roboACS | 11.06.2018 09:06

V sobotu 9.6.2018 se na konala rozlučka nejen Sparťanské legendy Tomáše Rosického. V Česku tato utkání zatím nemají příliš dlouhou a úspěšnou tradici a tak jsem při zahájení prodeje vstupenek, někdy koncem dubna, odjel v klidu na pár dní na severní Moravu s tím, že si lístek koupím po svém návratu do Prahy.

Absolutně jsem nepočítal s tím, že se po lístcích doslova zapráší. Při návratu do Prahy, po prohraném utkání v Ostravě, mi zjištění, že je vyprodáno na náladě nějak nepřidalo, Co se dá dělat, tohle utkání holt neuvidím no. Jak už jsem psal v jiném článku s Tomášem Rosickým jsem na Letné zažil hodně jiných skvělých zážitků. A nakonec jsem nepřišel ani o tu rozlučku. Ozval se jeden z kámošů, že by měl lístek navíc a tak program na tuhle sobotu byl jasný.

Rozlučka TR10 změnila i okolí stadionu. Třída Milady Horákové se na chvíli přejmenovala. Naštěstí ne na třídu Obránců Míru, ale na třídu Tomáše Rosického. Potěšila výstava dresů klubů, kterými Tomáš během své kariéry prošel. Celý stadion byl oděný do rozlučkového hávu. Fan shopem počínaje a reklamou u vchodu do kotle konče.

Samotné exhibiční utkání mělo začít v 17 hodin. Ovšem počasí bylo proti. Doposud jasná obloha se náhle zatáhla a z nebe padali doslova provazy vody. I nebesa plakala. Znamení aby ještě nekončil? Po sedmi minutách utkání měl prý definitivně jasno. Lidé co měli vstupenky na nekryté sedačky prchali do úkrytů pod tribunami, stejně jako lidé od stánků s občerstvením. Když už se zdálo, že pomalu přestává pršet začalo během chvilky doslova chcát a k tomu se ještě přidaly blesky. V tu chvíli nejen mě napadlo, že se dnes možná hrát nebude. Ale hrálo se.

V obou kabinách bylo odhodlání, hráči přijeli ze všech koutů republiky i světa a chtěli se před zaplněnou Letnou rozloučit s velkou kariérou svého kamaráda Tomáše Rosického. Lidé na tribunách vydrželi. Chtěli být u toho. Skrývajíc se před vodou, stále se valící z nebes, deštníky, pláštěnky nebo připraveným choreem, se vrátili na svá místa a lehce po 18 show začala. Výběr ČR proti Výběru světa s hráči, kteří prošli klubovou i reprezentační kariérou Tomáše Rosického. V červenomodrých barvách repre například: Petr Čech, Karel Poborský, Jaromír Blažek, Jan Koller, Libor Sionko nebo Jiří Novotný. V dresu Výběru světa například: Jens Lehmann, Cesc Fabregas, Alexandr Hleb, Robin van Persie, Mathieu Flamini nebo Ewerthon. Na lavičkách trenéři Karel Brückner a Ivan Hašek.

Hrálo se na dva krát třicet minut. Tomáš Rosický v prvním poločase nastoupil za Výběr světa. A první poločas tak prohrál 1:2. To když se dvěma góly a jinými akcemi dvakrát připomněl Jan Koller. Při druhém gólu přeloboval brankáře Lehmanna, za což prý dostal od trenéra Brücknera vyhubováno, že takové góly smí dávat jen Karel Poborský. Poborák hrál taky skvěle a i po letech ukázal svojí rychlost a vytříbenou fotbalovou techniku.

Na desátou minutu utkání byla na Letné připravena velká choreografie. Bohužel se vinou počasí podařila zrealizovat jen ne úplně dokonale na protilehlé tribuně. Sparťanské barvy s černým nápisem TR10 uprostřed. Velká plachta s nápisem Tomáš Rosický, která měla být roztažena na jižní tribuně ležela tou dobou již promáčená a potrhaná na sedačkách...Z kraje druhé půle ještě byla v kotli realizována rudá pyro show s tím, že Letná bouří, když rudé pyro hoří.

Ve druhém poločase Tomáš Rosický oblékl dres Výběru ČR a podílel se na třech gólech. Prosadil se z opakované penalty. Jeho první pokus totiž německý brankář Lehmann zneškodnil a tak dal anglický rozhodčí Atkinson povel k opakování kopu, kvůli údajně špatnému postavení brankáře při první exekuci. Pak si ještě připsal asistenci na gólu Štěpána Vachouška a v úplném závěru i na gólu svého syna Tomáše. To už byli na hřišti i Rosický senior a brácha Jiří. Tomáš popadl u půlící čáry synka do náručí pře sprintoval i přes několik bránících a "skluzujících" hráčů až před branku, kde přenechal synkovi míč a ten se trefil krásně mezi nohy brankáře Lehmanna. Výběr ČR tedy vyhrál 5:2.

Už v závěru utkání hledištěm stadionu probíhala Letenská vlna a vlna eufórie přišla i po skončení zápasu. Hráči obou týmů připravili špalír, Tomáš jím proběhl a ujal se mikrofonu. Ve středovém kruhu poděkoval všem divákům za to, že mohl svojí kariéru ukončit před vyprodanou Letnou. A mi diváci, jsme zase poděkovali jemu, za všechno co pro Spartu i pro Český fotbal udělal. Takhle se loučí legenda.

Tahle exhibice se opravdu povedla. Tomáši děkujeme!

roboACS | 11.06.2018 09:06 Vstoupit do diskuze