sparta forever homepage
Jméno: heslo: ?
FB - Sparta ForeverTwitter: Sparta Forever (@spartaforever)Instagram: spartaforever_cz
zaregistruj se hledej

reklama

Co se děje

Představujeme nového prezidenta Sparty - Jozef Chovanec

alvaro_recoba 26.01.2006 10:29

Jozef Chovanec

Datum narození: 7.3.1960

Hráčská kariéra: Gumárny Púchov, Sparta Praha, RH Cheb, PSV Eindhoven

Trenérská kariéra: Sparta Praha, Slovan Bratislava, Kubaň Krasnodarsk, reprezentace ČR

Hráčská bilance ve Spartě: 734 / 168 (z toho v lize 168 / 50)

Vítězství v lize (Sparta): 1984, 1985 1987, 1988, 1989, 1993, 1994, 1995 (jako hráč), 1997, 1998 (jako trenér)

Vítězství v lize (Eindhoven): 1989, 1991


Nový prezident našeho klubu se narodil 7.března 1960 v Považské Bystrici, ovšem vyrůstal v malé vísce Dolní Kočkovce, nedaleko Púchova. Právě ve středoslovenském Púchově začal v osmi letech hrát kopanou závodně. Prošel všemi tamními mládežnickými týmy, v sedmnácti letech už nastoupil za dospělé a začaly se o něho zajímat velké kluby. Bratislavský Slovan s nabídkou neuspěl a tak se dostala do hry Sparta, kde tou dobou shodou okolností dělal kapitána Jozefův strýc, František Chovanec. Přestup nakonec vyšel a v létě 1978 se stal Jozef Chovanec hráčem Sparty. K prvnímu soutěžnímu utkání v jejím dresu nastoupil již 28.srpna v domácím měření sil s Interem Bratislava, kdy odehrál druhý poločas. Ani první gól v rudých barvách na sebe nenechal dlouho čekat. A přišel v ten nejlepší možný okamžik, v derby se Slavií. Jozef tenkrát poprvé vydržel na hřišti celých devadesát minut a těsně před koncem rozhodl hlavičkou o výhře Sparty 1:0! Během své první sezony se sice nastálo zabydlel v kádru Sparty, ovšem hned dva následující roky byl nucen odehrát na vojně v Chebu. V roce 1981 se odtamtud vrátil zpět na Letnou už jako „hotový hráč“. Trenér Dušan Uhrin jej stavěl na místo defenzívního záložníka, zlom nastal až s příchodem Václava Ježka. Ten sestavil dnes již legendární stoperskou dvojici František Straka – Jozef Chovanec, která byla postrachem soupeřových útočníků po mnoho následujících let. V létě 1983 byl po neshodách s trenérem odvolán z funkce kapitána týmu Jan Berger a jako jeho nástupce si hráči zvolili právě Chovance. A ten s kapitánskou páskou dotáhl tým po dlouhých šestnácti letech k ligovému titulu! Vítězství v lize se Spartě podařilo obhájit i příští rok, ovšem následující sezona 85/86 byla rokem hrůzovlády Jána Zachara a tak místo titulu mohl Josef Chovanec oslavit alespoň vítězství v soutěži Fotbalista roku 1986. Následující tři sezony byly ve znamení famozních triumfů Sparty v domácí soutěži.

V půlce té poslední z nich, v zimě 1988, se však hráč s číslem osm se Spartou rozloučil. Přestoupil totiž do týmu úřadujícího vítěze Ligy Mistrů, PSV Eindhoven, kde měl nahradit legendárního Ronalda Koemana, jenž se chystal na angažmá v Barceloně. Za necelé čtyři roky v Holandsku se Chovanec stal dvakrát mistrem tamní ligy a oslavil stejný počet vítězství v domácím poháru, nastupoval s hráči jako Heintze, van Breukellen či Romário, trenérem týmu pak byl Guus Hiddink a po něm sir Bobby Robson. Ovšem k úplné spokojenosti „Jožkovi“ chybělo jedno – pravidelné starty v základní jedenáctce. A tak se rozhodl v roce 1991 vrátit zpět do Sparty – díky snaze manažera Pavla Pasky a tehdejšího prezidneta Sparty Václava Maška povolil Eindhoven jeho půlroční hostování na Letné. Pro tehdejší sparťanský tým, vedený opět Dušanem Uhrinem, byl zisk takového hráče obrovsky cenný – stalo se tak totiž v době, kdy o Spartu usiloval Boris Korbel a vztahy mezi funkcionáři na Letné nebyly nejlepší… Chovanec hned při své obnovené premiéře v rudém dresu skóroval, když se trefil z přímého kopu proti Banské Bystrici. Sezona 1990/1991 byla ve znamení jednoho z největších historických úspěchů Sparty – semifinále Ligy Mistrů. V této soutěži odehrál navrátilec z Holandska poslední čtyři zápasy (v předchozích podle regulí UEFA nemohl startovat), gólem proti Benfice Lisabon zařídil domácí remízu 1:1 a byl i u slavného vítězství nad Barcelonou 1:0. Se Spartou vyhrál další tři ligové tituly – v letech 1993, 94 a 95. Ihned po ukončení hrářské kariéry se stal manažerem Sparty, ovšem již v roce 1996 nahradil na její trenérské lavičce Vlastimila Petrželu a z posledního místa v ligové tabulce dotáhl Spartu na konečné první. I následující sezonu nastartoval jízdu letenských za titulem, ale v zimě neodolal nabídce vést reprezentační tým. S ním postupil bez ztráty bodu na ME2000, ovšem dalším cíl, kterým byla účast na MS o dva roky později, se rozplynul onou nešťastnou kvalifikací s Belgií a Jozef Chovanec u týmu skončil. Poté pracoval jako manažer v Marile Příbram, chvíli pobyl i ve Slovanu Bratislava a naposledy trénoval ruský Kubaň Krasnodarsk.

Hodně štěstí ve funkci! A doufám, že jednou bude Toyota Arenou opět znít známé „Pééééépa Chovanec“!

alvaro_recoba

Diskuze k článku

Komentáře (6)

Sdílej na FBSdílej článek na Twitter


  Novinky na internetu
hrac

Moberg Karlsson David

známka:

6 6

zápasy: 1
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Hložek Adam

známka:

5 8

zápasy: 2
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Kanga Guélor

známka:

5 3

zápasy: 2
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

12. hráč

známka:

5 2

zápasy: 1
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Hanousek Matěj

známka:

5 2

zápasy: 2
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

1.  spartak5  spartak5  52

2.  Metacom  Metacom  49

2.  Roonie.  Roonie.  49

4.  Vencano  Vencano  45

5.  recchi  recchi  44

6.  lvice  lvice  43

7.  vlada  vlada  42

7.  Malej Ondra  Malej Ondra  42

7.  omega13  omega13  42

10.  miloš  miloš  41

10.  martanek  martanek  41

10.  Slavičín  Slavičín  41

10.  Dalos  Dalos  41

14.  Ládínek  Ládínek  40

reklama
reklama
Facebook
Toto jsou stránky, které si tvoří samotní fanoušci fotbalové Sparty. Za jednotlivé příspěvky odpovídá jejich autor a nemusí vyjadřovat názory a stanovisko redakce.
Pokud chceš přispět i ty, neváhej a kontaktuj nás na fanousci@spartaforever.cz .
Zasláním jakéhokoli materiálu dává jeho odesílatel redakci automaticky svolení k jeho publikování na tomto webu a právo k případnému dalšímu využití.
Zároveň tím potvrzuje, že je jeho autorem. Jakékoliv užití obsahu těchto stránek včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků, videí a fotografií je bez písemného souhlasu Sparta Forever zakázáno.
2004 - 2019 (c) Sparta Forever (fanousci@spartaforever.cz) Follow spartaforever on Twitter
reklama
reklama