sparta forever homepage
Jméno: heslo: ?
FB - Sparta ForeverTwitter: Sparta Forever (@spartaforever)Instagram: spartaforever_cz
zaregistruj se hledej

reklama

Fanoušek týdne

Fanoušek týdne - Janeček

acskncl 27.03.2012 20:58

Po minulém představení ikony zdejšího webu Seniora, nás tentokrát čeká neméně zajímavé povídání se sparťanským fanatikem vystupujícím zde pod nickem Janeček. Ve svém velice obsáhlém rozhovoru nám mimo jiné prozradí jak vypadaly tehdejší výjezdy na Slovensko, dozvíte se srovnání fanouškovské scény 80. a 90. let s dobou součastnou. Co si Janeček myslí o aktuálním sparťanském kotli, kdo z hráčů mu přirostl k srdci, na kterém výjezdu fandil Spartě společně s Jaroslavem Hřebíkem. Spousta dalších zajímavostí a historek je připravena pro všechny z nás kdo vydrží tento zajímavý rozhovor číst až do konce:) Nakonec si pro nás Janeček připravil i svoje fotky, protože za své názory se tento fanatik v dobrém slova smyslu nestydí.

Ahoj, vítej při rozhovoru pro fanouškovský web Sparta Forever. Odkud pocházíš a co tě ke Spartě přivedlo?

Ahoj. Především díky za tohle pozvání, jsem rád, že mohu pár věcí odtajnit a říci, třeba to může být i pro někoho z mladší generace poučné a zajímavé. Uvidíme. Znáte mě jako Janecka, občanským jménem Honza, 45 let, pražák křtěnej Vltavou. Původem do 6 let z Vršovic, pak Václavák. Musím se přiznat k tomu, že jako špunta mě táta vodil na Bohemku, ale už tehdy jsem spíše než na hřiště pokukoval po tribunách. Uchvacovalo mě to obrovské divadlo kolem, vlajky a konfety. Ale rozhodně mě neuchvátilo zelenobílé srdce. Ve škole se to dělilo klasicky na slávisty a sparťany, já byl dost dlouho neutrální. Pak se to ve mě nějak zlomilo, šli jsme s klukama na Spartičku s Chebem a bylo rozhodnuto. Netřeba dodávat, že mě i zde ohromila především atmosféra tribun!!

Jak dlouho znáš tento web, co se ti na něm líbí a naopak nelíbí, co by jsi vylepšil?

Nevím to úplně přesně, ale hezkých pár let to bude. Nejprve jsem ho dost dlouhou dobu jen četl a nepřispíval, ale pak mě chytla nějaká druhá míza, zaregistroval jsem se, no a výsledky znáte všichni:-). Web Sparta Forever je skutečně na vysoké úrovni, co se týče informací, přehledu, aktualizací atd. Tady myslím nemá nedostatky. A asi ani konkurenci, co se fanouškovské obce týká. Nevím o nikom, kdo by měl podobný web. Vylepšit se dá vždycky asi pár věcí, ale skutečně tady nějaké závažné nedostatky nevidím. Co se tedy těch technických věcí týká. Co mě ale štve je to, že se tady vždycky najde pár rýpalů, kteří vynegují všechno a všechny, kteří mají evidentní snahu a iniciativu něco zlepšovat, či se alespoň o nějaké své pocity podělit. Bohužel se často jedná o gaučáky, teoretiky a také fanoušky, s minimálními zkušenostmi a zážitky. O ty, kteří nejezdí na výjezdy, či minimálně chodí i doma a o to je to horší. Často se stává, že se objeví od někoho nějaká kritika, věcná a konkrétní a dotyčný přispivatel se v tu ránu stane obětním beránkem pořád stejných nicků, kteří se samozvaně pasovali ro role - MY JSME SPARTA, MY TOMU ROZUMÍME A KDO S NÁMI NESOUHLASÍ JE IDIOT :-(. To vždycky naskakuju u PC ze židle a sahám po nitroglycerinu pod jazyk. Pokud se někomu nelíbí Hřebík a napíše to, je to jeho svaté právo a nemusí kvůli tomu hned být titulován hovadem, idiotem a jánevím čím ještě. Protože v tento okamžik diskusní fórum webu primárně popírá svůj vlastní smysl. A že to dělají pořád ti stejní je více než smutné. A podle reakcí zde vím, že zdaleka nejsem sám, koho tohle bytostně nasírá. Za to ale web jako takový nemůže. To je o lidech, jejich záští, ješitnosti a mindráčcích... Záměrně zde nikoho nejmenuji, ale ať se Ti dotyční chytnou za nos. Ono se to od stolu u PC lehce kritizuje a obzvláště mě štve kritika od někoho, kdo ví prdlajs o tom, jak se věci měly dříve a jak nyní.

Navštěvuješ i jiné sporty, nebo tě zajímá jen fotbal?

Tady bude odpověď krátká. Občas zajdu na hokej, ale jinak není mnoho času na nic jiného. V Tv samozřejmě sleduju vše od tenisu až po basket. Fotbal a Spartička je ale na prvním místě!!! A nikdy tomu jinak nebude!!!

Máš krom Sparty i oblíbený některý zahraniční klub?

Vyloženě nefandím nikomu, ale jsou mi sympatická všechna mužstva, která předvádějí pohledný fotbal. V současné době Barcelona a Madrid. Ale nijak intenzivně zahraničí nesleduji.


Co fanouškovské suvenýry? Jistě jich máš za ta léta nespočet.

No možná se budeš divit, ale vlastně ani ne. Ne že by toho za ta léta fandění nebyly tuny, ale vlastně jsem to všechno rozdal, poztrácel, poničil. Vlajek, šál, dresů a čepic bylo bezpočet. Z X zemí, z X stadionů. Bullletiny, programy, fakt toho bylo moc a moc. Nejsem ale z těch, kteří by si už dnes na uchovávání těchto propiet nějak zvlášť potrpěli. Mám doma pár šál, tři, čtyři zahraniční dresy, více toho nebude. Bývávaly časy, kdy jsem toho všeho měl plné skříně, až mi máma nadávala, viselo to doma po zdech, všude kam jsi se podíval něco bylo. Ale to všechno nějak odnesl čas. Mám 3 děti, takže dneska už spíše přivezu něco jim. Naposledy kulíška z Liberce :-). Já sám si na to dneska už nějak zvlášť nepotrpím.

Kde je tvé místo na letenském stadionu?


Vzhledem k výše uvedeným 3 dětem není vždycky uplně jednoduché se na domácí zápas dostat a pokud mám volbu výběru mezi Letnou a výjezdem, pak raději vždy volím výjezd. Pro někoho možná nepochopitelné, pro mě je to ale daleko záživnější, vyrazit ven. Snažím se na to čas si udělat. Mám permici do kotle, ale tam se skutečně už pár let neobjevuji, přece jen, už na to asi nemám věk. Chodím nejčastěji na protilehlou, máme tam takovou menší partičku. Ale pokud to jde, rád i naším stadionem cestuji...:-). Někdy si sednu dolu vedle kotle a koukám a koukám a nestačím se divit.

Který trenér se ti za dobu fandění nejvíce zamlouval, a kdo naopak nejvíc vadil?

Jednoduchá odpověď!! Bezkonkurenčně Venca Ježek!!!! To byl panečku sparťan jak poleno!! Obrovský odborník! Pan trenér s velkým P !! Pod jeho koučinkem byla Sparta neporazitelná, hrála překrásný fotbal, na který chodilo hafo lidí. To je dnes uplně nemyslitelné, kolik chodilo diváků. Návštěvy pod jeho vedením byly i na slaboučké soupeře jako třeba Tatran Prešov, nebo Lokomotiva Košice, či Vítkovice mezi dvaceti až třiceti tisíci diváky! No a naopak? Samozřejmě že Jan Zachar a taky němec Jurgen Sunderman. To byly dvě kreatury, které zničily vše, co se na Spartě zničit dalo. Sebestřední idioti. nenáviděli je jak fanoušci, tak hráči. Zaplaťpánbůh působení ani jednoho z nich na Letné nemělo dlouhého trvání. Ale dodnes se mi otvírá kudla v kapse, když si na ně vzpomenu.

Kdo z hráčů jak z minulosti tak v součastném kádru utkvěl v tvé paměti, či přirostl přímo k srdci?

Těch jmen je celá řada a já bych nerad na někoho zapomněl, v podstatě se ani všichni vyjmenovat nedají. Z těch starších určitě ikona Tomáš Řepka, Horst Siegl, Jirka Novotný, Martin Frýdek. Taky Máňa Mistr, Pepa Jarolím, Vlasta Calta - to byl borec, kterej měl snad dvoje plíce. Nezapomenutelný byl Míla Denk, specialista na derby se Slávií. Nelze nezmínit miláčka tribun Honzu Bergra! Taky Standa Griga. Výbornej byl taky Milan Vdovjak a Zdeněk Caudr, Jula Bielik, Zdeněk Sčasný. Koho jsem měl ale opravdu rád byl brankář Jarda Olejár. Mnohým to jméno asi nic neřekne, to byl obrovskej chlap, přišel do Sparty z Třebišova a chytal hned v základu. Měl nohu snad č. 50!! Pověstné byly jeho výkopy přes celé hřiště, taky z nich padlo pár golů. Bohužel pak podělal pohárové utkání na Hajduku Split, kde dostal neuvěřitelný gol asi ze 40 metrů a Spartu to stálo postup v poháru UEFA. Pak zmizel v propadlišti dějin...No a z těch dnešních hráčů se mi v posledním době líbí Marek Matějovský a moc rád koukám na Vencu Kadlece. Vůbec myslím ti naši mladíčci mají před sebou slibnou budoucnost. Přikryl, Krejčí, jo, jo, z těch kluků mám radost.

Vzpomeneš si na svůj první zápas, případně svůj první výjezd?

No jasně! První zápas byl právě s Rudou hvězdou Cheb a hned po něm doma se Zbrojovkou Brno. To tehdy prvně nastoupil jako dorostenec Ivan Hašek, kterému bylo 17 let! Tuším, že na tom zápase bylo 26 tisíc diváků!!! No a první výjezd?? No jasně!! To se přece nedá zapomenout. Velikonoce, neděle, rok 1982, Žilina !! Jelo nás vlakem asi 180, dostali jsme naloženo jak na hřišti ( 3:0), tak v hledišti. Respektive před stadionem. Hned na svém prvním výjezdu jsem to chytil šutrem do hlavy. Tehdy ještě skutečně nebyla s Žilinou žádná družba, ta vznikla až o 2 roky později, kdy jsme tam udělali titul a ve městě, kam jsme přijeli už ráno, moc bezpečno nebylo. Čekali tam na nás už od rána a celou Žilinou panovala hodně nepřátelská atmosféra. Je to už 30 let, ale vidím to , jako by to bylo včera....:-). Cestu vlakem, stadion, město, no prostě všechno.

Sparta má i velice úspěšný tým fotbalistek, sleduješ i tým žen, nebo jsi zastáncem názoru, že ženská nepatří na hřiště, ale k plotně?

Tady asi moc nepotěším tu naši partičku propagující ženský fotbal a jezdící s ní i ven, ale tohle jde úplně mimo mě a popravdě řečeno, tomuhle nadšení pro ženský fotbal moc nerozumím a ani ho nesdílím. Nemyslím si sice, že ženská patří jen k plotně, ale myslím, že ve fans a ultras scéně má náš A tým mnoho a mnoho rezerv a netřeba to rozmělňovat ještě o ženské. A věnovat tomu přehnanou pozornost, třeba v podobě skandování, či chorea. K této otázce ze sebe více nevymáčknu. Proti gustu žádný dišputát, ale já tomuhle nehovím.

Který klub považuješ za největšího rivala jak po fotbalové, tak i fanouškovské stránce?

Jo, jo, těžká otázka. Pro mě o to těžší, že přece jen něco pamatuju. Bývávaly časy, kdy nebylo klišé říkat to, že každý soupeř, který jede na Letnou, prohrává už na dálnici v Průhonicích 2:0!!! Ony ty týmy byly skutečně připosrané a taky dostávaly řádně naloženo. 5 ,6 či 7 golů v soupeřově síti, nebyla žádná výjimka. Tituly jak na běžícím pásu. Dřívěji nám byla rovnocenným soupeřem Dukla, také i Bohemka. A dnes? Jak to zhodnotit, když jsme schopni prohrát doma 2 x po sobě 0:3? Bohužel v dnešní lize je asi schopen porazit každý každého. Dnes hraje velmi hezký fotbal Plzeň a taky Liberec. Ti jsou skutečně schopni nám po fotbalové stránce konkurovat.

No a po té fanouškovské? Jen těžko se mi to píše, jenže člověk prostě nesmí sám sobě lhát do kapsy. Za celá ta léta mého působení na fans scéně je to jednoznačně jeden jediný konkurent a to je Baník Ostrava. Fenomén tohoto kraje a klubu je mi už 30 let záhadou, ale prostě to u nich funguje. Oni jsou v neskutečných počtech celá desiletí vždy a všude. Až na malé výjimky, co pamatuju, přijeli vždycky na Spartu v tisícových počtech, či v těch horších případech ve stovkových, ale těm tisícům se blížící. Nehodnotím zde grilovačky, či třetí poločasy, ale jejich účast na výjezdech a aktivitu fandění, chorea, pyra a to i doma. Tohle u nich fungovalo už v těch 80. letech a bohužel pro nás to funguje dodnes. Neumíte si předtavit, jak nebetyčně mě to sere a je jedna věc, kterou skutečně nikdy nepochopím. Když to jde u nich , proč to nejde i u nás?? Počty na našich výjezdech jsou v posledních letech velice solidní, ale pak přijde Ostrava a je nás tam vždy, až na jednu výjimku (předloni cca 300 ve vlaku), jak do mariáše..:-(. Vím, blbý tv časy, pondělky, dálka, špatný spojení, ACAB buzerace atd. atd. Jenže tohle oni mají taky a přesto přijedou. Tohle prostě nepochopím a taky nikdy nepřekousnu. Jinak svého času byl solidní kotel Bohemky a taky i Brno mívalo své plodné dny. Dnes asi, až na ten Baník v naší lize konkurenty v hledišti jiné nevidím. Osobní nenávist vůči Baníku a Slávii se snad ani popsat nedá. Po obou stránkách.

Jako jeden z mála aktivních fanoušků pamatuješ federální výjezdy na Slovensko, můžeš nám přiblížit jak takovej výjezd tehdy vypadal?

Tak tady se skutečně asi trošku rozhovořím:-). Pokud to tedy nechám v obecné rovině a nebudu konkrétní k jednotlivým výjezdům, platilo ze zásady jedno pravidlo, které se dodržovalo na 100 procent - VŽDYCKY A VŠICHNI JELI SPOLEČNĚ A TO ZA VŠECH OKOLNOSTÍ!!!! A NIKDY TO NEBYLO JINAK! Mluvíme-li tedy o těch 80 - 90 letech. Už jen proto, že dopravní spojení nebylo tak rozvinuté jako dnes a také to kolikrát bývaly pekelné vzdálenosti! Košice, Přešov, Dunajská Streda, Nitra atd. atd. 10, 12 ale i 16 hodin ve vlaku. S přestupy. Existovala pro dnešní ultras a fans asi nepochopitelná soudržnost. Výjezd vždy začínal v nějaké pražské hospůdce, kde různé partičky ladily formu a většinou kolem půlnoci, někdy i dříve, tak cca hodinu, nebo dvě před odjezdem vlaku, se všichni sešli na nádraží. Nutno podotknout, že tehdy neexistovaly žádné nonstopy a herny, takže zavřeli hospodu v deset večer a mazalo se na nádraží. Nastoupilo se do vlaku a hurá do města XY. V jednom vlaku, v jednom kupé byli staří i mladí, skinheadi i pankáči, máničky i veksloši, starej kriminálník s osmičkou Valdic v kůži, i mladej student učící se k maturitě. Všehochuť, jakou si vybereš.. vlajky na tyčích, podomácku pletené šály a kulichy (žádné fanshopy neexistovaly), obarvené, sešité pláště, bubny, trumpety, řehtačky. Alkohol vyrobený doma, rum s kolou slitý v lahvi od vína, někdo basu lahvových piv, nějaké víno. Tak cca půlka měla jízdenky, půlka nikoliv. Ti, co je neměli, jeli pod sedačkou (jako J.Langmajer v Proč?), či se různě schovávali a utíkali po vlaku před průvodčím, na záchodech, na umývárkách. Byla to taková hra. Když štíplístek někoho lapil, většinou ho vysadil na příští stanici a ten dotyčný to buď oběhl a naskočil jinými dveřmi zpět do jiného vagonu, nebo počkal na další vlak a dojel nás později. Ani při odjezdu, ani cestou většinou žádná policie, tehdy VB, snad jen jedna či dvě hlídky OSOŽ (ozbrojený sbor ochrany železnic), modré uniformy, tzv. švestky. Neexistovali žádní těžkooděnci, zásahové jednotky, SPJ atd. Když už na nádraží byl moc velkej bugr, objevil se psovod VB se psem, preventivně někoho propleskl, vykasroval a zase zmizel. Neexistovalo, že by s náma nějaká policiie jela ve vlaku!! Občas, když byl už moc velkej bordel, třeba někde v Olomouci jedna hlídka proběhla vlak, pár lidí vysadila a jelo se vesele dál. Ze začátku cesty tak 2-3 hodinky brajgl, kalení, fandění, pak to postupně všechno usínalo a chrnělo. Na zastávkách se hulákalo a fandilo z oken, občas vyletěla nějaká flaška na peron. Nad ránem to všechno už spalo, až na pár vyjímek. Ty také tak hodinku před příjezdem do města zburcovaly celý vlak:-). Počty na ty výjezdy byly skoro vždy silné, málokdy se stalo, že by jelo pod 200 lidí, ale taky nebyly výjimky, když bylo ve vlaku 400, 500 a více vlajkonošů Spartičky:-). Jezdilo se všude, na ligu, na poháry, ba i na přípravu!! Po příjezdu do města se to různě roztrousilo, ale vždy po velkých skupinách. Určitě i kvůli naší bezpečnosti, protože leckde to fakt nebývala sranda. Občas proběhla někde v místní putyce nějaká strkanice. Třeba při památném výjezdu do Banské Bystice, podle kterého byl natočen film Proč?, nám patřilo celé město. Po příjezdu do Bystrice jsme tehdy šli obrovským průvodem na stadion ( v tomhle film lže, nikdo nikde nikoho nesebral), zastavená doprava, pak jsme vešli na plochu a udělali si na trávě piknik. Mohlo nás být tak kolem 600, v celém vlaku tak 1000-1200, plus mínus. Správce stadionu málem trefilo. Ale neudělali s námi nic! Byly tam stovky a stovky fans. Na stadioně jsme bývali vždy pohromadě, neexistovaly ty dnešní klasické sektory, žádné ploty, žádné sítě, žádná policie. Nebo jen naprosto minimálně. Všude se dalo projít, v podstatě jsi si mohl svévolně dojít k vlajkonošům domácích, jak se Ti zlíbilo a oni zase k Tobě. Takže vedle našeho kotle, třeba metr od Tebe stáli domácí fandové. Ti normální, nevlajkonoši, si většinou nic nedovolovali, přece jen, už i za komančů nás provázela poměrně slušná pověst! Nicméně občas se strhla pěkná mela, to většinou když jsme někde vyhrávali, či už moc provokovali. Namátkou si vzpomínám, že jednou se po vstřelené brance v Dunajské Stredě zvedla celá tribuna k sezení, cca nějakých 3 tisíce lidí a chvíli to vypadalo opravdu zle. Nebo v Trnavě, v 83 roce, kde celý stadion skandoval "Vyrovnať a zabíť" a opravdu od toho poté nebylo příliš daleko..:-((. Nechtěl jsem být konkrétní, ale tohle nemůžu nevzpomenout. Tam byl skutečně strach o holý život a asi nikdy po tom jsem nezažil už nic horšího. Před koncem utkání, kdy jsme vedli 2:0 se nad námi začli srocovat domácí fans. Ve stovkách. A tlačili se na nás, dolů. Měli řetězy, železné tyče s přivařenými maticemi. Házeli po nás dýmovnicemi a dělbuchy. Tehdy vojenskými, jiné nebyly. Fakt žádná prdel. To když Ti bouchlo blízko, bylo to o utržení nohy. Nikde žádná policie, ani pořadatelé. S konečným hvizdem rozhodčího se na náš sektor, kde nás bylo cca 200 vrhli a mydlili to hlava, nehlava. Staré, mladé, bez rozdílu. A fakt zle. Tam jsme neměli vůbec šanci. Neměli jsme vůbec možnost cokoliv udělat, než naskákat na hřiště!! Tam už čekala Veřejná bezpečnost a dostávali jsme to od nich obušky. Nenávist vůči nám obrovská!! Několika z nás, včetně mě se tehdy podařilo dostat do kabin k našim hráčům. Zbití a zmlácení. Tam byl tehdy v útrobách stadionu před mýma očima napaden domácím pořadatelem trenér Venca Ježek!! Mě tehdy zastavoval krev z nosu Standa Griga. Poté si pro nás bezpečnost přišla do kabin a museli jsme čekat téměř 2 hodiny, než se venku 5 tisícový dav, který nás chtěl předhodit, rozešel. Poté jsme strávili celou noc po záchytkách a policejních stanicích. Postupně nás propouštěli po jednom až druhý den. A tady se zmíním právě o té soudržnosti. I když prvního z nás pustili už v 9 ráno a posledního ve 4 odpoledne, dokud nebyl ten poslední sparťan venku, nikdo z nás z Trnavy neodjel! Čekalo se na všechny a jelo se společně. Že na nás ještě odpoledne čekali trnavští na nádraží asi netřeba dodávat... To bylo pondělí v noci, kdy jsme se vrátili do Prahy a už v úterý večer jsme i po téhle zkušenosti odjížděli z Hlavního nádraží do Bratislavy, na Československý pohár na Slovan...:-))). A opět v počtech cca 300 hlav...Dnes nemyslitelné. Jinak cesty zpátky z výjezdů už bývaly poklidné, alkohol a únava, vykonaly své. A ještě něco málo k bitkám. Nic se předem nedomlouvalo, vše bylo spontánní a živelné, vyplývající ze situace. Často šly proti sobě dva velké davy, ale většinou byli soupeři námi rozprášeni....:-). Před fotbalem, na stadioně i po něm. Jo, jo, to bývaly časy. Spousta vzpomínek, spousta kamarádů, na které jsi se mohl spolehnout. Věděl jsi, že tam jsou. A neotočí se. Bohužel už pár z nich není mezi námi. Až mě z těch vzpomínek běhá mráz po zádech. Nevrátitelné, krásně časy. Kdo nezažil, jen těžko pochopí. Tehdy to celé bývalo o něčem jiném....při některých situacích dnešních výjezdů Ti nezbývá, než se mírně pousmát....ale ten úsměv není bohužel moc veselý....spíše někdy trpký, když vidím, co se někdy děje.

Co zahraniční pohárové výjezdy, na který nejvíc vzpomínáš a kam by si se chtěl ještě se Spartou podívat?

Taky toho bylo hodně. Paradoxně jeden z nejlepších za ta léta byl ten poslední v Liverpoolu. Ten jsem si opravdu užil. Super to bylo i v roce 1993 v Parmě, kde bylo snad 80 autobusů, výborný byl taky výjezd na AC Milán 1995. Určitě tam bylo kolem 4 tisíc Sparťanů. Výbornej byl Manchester United, kdy jsme v 1700 lidech překřičeli celý Old Trefford. Jeden z těch lepších byla Hertha Berlín a Casino Salzburk. Dva výjezdy, které mě docela zklamaly byly na Feyenord Rotterdam a taky v Budapešti na Ferencvároši. Tam se čekaly obrovské počty a na obou nás bylo stěží pár desítek..:-(( .Propadák byl Lyon. Prohra v LM 0:5 a účast fans jeden mikrobus a dvě osobní auta, z nichž jedno moje..:-(. Blbej fotbal, blbý počasí, blbá nálada. A kam bych se chtěl podívat? Spíše bych Ti odpověděl, kam bych se nechtěl podívat. Moc mě nebere Polsko a ani Řecko. Hools a ultras atmosféra je tam sice báječná, ale já skutečně nehodlám někde na Balkáně položit život. Mám pořád jeden jeden nesplněnej sen a je mi jedno kde to bude. Plnej vlak sparťanů o 15 vagonech jede na pohár, či na ligu. Natěšený, nabuzený, zfanatizovaný. Vlajky a šály z oken. Město, patřící jen našim barvám. Plné bary a hospody spaťanů. A zaplněnej sektor, bouřící a fandící. Kapku se tomu blížil fanatismus ohledně Liverpoolu, ale když se dobře podíváš na videa, zjistíš, že stejně dobrá třetina z těch 3 talířů co tam byla, nefandila. Jeli tam uplně zbytečně. Ale co naděláš. Vždycky se najdou nějaký gaučáci a VIPáci, kteří se objeví na atraktivním výjezdu, coby módní trend...to už asi holt jiný nebude. S tím se člověk musí smířit.

Máš nějaký kuriózní zážitek spojený se Spartou?

Ale asi jo:-). Jednou jsme jeli autem z Brna, ze Zbrojovky, to byl nějakej rok 88-89 a stavili se na dálnici u 9 křížů na jídlo. Viděli jsme tam stát na parkovišti sparťanskej autobus a řidič opravoval motor. Vlezu na záchod a tam si to vyhuluje nebožtík Roman Kukleta s Pepou Chovancem:-). Oba dlouhej kouř u huby a blafali a blafali. Lekli se tak, že uskočili snad 2 metry! Kukleta nás regulérně začal prosit, abychom to na něj nepráskli! Pak se tam objevil tehdejší trenér Sparty Josef Jarabinský a doktor Ullman a poprosili nás, abychom je vzali do Prahy, že prý nemůžou čekat, než se autobus opraví. Tak jsme nasedli do Favoritu a v 5 lidech vyrazili na Prahu. Kdo znal MUDr. Ullmana, asi ví, jak probíhala cesta. S jeho cca 160 kg, já namačklej mezi ním a Jarabinským vzadu. Celou cestu ukrutná prča, my naše zážitky z fandění a výjezdů, oni zase ty jejich z té stránky zákulisní. Opravdu kuriozní a prospěšná cesta:-).

Na který stadion v lize jezdíš nejraději a kam se naopak moc netěšíš?

Rád to mám v Hradci Králové, taky v Olomouci a Uherském Hradišti. Taky jsem rád jezdil do Bratislavy. Shit je to v Mladé Boleslavi a taky Ostrava. Ale nějak extrémně mi nevadí žádný stadion.

Jaký je největší rozdíl mezi součastnou fanouškovskou scénou a tím co bylo v 80-90 letech?

Už jsem Ti o tom říkal. Je to naprosto nesrovnatelná soudržnost, která tehdy panovala s dneškem, kdy si každý jede na vlastní triko. Skupinky, kde si každá jede to svoje. Někdo fight, někdo pyro, někdo chlast a někdo ženský fotbal:-(. Tehdy nebyly žádné reprosoustavy, stupínky, nebyl internet, nebyly mobily, fanshopy a stejně všechno fungovalo, tak jak mělo. Výjezdy byly masovou záležitostí, venku se všichni drželi pohromadě a kotel doma? To byl pojem!! Natřískaný, emotivní, plný vlajek na tyčích. Konfety, nastříhané noviny. Trumpety, řehtačky. Chuť fandit a nechat na stadioně hlasivky. Ochota pro Spartu dýchat. A dnes?? Před pár lety, řekněme před čtyřmi, pěti, jsem byl svědkem toho, kdy jsme přijeli vlakem do Ostravy a tam na nás na nádraží čekali místní, moravští sparťané, aby mohli jet přistaveným autobusem s námi na stadion. Prostě aby byli mezi svými. Riskovali ve sparťanských barvách čekání mezi desítkami chacharů, kteří se k utkání sjížděli na Ostravské nádráží. A co se nestalo v jednom z našich autobusů? Tihle moravští sparťani byli brutálně napadeni některými našimi chytráky s kecy typu- " Vy jste moravský hovada, naplaveniny, nejste žádní sparťani, tady jedou jenom pražáci.." A byli vykopáni z autobusu. Co k tomu dodat? Ať si každý udělá obrázek sám. Tohle by se dříve nemohlo stát. Z takových idiotů se mi zvedá žaludek. Samozřejmě, že tyhle moravské sparťany jsem už nikdy nikde na výjezdu neviděl. Taky není divu....:-(. Rovněž zde musím zmínit, že dříve neexistovalo, to dnes moderní bratříčkování se s klubem, s bezpečnostními manažery atd., kterého já nejsem příliš velkým zastáncem. Ptát se někoho, jestli a kam si můžu pověsit vlajku, co smím a nesmím křičet a čekat na to, jestli mi někdo dovolí zapálit si ráci? A čekat na milodar od klubu, abych mohl nakoupit pár konfet? A za to přijmout jejich podmínky, které jsou ve finále stejně dobré jen pro ně. Ne ne, kdepak, to mi přijde kapku ujeté. Já jsem fanda a pro mě se fotbal hraje! Já za to platím a já taky rozhoduji, zda a jak budu fandit, či nikoliv. Tohle v dřívějších letech neexistovalo, ba naopak. Když se stalo, že někdo s takovou snahou přišel, poslali jsme ho pěkně do patřičných mezí. A věc poslední. Dnes se sere do fandění kde kdo a každý je strašně moudrý. A nejvíc ti 16-tiletí. Vím, že mi občas někdo vyčítá, že se zbytečně natahuji těmi lety a odjetými výjezdy. Jenže v tom není úmysl machrovat, to vůbec ne, ale spíše se vyvarovat nějakých průserů, které by se potencionálně mohly třeba stát. A vše to jen pramení z nějaké letité zkušenosti. Pokud je někdo přesvědčen o tom, že si vyrazí do Bratislavy, kde nikdy v životě nebyl a už vůbec ne na fotbale, autem na výlet v době, kdy tam má probíhat víkend šampionů ve složení, které mělo být, plná Bratislava slovenských chuligánů a je přesvědčen, že to pojme procházkami ve sparťanském ošatu v okolí haly a vše bude OK, pak je to pro mě bohapustý naivka a ignorant. A nenechá si říci a poradit. A ještě k tomu je na webu chytrý jak rádio Jerevan a posílá Janecka i s jeho dobře míněnými radami do háje. Budiž - jeho volba. Ta moje je zase si o tom myslet své. Když jsem byl já teeaneager a sledoval zkušenosti starých výjezďáků, tajil se mi u toho dech. A jejich rady byly vždy prospěšné. Tady ano, tady ne, tady se chovej takhle, tomuhle se vyhni. Nikdo nesežral Šalamounovo hovno, ani já ne, ale přece jen, těch 30 let ježdění mi neodpářeš..:-). Ale ono to úzce souvisí s tou nejednotností a chutí si dělat jen to své a být zbytečně přemoudřelý. A netolerantní vůči radám zkušenějších. Jet si to své, třeba jen pro větší pohodlí. Neochota jednoty. Ne nadarmo už Žižka říkal - V jednotě je síla ! Pokud se někde po městě pohybuje skupina stovek sparťanů, je nezničitelná. Pokud se trousí jednotlivci, odskáčou to. Tohle vidím jako ten největší rozdíl tehdy a dnes.

Často se pod články objevuje tvá kritika na náš domácí kotel, v čem si myslíš, že je největší problém, že kotel nefunguje jak by měl?

Víš, já si při každém domácícm zápase už řadu let kladu pořád jednu a tu samou otázku - kam se všichni ti lidé poděli? Kam zmizeli? Kde je jich konec? A pořád na ní nenalézám odpověď. Za ta léta jsem jich poznal stovky a stovky. Těch bezejmených a bezvýznamných, kteří jen kotlem prošli a zmizeli v propadlišti dějin. Pak pár samozvanců, kteří se vždy na nějakou dobu pasovali do role vůdců, ale ve finále zmizeli rovněž. O mnoho mladších kluků než jsem já, po kterých není ani vidu ani slechu. Nevydrželi, vzdali to. Jasně, ne každý sdílí to nadšení, ona taky pak přijde rodina, děti, starosti jak to všechno uživit a priority se Ti změní, ač chceš anebo nechceš. Ale ta láska zůstává v Tobě. Ke Spartičce. K fandění. A takových co vydrží je málo. Těžko po mě můžeš chtít, abych pomalu v 46 letech šel každý zápas křepčit do kotle. Ale vidím a hodně oceňuji tu snahu těch mladších, nějak s tím pohnout, protože v současné době je pohled i poslech našeho domácího kotlíčku skutečně tristní. To není žádná nemístná kritika, ani skepse, to je prostě holá skutečnost. Ovšem na druhou stranu, jména jako Gero, Ukásek, Tucnak, Paliczs, Homer88, Becici, Pohadkar, samozřejmě Jumbo1 a mnozí další a další jsou podle mě velkým příslibem do budoucna!! Těmhle klukům věřím a fandím jim. Sami to ale nezvládnou. Kotli chybí masovost a řád. Teď tam skutečně asi vládne anarchie a každý si dělá co chce. Chce to zagitovat další a další z mladší generace, kámoše, spolužáky. Aby chodili. A fandili. Vždyť jsme kurňa klub s největší fanouškovskou základnou v republice!! Dokud se kotel více nebude zaplňovat a někdo tomu nedá nějaký řád, pořádně to asi fungovat nebude. Je to zřejmě běh na dlouhou trať...Možná by i občasná návštěva někoho z nás starších v kotli mohla být přínosem. Co hošani, uvítáte Janecka v kotli:-)??

Co by si chtěl na domácích zápasech Sparty změnit a co by pomohlo přitáhnout víc aktivních lidí na tribuny?

Viz moje minulá odpověď. Plus vymyslet nějaké další aktivity. Určitě myslím, že když už XII. hráč takhle spolupracuje s klubem, určitě by nebyl problém vymyslet třeba nějakou soutěž o skutečně atraktivní cenu. Je sice fajn, vyhrát třeba šálu nebo čepici, ale pokud by třeba byla nějaká soutěž řekněme o atraktivní dovolenou v Karibiku, podmíněná účastí na stadionu, piš si, že by v tu ránu bylo na stadioně o hezkých pár tisíc lidí více. A nemyslím, že by to pro takový klub jako je Sparta, měl být zase takový ekonomický problém. Nevidím to jako utopii. Pak rozhodně přesunout kotel za bránu, zpřístupnit ho všem, kdo tam chtějí být, sundat síť a jednoznačně zlepšit spolupráci s protilehlou!!! Jinak se mi strašně moc líbí vlajkiády, to byl opravdu super nápad. Jen pořád nevím, proč se ty vlajky nepoužívají potom třeba v kotli při zápase, či třeba na pohárových výjezdech??

Jsi znám jako velký příznivec pyrotechniky na stadionech, kde je podle tebe hranice v jejím používání, co ano a co je už příliš?

No tak to je teď po utkání s Baníkem vážně průser. Ač jsem jak říkáš velkým zastáncem pyrotechniky, tak tohle skutečně NE s velkým N!! Ač si nemyslím, že by ten troubelín co hodil ten dělbuch Láďovi Krejčímu pod nohy to udělal s nějakým úmyslem mu ublížit, není NIC, co by ho omlouvalo!! Je super používat ohně a dýmy, myslím, že to fantasticky podkreslí atmosféru, třeba při choreu, nebo při mávání velkými vlajkami. V tomhle mi asi někdo těžko může oponovat. Vizuelní efekt je prostě super. Ale ty dělbuchy jsou na nic, to skutečně nikomu a ničemu neprospívá. Taky si myslím, že žádné pyro nemá co dělat na hřišti, snad až na vyjímky, kde je k tomu prostor, třeba v Hradci Králové. Ale jinak má pyro zůstat na tribunách. Dělbuchům ale říkám rozhodně NE!! Stejně si myslím, že budeme asi mít po fialkách, když teď po tom průšvihu vidím snahu poslanců ČSSD, udělat z pyrotechniky na stadionu trestný čin. Obávám se, že jim to bohužel asi vyjde....:-((. Mediální hon v tomto ohledu na nás teď bude příliš velký a je třeba ho ustát. Někdo v nějaké diskusi navrhl omluvný transparent směrem k Ĺáďovi Krejčímu a Spartě a já jsem rozhodně pro!!!

Na Spartu se již potřetí vrátil uznávaný teoretik Hřebík. Myslíš, že na třetí pokus dokáže už své teorie realizovat i do praxe, aby se Sparta stala zase domácím suverénem a byla konkurence schopná i v pohárech?

Nekamenujte mě za to, ale já tomu příliš nevěřím. Byl jsem už 2 x očitým svědkem toho, co pan inženýr se Spartou dokázal udělat. A obávám se, že to udělá i potřetí. Více bych se k tomuto tématu asi nevyjadřoval. Snad jen ještě takovou perličku. Co mě u něj překvapilo, bylo to, že jsem ho potkal v roce 1995 na výjezdu na AC Milán, u stadionu San Siro, bylo to v době, kdy trénoval tuším Plzeň či Blšany, a vyrazil se Spartou na výjezd, ověnčený sparťanskou šálou. To se přiznám mě na něm bylo velice sympatické. Nakonec on sympatie ke Spartě dával najevo častěji. To je od něj milé, ale jinak nevím, nevím...No nezbývá než doufat, že se třeba pletu. Rád bych v tomto případě nebyl Sibyla.

Prozradíš nám na sebe i něco mimo fotbal? Oblíbená muzika, koníčky a tak podobně.

No, mám velkou rodinu. Takže ta pohlcuje hodně času, taky není žádná prča tu smečku uživit :-). Jinak jsem Landofil, dříve jsem hrál Airsoft, občas vyrazím i na výjezd na repre. Ale v mé mysli a sdrci je prostě jen a jen SPARTIČKA , SPARTIČKA A ZASE SPARTIČKA :-))

Co bys fanouškům Sparty vzkázal závěrem?

No, co k tomu všemu ještě říci? Bylo toho všeho za ta léta se Spartou vážně mnoho. Cestování, výjezdů, srandy, ale také pěkných pár průšvihů. Ale vše jsem ustál. I když teď nevidím situaci ani na hřišti, ani v hledišti uplně nejrůžověji, nerezignuji, nevdávám to, jsem mírně optimistický a věřím, že se fandění v kotli řádně vylepší, bude pořád plný dům, výjezdy budou jen a jen super a že naši kluci pojedou zase na titul! Já myslím, že společně to dokážeme!! Díky všem, kteří jste vydrželi Janeckovy úvahy dočíst až sem. Určitě bych moc nerad, aby tenhle rozhovor vyzněl celkově skepticky. Všechny Vás zdravím a Spartička navždy:-)!!!

Díky za zajímavý rozhovor.

Acskncl


Fotogalerie

Janečkovy historické fotky

Fotografie z fanouškovský let dávno minulých

Z výjezdu do Parmy - ...

Z výjezdu do Mílána ...

Z utkání Sparta - Žilina ...

Odveta v Žilině - zápas ...

Společná oslava s Michalíkem ...

 

Diskuze k článku

Komentáře (44)

Sdílej na FBSdílej článek na Twitter


  Novinky na internetu
hrac

Hložek Adam

známka:

7 0

zápasy: 7
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Nita Florin

známka:

6 7

zápasy: 5
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Moberg Karlsson David

známka:

6 5

zápasy: 9
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Štetina Lukáš

známka:

6 3

zápasy: 2
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Juliš Lukáš

známka:

6 2

zápasy: 13
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

1.  Vencano  Vencano  230

1.  ghosttt  ghosttt  230

3.  Fanda Fotbalu  Fanda Fotbalu  229

4.  vlada  vlada  227

5.  akcizur  akcizur  224

6.  Richtric  Richtric  222

7.  Průcha  Průcha  221

8.  Pacos  Pacos  220

9.  shvexa  shvexa  215

10.  inNatura  inNatura  212

11.  davidek98  davidek98  211

reklama
reklama
Facebook
Toto jsou stránky, které si tvoří samotní fanoušci fotbalové Sparty. Za jednotlivé příspěvky odpovídá jejich autor a nemusí vyjadřovat názory a stanovisko redakce.
Pokud chceš přispět i ty, neváhej a kontaktuj nás na fanousci@spartaforever.cz .
Zasláním jakéhokoli materiálu dává jeho odesílatel redakci automaticky svolení k jeho publikování na tomto webu a právo k případnému dalšímu využití.
Zároveň tím potvrzuje, že je jeho autorem. Jakékoliv užití obsahu těchto stránek včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků, videí a fotografií je bez písemného souhlasu Sparta Forever zakázáno.
2004 - 2020 (c) Sparta Forever (fanousci@spartaforever.cz) Follow spartaforever on Twitter
reklama
reklama