená?
Díky dresům, na které si můžu sáhnout a vím, že v nich hráli hráči Sparty, jsem svému klubu ještě blíž než jen na stadionu. Baví mě to, že se vždycky objeví nějaký nový kousek, který mě něčím zaujme.

Co na tuhle libůstku říká lidi kolem tebe?
Moje okolí na mou sběratelskou vášeň reaguje rozlišně. Moje přítelkyně má pro ní pochopení, ale už jí s tím někdy lezu na nervy. Například když přiběhnu s tím, že jsem našel další kousek, který by mě zajímal. Můj táta mě ve sbírání dresu podporuje, ale moje máma má určité výhrady. Kamarádi mi vždycky k novým kouskům pogratulují a pochválí, ale ani jedno z nich sbíraní dresů nenadchlo. Jako sběratel se pohybuju mezi dalšími sběrateli a mým dobrým parťákem a kamarádem je Lubomír, který mi vždy pomáhal v začátcích, tím ho i zdravím a děkuji mu.

Prozraď nám o tvé sbírce něco.
Momentálně mám pouze 18 sparťanských dresů. Je to ale tím, že neberu každý kousek co mi přijde pod ruku. Zaměřuji se na dresy z Evropské ligy. Vybírám si podle jmen, nebo typu dresu. Kdybych bral každý dres co jsem mohl mít, měl bych jich cca okolo 30. Dresy z ligy mě nijak neberou. Když už je jednou za čas koupím, nebo chytnu na stadionu, tak je měním s jinými sběrateli za dresy z Evropských pohárů. Tímto bych rád poděkoval Martinovi, který mi v těchto výměnách pomáhá se sbírkou. Za nejcennější kousek považuji rudý dres s límečkem Davida Lafaty z Evropské ligy, ale rád mám všechny své kousky. Nejstarší by měl být dres Niklase Hohenedera.


Tak mě napadá. Jaký byl nejdražší a jaký dres bylo nejtěžší získat?
Nejtěžší bylo sehnat dres Davida Lafaty, a k tomu ještě z Evropských pohárů. Sehnat dres Lafaty už jenom z ligy je dost obtížné, až nemožné. O dresu z Evropské ligy nemá cenu ani hovořit. Co se týče ceny je nejdražší právě tento dres, cenu si však nechám pro sebe. Jsou i takové, které se mi nedaří získat, a i vím i kdo je má, ale problém je cena. Například rudý Pavel Kadeřabek s dlouhým rukávem z EL, Bořek Dočkal ze zápasu proti Villarealu doma atd..

Kde mají dresy své místo?
Dresy mám samozřejmě vystavené na věšáku a s určitými rozestupy, aby se čísla na sebe nepřilepila a dresy neponičily. Pokud jsou složené ve skříni, tak to je špatné a větší pravděpodobnost zničení. Pokud se o dresy nepečuje tak, jak se má, je dost možné, že po určité době se začnou sloupávat čísla, nebo se přilepí k dresu a poškodí se. Několik super kousků už jsem takto viděl zničené a znehodnocené.

Nemůžu se nezeptat, máš nějaký cíl se sbírkou a na kolik peněz si sbírku ceníš?
Nějaký přesný cíl nemám. Momentálně mi stačí, že když se mezi sběrateli řekne mé jméno, tak většina už ví, že jsem zaměřený na EL. Na tom stavím své jméno jako sběratel. Sbírku si cením na hodně. Finanční hodnotu svých u dresů beru podle toho, jak a za jakou cenu se draží na aukcích. Nedávno jsem to počítal a cena byla nad 120 000.

Máš nějakou kuriozní historku, která tě v této souvislosti potkala?
Ano, to mám. S Davidem Lafatou. Po jednom zápase přišel k fanouškům se fotit atd.. Byl jsem asi druhý v řadě a v té době jsem jeho dres neměl, a zároveň jsem začínal sbírat. Požádal jsem o jeho dres s tím, že ho již 2x hodil těsně vedle mě, což byla pravda a ne výmysl. Jeho odpověď mě totálně uzemnila. Odpověď Davida byla: „Hmmmm… To je smůla, máš líp chytat.“ Potom hned odešel. Osobně jsem z toho byl dost špatný, ale časem mě to přešlo. Dneska to beru s humorem.


Na konci rozhovoru máš možnost cokoliv ostatním sparťanům vzkázat.
Sparťani a Sparťanky, přeju ať už se opět dočkáme naší Spartičky, jak si pamatujeme a co nejdříve se společně sejdeme na tribunách našeho chrámu, abychom mohli hnát kluky vpřed. Všem v kotli děkuji za to, že vždy na stadionu děláte atmosféru, která žene tým vpřed a můžeme tak být 12 hráčem. Pokud cokoliv sbíráte a naplňuje Vás to, tak v tom pokračujte. I když se nedaří, vždy je světlo na konci tunelu. Věřte mi, sám jsem to zažil, když mi kousky, co jsem chtěl, brali ostatní lidé před očima, když nebylo dostatek financí. Moje přítelkyně vždy řekne vydrž, přijde něco lepšího a měla zatím pravdu. Děkuji Sparta Forever za oslovení a příležitost se podělit o své názory a zážitky!

Díky za zajímavý rozhovor a příběhy!


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Přečtěte si recenzi na knihu Železná Sparta!

S fanouškem Honzou jsme si povídali o jeho široké sbírce sparťanských šál!


Redakce | 24.01.2021 22:10 Vstoupit do diskuze
0