Redakce | 24.12.2020 07:32

Rok 2020 se chýlí ke svému konci. Byl opravdu zvláštní. Rok zásadně ovlivněný virem z Číny, který se nepěkně rozšířil do světa včetně České republiky. A zasáhl do života nás všech. Doufáme proto, že jste si v tomto roce společně s vašimi nejbližšími a přáteli zachovali především co nejlepší zdraví. Sparťané, právě pevné zdraví vám všem, vašim rodinám a kamarádům přejeme i do roku nadcházejícího. To je opravdu to nejdůležitější. Zároveň vám přejeme co nejvíce štěstí, radosti a spokojenosti.

Cvachové mezi námi

Na tribunách jsme si toho letos moc neužili. Snad se vše brzy vrátí do normálu a my se v hledištích stadionů opět uvidíme a poženeme Spartu mohutně vpřed. Přesto jsme v roce 2020 zaznamenali několik radostných událostí a získali především naději, že se snad začíná Sparta po mnoha letech těžké nemoci uzdravovat. Jde to pomalu, ale tak to už po dlouhodobých stonáních bývá. To k tomu prostě patří. Zázračné uzdravení ze dne na den nečekejme. Zvláště když na dva tři dobré doktory, kteří nás lečí a působí ve sportovní části či vedlejších rolích, připadají další tři až čtyři s kvalifikací doktora Cvacha či Bohdana Švarce. Ti mají bohužel pro nás roli primářů ve vedení klubu. Pojďme však k té naději.

V cestě udělat další krok. Již nyní!

Po nástupu Václava Kotala se naše mužstvo dalo dohromady a na jaře vybojovalo s přehledem třetí místo v lize a tím i pohárovou Evropu. Ba co více. Po dlouhých letech jsme získali trofej v podobě Českého poháru. Štěstěna nám byla nakloněna natolik, že jsme bez kvalifikačních bojů postoupili přímo do základní skupiny Evropské ligy. A v ní ve skupině na úrovni Ligy mistrů to žádný extremně velký propadák nebyl, i když jsme doufali možná ve víc. Začali jsme se výsledkově zvedat i v lize.

Oproti situaci z předchozích let se po podzimní části držíme na dohled se špičkou tabulky. Po 13 kolech máme nejvíce uhraných bodů za posledních pět let. Chtěli bychom věřit, že to pokračuje podle plánu, o kterém mluvil po svém nástupu Tomáš Rosický. Sice nám to jde o něco pomaleji, než bychom si všichni přáli, ale posun tam je. Připomínáme spíše batole, které je nejisté v prvních krůčcích, kolíbá se a občas je tam pád na ústa, než že bychom byli Usain Bolt. Nicméně než začneme sprintovat, tak je třeba se po té delší nemoci, která nás upoutala na lůžko, naučit stát, pak chodit a až poté můžeme běžet. A pokroky tam jsou. Můžeme tak živit naději, že se Sparta dostává do lepší kondice a vše se začne postupně vracet do normálu i v tomto ohledu. Nicméně práce, nástrah, výzev a soupeřů je před námi ještě spousty, nelze zavírat oči nad tím, že dost věcí se zatím nedaří, zejména kvalita samotné hry a předváděného fotbalu by mohla být jistě na vyšším levelu, než v současnosti je (otázkou je, jak by to vypadalo, kdyby byli všichni zdraví, ale na kdyby se nehraje). A určitě též nezapomínat, že tu byly i slušné ostudy, jako podzimní derby na Letné, zápas doma s Českými Budějovicemi, bramboračka s Pardubicemi či naposledy letenská plichta s Libercem, trapná prohra v Plzni, představení v Miláně apod. Suma sumárum, zlepšení tu je, ale představovali jsme si ho asi výraznější a viditelnější. O neustálé marodce, která se táhne Spartou jak nudle, nehledě na to, kdo ji zrovna trénuje, ani nemluvě.

Chtěli bychom však za končící rok zvláště poděkovat jednomu člověku. Trenérovi Václavu Kotalovi. Přestože v celé řadě zápasů výkony týmu nebyly ideální, a i on si to moc dobře uvědomoval, vrátil nám (hlavně na jaře) víru a Spartu. Spartu, která zvládá ve větší míře oproti posledním letům vyhrávat i zápasy, kdy jí to nejde. I když ne vždy se to povede. Děkujeme Vám za to! Společně se sportovním ředitelem vám pak přejeme (kromě dalších) zejména jednu věc, abyste našli odvahu již v zimě pokračovat v započaté práci s týmem dalším důležitým krokem. Z našeho pohledu se jedná o trvalé doplnění kádru o naše sparťanské naděje se zdravým sebevědomím a sparťanskou drzostí a rozloučit se s těmi hráči, kteří dlouhodobě nepřesvědčili a Spartu prostě nedávají. V krátké přestávce nebude čas na experimenty, ale tohle by se dalo zvládnout a je k tomu vhodná doba. A případně i doplnit kádr typy hráčů, kteří by byly Spartě přínosem. Upřímně, současný kádr zatím není nijak moc dobře složen a na některá místa prostě nejsou kvalitní (nebo dokonce žádné) alternativy. A samozřejmě si všichni přejeme co nejrychlejší návrat všech zraněných.

Stůjme za Spartou! Potřebuje právě nás, fanoušky!

Právě podpora nás fanoušků bude v roce 2021 klíčová. Klub ji bude potřebovat jako dlouho ne. Je na dalším rozcestí. Je důležité se opět semknout v jeden šik, stát při sobě a za Spartou, a bojovat spolu bok po boku proti všem a za Spartu. Oživit sparťanské DNA, posílit naše hodnoty a vlít tuto sparťanskou blahodárnou sílu do klubu i do našich hráčů. Nikdo jiný než my fanoušci to neudělá a ani nemůže udělat. Je to na nás. Sparťané, mysleme na to v každou chvíli! Stůjme při sobě pevně a nezdolně, stejně tak odvážně a neústupně i za klubem. Potřebuje nás. Neustupovat a nevzdávat se, to je zákon Sparty. Sparta může být vítězná jen když je sebevědomá, hrdá, pevná a tvrdá.

Malé radosti jsme zažili i my v redakci. Daří se úspěšně táhnout káru Sparta Forever. V uplynulém roce bylo na webu publikováno téměř 100 článků a tisíce fotografií a videí. Navštívily ho rekordní 3 miliony návštěvníků. Za jeden jediný rok. To už je fakt slušná porce. Na stránkách to žije Tipovačkou, Známkováním či hlasováním v soutěžích Miss. Naše sociální sítě rostou. Aktivity se daří i mimo virtuální prostředí. Financujeme různé aktivity či se rozšiřuje nabídka fanouškovských produktů v eshopu www.spartani.cz. To jsou jen střípky z mnoha aktivit, které se pod vlajkou Sparta Forever uskutečňují. Záběr je široký, jak se na největší fanouškovský tábor nejlepšího a nejslavnějšího českého klubu sluší a patří. Vše si tvoří pouze a jen my, fanoušci.

Proto bychom chtěli poděkovat všem, kteří jakkoliv k aktivitám či finančně přispívají. Bez vás by to nešlo. Víme, že vás to stojí čas, sílu, peníze a nervy, a je třeba velké dávky trpělivosti, odhodlání, vytrvalosti a lásky. Proto věřte, že si toho vážíme nejen my v redakci, ale dle reakcí, zpráv a vzkazů i mnoho dalších sparťanů. Zároveň vyzýváme i všechny ostatní sparťany – připojte se k nám. Sparta Forever je jedna velká sparťanská rodina otevřená všem fanouškům Sparty. Hlavním smyslem je pak poskytovat prostor pro nás všechny a co nejvíce podporovat Spartu. Každá aktivita se počítá a je nesmírně důležitá. Vítán je každý a opravdu každý může přispět. Svoboda a nezávislost webu a jeho principy založené na vizi „Fanoušci pro fanoušky a Spartu“ zůstávají beze změny a silně zachovány. A to již 17 roků. Právě tolik let oslaví Sparta Forever v únoru. Ještě jednou díky a Sparta navždy! Prostě srdeční záležitost. Své nápady, články, fotky apod. můžete posílat na mail fanousci@spartaforever.cz.

A v neposlední je tu přání pro všechny fanoušky a to nejen Sparty a fotbalu a to přání, aby se svět co nejdříve vrátil do normálu a my se dočkali co nejrychlejšího návratu nás všech do ochozů a na tribuny sportobních stánků a hal. Protože fotbal a sport bez fanoušků je Sparta bez titulů, dá se to nějak přežít, ale je to strašně smutné. Hate covid!

Sparťani, přejeme vám vše krásné do roku 2021!


Redakce

Redakce | 24.12.2020 07:32 Vstoupit do diskuze
0