imk | 05.06.2012 13:59

Přátelé,sparťané všech kategorii! Po našem krátkém vzájemném kontaktu s redakcí těchto stránek,jsem uvedl do chodu zbytek funkčních mozkových buněk a sepsal několik vzpomínek na krásné chvíle prožité před lety na Spartě i hřištích venkovních.Ve svých vzpomínkách hovořím o“nás“.Myslím tím všechny,kteří se tehdy zúčastňovali zájezdů,byli členové KŽS,chodili na společné akce a hlavně fandili ať doma či venku.Své „dílo“ jsem nazval. STŘÍPKY ZE VZPOMÍNEK STARÉHO VLAJKONOŠE.


Část II.

KLUB ŽELEZNÝCH SPARŤANŮ

V průběhu roku 65 při jedné z debat u zlatavého moku padl návrh:založme Klub železných sparťanů!A nápad byl realizován.Tiskaři vyrobili legitimace,svolali jsme zakládající schůzi,která zvolila vedení,ve kterém jsem měl čest pracovat a společně jsme začali vymýšlet všelijaké aktivity.Byla to samozřejmě recese,hráli jsme si na spolek v době,kdy v této zemi nebylo naplněno právo spolčovací,stejně jako shromažďovací či svobody projevu.Tak jsme vlastně pracovali v ilegalitě.Protože,když organizace,tak musí být členem Národní fronty a TEČKA.Ale ty legitimace byly pěkné.Bohužel se mi nezachovala.

GORNIK

Do NDR,MLR,Rumunska,BLR s pasem a celním prohlášením anebo OP+Výjezdní doložka a také CP,do SSSR a Polska na ověřené pozvání,takové byly možnosti výletů za hranice všedních dnů v naší vyspělé socialistické republice.Jinak jen s oficiálním zájezdem po důkladném prověření ZV ROH,který musela ještě většinou posvětit STB.Do této situace si nám UEFA dovolila vylosovat polského mistra,hrál v té době poháry pravidelně,porazil v nich i Tottenham a opakovaně Duklu.

Mezi sparťany nastal poplach.To musíme vidět,nikam jinam nás už nepustí.Na Čedok se prakticky nedalo dovolat,byl doslova zavalen žádostmi a dotazy na lístky a zájezd.Se zájezdem přišla i CKM a o neudržitelné situaci se jednalo i na ÚV KSČ.Atmosféra kolem utkání byla doslova hysterická.Naštěstí soudruzi projevili státnickou „moudrost“a dali na výjezd vyjimku.Nakonec se dalo jet i na tzv. malý pohraniční styk,když dostali rozum i polští soudruzi a na dva dny rozšířili polské pohraničí až za Chorzow.

Výsledek byl úžasný.Sparta jako první evropské mužstvo,dokázala na Slezském stadionu vyhrát.Dle našeho tisku bylo na utkání15 až 20 tisíc českých diváků.Jásající sparťané zaplnili hrací plochu a nesli své hráče ke kabinám na ramenou.Polská milice zatím zuřivě mlátila obušky ty,kteří byli na okraji velkého jásajícího chumlu.

KOŠICE 2


Poslední kolo ročníku 65/66.V tabulce první Sparta na druhém místě ligový nováček Slavie,stejně bodů ale výrazně horší skóre,třetí Dukla o dva body zpět (dvoubodový systém).Na konci tabulky Lokomotiva Košice k záchraně potřebující bezpodmínečně vyhrát se Spartou.Vše je dobře a pravdivě popsáno v knize Železná Sparta.Proto jen malé doplnění.Když z Kolárovy hlavy letěl míč do sítě snažili se ho dva beci na brankové čáře vykopnout.Ofsajd v žádném případě nemohl být.Rozhodčí Janda dostal v Budějovicích na pamětnou hned poté co vystoupil z vlaku.Čekali tam na něj místní sparťané.A naše smutná noční cesta domů v jídelním voze dostala nový rozměr,když k nám přisedl Pepa Vojta.On nechtěl letět,neměl létání rád.Tak jsme si u piva alespoň společně zanadávali.

LITOMYŠL

Pěkné setkání všech poboček Spartaklubů proběhlo v červenci 67.Přítomni byli i hráči A-mužstva Vojta a Kramerius,kteří nás povzbuzovali při fotbalovém turnaji.Poměrně snadno jsme prošli do semifinále,ale po přestávce na oběd,při kterém jsme v zájmu dodržení pitného režimu konzumovali životně důležité tekutiny,už nebyly síly v boji o finále.Ale odnesli jsme si pěkné zážitky a já pro zbytek života polochromé koleno.

LIVERPOOL

V předchozích kapitolách jsem tento zájezd přirovnal k cestě do Brna a Polska.Vím,že sem tematicky tento zápas nepatří,ale zaslouží si,abych se o něm zmínil.Za posledních 23 let jsem se trochu se Spartou po Evropě projel,ale ta třešnička přece jen chyběla.Tou byl právě Liverpool,bez ohledu na konečný výsledek.Děkuji všem přítomným za atmosféru na stadionu a ve městě před zápasem.Byl jsem nadšen.

NA ZÁVĚR

Vše na světě se s plynoucím časem mění,do již vzniklého kotle přibývali noví,staří se vytráceli,KŽS se postupně rozmělnil.Také já jsem se časem stáhl do ústraní,ale na Spartu chodím stále.To už je ale jiná kapitola.Přeji Spartě i všem sparťanům hodně dalších velkých vítězství a na Spartě NASHLEDANOU!


imk


STŘÍPKY ZE VZPOMÍNEK STARÉHO VLAJKONOŠE - I. část

imk | 05.06.2012 13:59 Vstoupit do diskuze
12