roboACS | 12.11.2018 02:20

V sobotu 10.11.2018 hrála Sparta od 14 hodin na městském stadionu v Karviné. Karviná a Opava byli jediné dva ligové stadiony na kterých jsem ještě nebyl. Když hrála Karviná, v devadesátých letech, naposledy ligu, tak jsem jako školou povinný ještě na výjezdy nejezdil a v předchozích dvou letech mi to vždy z nějakého důvodu nevyšlo. Až teď v listopadu. Takže už mi chybí jen Opava.

Chtěl jsem jet bez policejní buzerace a tak jsem z hlavního města jel vlakem SC Pendolíno již lehce po sedmé. Ve vlaku nás bylo asi deset Sparťanů. Oficiálním výjezdem přímým vlakem Landek v 8:24 jelo cca 60 lidí. Do Karviné jsme dorazili v jedenáct a přivítala nás jasná obloha, sluníčko a na listopad hodně příjemné teploučko. Původně jsem chtěl vyrazit ke stadionu pěšky a trochu se podívat po krásách města, ale nakonec jsem neodolal taxíku přímo k hospodě. Dědula se třikrát otočil a za každou jízdu si účtoval cca stovku. Takže byl spokojenej, že má kšeft.

Čas do zápasu jsme trávili v restauraci Ovečka. Za popíjení místního piva nebo Plzně a v družebním rozhovoru s místními normálními fandy, čas celkem příjemně utekl. Na stadionek jsem dorazil někdy kolem půl druhé. Lístek za dvě stě korun šel zaplatit kartou, což také stále ještě není úplně obvyklé. Stadionek moderní, všechna místa krytá a k sezení. Původně se prý počítalo s kapacitou 8700 míst, ale výsledek je kapacita 5000 a to je myslím na zdejší poměry tak nějak dostačující. Sektor hostů je za brankou a je poměrně malinkatý. V sektoru jeden stánek a měli i desítku. Klobásu jsem výjimečně neochutnal, takže nemohu ohodnotit.

Sparta nastoupila se dvěma změnami v sestavě. Vykartované Guéora Kangu a Alexandra Chipciua nahradili Bóža Vatajelu a Michal Sáček. Při další neúčasti Josefa Šurala z kapitánskou páskou opět hrál Niko Stanciu. Po asi deseti minutách hry, kdy to ze strany Sparty ještě jakž tak šlo, převzali iniciativu domácí a mohli jsme být rádi, že jsme prohrávali jen 0:1. Penalta jasná. Nechápu zase takový kiks v obraně. Florin Nita sice vystihl stranu, ale neměl šanci. Co to zase bylo za výkon? Fakt nechápu. Ještě že nám domácí pomohli zahazováním šancí a zbytečným vyloučením Budinského těsně před pauzou.

Ve druhém poločase jsme oslabené domácí zatlačili a výsledek se podařilo otočit. Už v 51 minutě vyrovnal nechytatelnou hlavičkou Uroš Radakovič. Vítězný gól zaznamenal střelou zpoza vápna Nicolae Stanciu, který tak odčinil svůj velký podíl na penaltě. Na branku u našeho kotle se kopala ještě jedna penalta. Tu v 86. minutě proměnil Srdjan Plavšič a definitivně tak potvrdil naší výhru. Domácí ve druhém poločase hrozili z brejků, ale naštěstí žádný nedotáhli do gólového konce.

V hledišti se sešlo 4260 diváků. Bylo tedy skoro vyprodáno. Domácí mě fanděním nějak moc nezaujali. Jejich kotlík se snažil, v první půli byli ještě docela slyšet, občas se přidala i protilehlé tribuna. Po pauze už slyšet nebyli. Nás se v kotli sešlo asi 150. Je to smutný, že se v fotbal hraje v krásném počasí a v ideálním termínu a my nedokážeme vyprodat ani takhle malý kotlík. Ale i v tomhle počtu jsme v hledišti vládly. S pomocí bubnu a megafonu myslím, že náš support snesl přísné měřítko. Nemáme se za co stydět.

Po zápase jsme ani nebyli dlouho drženi na stadionu. Dokonce se pár lidičkám nějak podařilo zdrhnout tágem na Pendolíno. Já jel domů s ostatními. Přesun překvapivě probíhal bez větší policejní buzerace. V Karviné nás pustili na točený pivko do nádražky, při přestupu v Bohumíně jsme se mohli volně pohybovat po hale. Jen Jirka Lála měl utrum. V obchodech postávali městskáči... Připojení dvou dobytčáků zpozdilo rychlík z Polska o více než půl hodiny a tak jsme do Prahy dorazili až ve 22 hodin.

Před týdnem jsem s kámošem Jumbem uzavřel sázku o deset točených Plzní, že z posledních pěti kol do zimní pauzy získá Sparta 15 bodů. Protože s týmy hrajícími o záchranu (postupně Karviná venku, Slovácko venku, Teplice doma a Příbram venku) plus Jablonec doma to pro Spartu prostě musí být povinnost. Sobotní výhra se nerodila lehce, ale nakonec jsme zase po dvou měsících přivezli do Prahy tři body. Tak ještě dvanáct bodů hoši...

Po repre pauze přivítáme doma v neděli 25.11.2018 Jablonec. Výkop je v 17 hodin a bude to výroční utkání ke 125 letům našeho klubu. Tak určitě přijďte. A taky můžete zajít do outůčka. Hokejkám se letos celkem daří. Tak kde se potkáme?

MFK Karviná - AC Sparta Praha 1:3 (1:0)

Góly: 34. Budínský (pen.) – 51. Radaković, 72. Stanciu, 86. Plavšić (pen.) ŽK: Smrž, Krivák - Pulkrab, Ćivić, Plavšić ČK: Budínský Rozhodčí: Julínek – Podaný, Hrabovský Diváci: 4 260

Karviná: Berkovec – Ćolić (84. Wágner), Krivák, Janečka, Moravec – Ba Loua, Smrž, Budínský, Lingr (80. Galuška), Letić – Guba (74. Ramirez).

Sparta: Nita – Sáček, Radaković, Štetina, Ćivić (79. Costa) – Plavšić, Frýdek, Staniu, Vatajelu (56. Vukadinović) – Pulkrab (89. Hložek), Tetteh.

roboACS | 12.11.2018 02:20 Vstoupit do diskuze