
Dne 21. června proběhlo v Nyonu losování předkol nového ročníku Ligy mistrů, které se týkalo i týmu AC Sparta Praha, který byl nasazen do druhého předkola Ligy mistrů. Los k němu byl celkem přívětivý a z osudí mu byl vybrán klub FK Liepājas Metalurgs z Lotyšska. Tento klub neoplývá nějakými většími pohárovými úspěchy, v novodobé historii lotyšské ligy ji vyhrál dvakrát, naposledy právě loni, což mu dalo právo postoupit do kvalifikace o Ligu mistrů. Povinností Sparty by mělo být postoupit do dalšího předkola soutěže. První zápas odehraje ACS na půdě lotyšského týmu 13. nebo 14. července 2010 a i tam budou potřeba hlasivky fanoušků Sparty. Do redakce nám přišel mail od agentury Fanstour s nabídkou leteckého zájezdu, tak jsme se ji rozhodli zveřejnit na webu SF. Nejedná se však o žádnou oficiální akci pod hlavičkou SF. Více informací uvnitř článku.
22.06.2010 | Co se děje | Fanstour | komentáře(43)
Historie klubového fotbalu v lotyšském městě Liepāja se začala psát na počátku minulého století, kdy byl založen sportovní klub Olympia, ve kterém byla zpočátku sdružena různá sportovní odvětví, ale nakonec se zde stal sportem číslo 1.fotbal. Klubu Olympia se v době předválečné nezávislosti Lotyšska podařilo získat v soutěži nejsilnějších místních klubů titul celkem sedmkrát. Po skončení druhé světové války, kdy už je Lotyšsko součástí SSSR hrají prim v městě Liepāja dva kluby, Daugava a Dynamo. Oba dva kluby byly posléze sloučeny pod jedno mužstvo s názvem Sarkanias Metalurgs, pod nímž hrálo až do šedesátých let. Tým několikrát vyhrál samostatnou lotyšskou soutěž a poté hrál i druhou nejvyšší soutěž v SSSR. V roce 1960 dostal možnost hrát i v 1. Sovětské lize, pod názvem LMR Liepāja. Za další dva roky byl poté přejmenován na Zvejnieks Liepāja.
21.06.2010 | Co se děje | Redakce | komentáře(3)

„Jsou zde přítomni fanoušci Sparty? Ti se odstěhovali za Spartičkou do Humpolce!“ Tak nějak by mohla nadcházející sobotu znít parafráze na známou hlášku z ještě známějšího filmu. Na naše fotbalistky totiž čeká poslední zápas sezóny v podobě finále poháru, které již právě tuto sobotu se startem v 16:00 odehrají v Humpolci, mimo jiné jde také o sídlo pivovaru Bernard. Nasmažte řízky a karboše, vytáhněte ze skříní chlebníky, najděte mapy, nazujte botasky, do čutory nalijte pitivo a vyražme na výlet. Vlakem, autem , autobusem, na kole či pěšky.
20.06.2010 | Co se děje | Redakce | komentáře(4)

S blížící se sezónou přicházíme opět s další Sparta Forever sérií samolepek. Rozhodli jsme se přejít na větší formát a tak jeden balíček čítá 10 kusů samolepek s rozdílnými motivy. Za příspěvek na choreo v částce 30,- Kč tak můžete získat tradiční suvenýr jak do sbírky, tak na vylepení někde na hodně viditelné místo. Jelikož aktivita DVANÁCTÝM HRÁČEM JSME MY! rozhodně neusnula na vavřínech a do nové sezóny se chystá ještě silnější a s ještě větší snahou, aby jsme byli s atmosférou na stadionu spokojeni (bez vuvuzel!!:) a mohli udělat více velkých choreografií, tak přicházíme i se speciální sérií podlouhlých samolepek DVANÁCTÝM HRÁČEM JSME MY! Opět 10 motivů, které mapují úspěšnou mistrovskou sezónu 2009/2010, je k dostání za příspěvek 30,- Kč na choreo. A aby toho nebylo málo, máme pro vás i třetí "sérii", tedy limitovaná CHLASTACÍ EDICE jednoho motivu v počtu 40 kusů bude k dostání za příspěvek na choreo v částce 40,- Kč. Takto nízká cena je dotována ze zisku dalších sérií a jejím účelem je, aby se prodalo co nejvíce samolepek a tento motiv zdobil co nejvíce hospod a jejich okolí:) Děkujeme autorům návrhů a nápadů, kterých se tentokráte sešlo opravdu hodně. Věříme, že jsme vybrali správně a na některé další zaslané motivy se jistě dostane v některé z příštích sérií.
18.06.2010 | Co se děje | Redakce | komentáře(0)
Další posilou Sparty se stal krajan Kweukeho, a to rovněž 23 letý Kamerunec Clovis Guy Adiaba Bondoa Tento pravonohý obránce, použitelný jak na střed, tak na pravý kraj obrany k nám přišel na roční hostování s opcí z DAC Dunajská Streda, kde působil od roku 2008. K týmu se připojil na soustředění ve Františkových Lázních, kde se již kromě přípravy zapojil i do přátelských zápasů. Držíme palce, aby se mu ve Spartě dařilo a byl platnou posilou.
17.06.2010 | Co se děje | Redakce | komentáře(11)

Po úspěšném zvládnutí 2. předkola Ligy mistrů, kde Sparta porazila dvakrát lotyšského mistra Liepājas Metalurgs ( 3:0 na hřišti soupeře, branky Bony 2x, Venca Kadlec a 2:0 v odvetě na domácí půdě, branky Matějovský a Zeman ) nás čeká další díl kvalifikace o základní skupinu LM. Ve 3. předkole nás čeká soupeř z Polska, Lech Poznaň, vítěz posledního ročníku polské nejvyšší soutěže. Tým z metropole Velkopolské vojvodství absolvoval taktéž 2. předkolo nejvýznamňejšího evropského poháru. V něm se utkal s azerbájdžánským mistrem Inter Baku. Po vítězství 1:0 na hřišti soupeře se zdála odveta spíše formalitou, leč opak byl pravdou. Ač bylo Baku po celý zápas spíše tím horším týmem, dokázalo ke konci utkání vstřelit branku a díky výhře v základní hrací době si vynutit prodloužení. V něm žádná branka nepadla a tak musely rozhodnout pokutové kopy, kdy byl nakonec šťastnější Lech a kde v jedenácté sérii překonal brankář domácích svého kolegu v azebájdžánském dresu a poslal tak Poznaň do dalšího dějství, ve kterém díky losu ze švýcarského Nyonu narazí na českého mistra, Spartu Praha.
23.07.2010 | Co se děje | Redakce | komentáře(0)

Necelé dva měcíce dopředu se nám ozývají fanoušci polského klubu Widzew Łodz, zda bychom se zúčastnili mezinárodního turnaje při příležitosti oslav 100.let založení klubu. Nejprve se domlouváme mezi sebou a přibližně po týdnu potvrzujeme naši účast. Na turnaji má být hodně týmů z evropských zemí: pořádající RTS, jejich družební přátelé z Ruchu Chorzow, Chelsea Londýn, Partizan Bělehrad, námi oblíbený Maribor, Cska Moskva, AS Řím, Atletiko Madrid, Dněpropetrovsk, Brest a samozřejmě SPARTA. Nejprve to vypadá, že pojedeme ve čtyřech autech v celkovém počtu 16 lidí, ale během 14-ti dní před turnajem se naše banda zmenšuje.
15.06.2010 | Co se děje | Falanga, PB | komentáře(9)

V pondělí 14.6. 2010 představila Sparta svou další posilu, na roční hostování s opcí přichází robustní kamerunský útočník Leony Léonard Kweuke. Tento hráč k nám míří z DAC Dunajská Streda, ze které byl na hostováních v Eintrachtu Frankfurt a Energii Cottbus. Léonard je již s týmem na soustředění ve Františkových Lázních a absolvuje tedy s týmem kompletní přípravu, což je rozhodně pozitivní posun oproti příchodům nových hráčů na poslední chvíli, které se ve Spartě často uskutečňovaly v poslední době.
15.06.2010 | Co se děje | Redakce | komentáře(51)

Ještě, než se sparťanští mistři sešli k úvodnímu tréninku v sezoně 2010/2011, bylo jasné, že do kádru míří první posila, kterou se stal zkušený brankář Daniel Zítka. Česká liga Danovi v začátcích jeho kariéry příliš nedala, neboť v ní odehrál pouhý jeden zápas v dresu Viktorky Žižkov a své renomé tak musel získat za českými hranicemi. Po nepříliš vydařeném angažmá ve Zlíně Zítka odešel do slovenské ligy, konkrétně do Tatranu Prešov, kde se rychle stal týmovou jedničkou a spolehlivými výkony si vychytal angažmá v pro Čechy dobře známém KSC Lokeren, kde vydržel až do roku 2002. Poté neodolal vábení nejslavnějšího belgického klubu RSC Anderlecht Brusel a stěhoval se tak do hlavního města Evropské unie. V Anderlechtu si v podstatě ihned vybojoval pozici brankářské jedničky a své konkurenty pouštěl mezi tři tyče pouze sporadicky. S bruselskými Fialkami vyhrál takřka vše, co šlo – belgický titul, národní pohár, může se pochlubit také zkušenostmi ze základní skupiny Ligy mistrů.
13.06.2010 | Co se děje | Redakce | komentáře(1)