Novák | 04.04.2024 12:20

Taky se někdy trápíte tou důležitou otázkou, jaký by to bylo „bejt za vodou“? Nemuset nic řešit a mít jenom volný čas... Vyhrát ve Sportce nebo Eurojackpot. (Nesázet!;-) Nevím, jestli je to úplně to samý, ale já kdysi vlastně měl práci, ve který nebylo potřeba skoro vůbec pracovat: ty peníze se celý vydělávaly taknějak samy. Báječný? Řeknu vám, že jsem to dal, protože to pár let bylo praktický (narodily se nám 2 mimina...), ale o moc dýl to vydržet nešlo: ničil mě ten pocit promarněnýho času a taky se mi zdálo, že den ode dne jenom hloupnu. Kousal jsem to až překvapivě blbě... To období mi ale pomohlo si uvědomit, že si to volno užiju jenom skrz ten kontrast s prací, studiem, povinnostma – prostě zápřahem. Tady dělám – tady nedělám. Když to je tak trochu od obojího, tak to vůbec neumím.

Takhle si naděluju výjezd do Opavy. Vím, že je to daleko a proti druholigovýmu soupeři těžko čekat nějaký fotbalový drámo, co by člověk nutně musel vidět – já ale stejně chci jet. Vzít si volno v práci, nezkoušet stíhat jako obvykle 14 věcí za den. Už od rána se připravovat jenom na ten vrchol večera – takhle to mám fakt rád. Udělat si čas. Na Spartičku! Velikonoce trávím s rodinkou, Budějky tím pádem vynechávám a na ty naše kluky ušatý se už zas hodně těším. I když vím, že na jihu zrovna moc radosti nerozdali. Opava je z Prahy fakt docela daleko a výkop v takovej čas, že po vlastní ose by člověk stíhal návrat leda vlastní dopravou. To já ale neumím, takže když náš Fanklub organizuje zájez autobusem, je to pro mě jasná volba. Byl jsem s CK FCS taky nedávno v Istanbulu a všechno klapalo jak na drátkách – díky všem, co na tom makaj!

Vím, že různý fandové ty výjezdy hodnotí podle různejch kritérií: vypitý flašky, počet zhaftnutejch, osobní aroma po návratu... Já za sebe to mám nejradši úplně na pohodu. Jako ve středu: z místa odjezdu se vyráží naprosto přesně – švýcarský důchodci by mohli závidět. Jedeme klasickej výjezdovej mix: spousta těch, co je potkáte fakt všude, ale i dost mladších, co se k dlouholetýmu fandovství teprv dostávaj. Větší či menší skupinky, ale i pár osamělejch existencí. V buse dostat hezky vychlazený sparťanský pifko, tak se pije, ale nikdo nikde neblbne, nedělá žádný vlny. Sluníčko svítí a po dálnici cesta hezky ubíhá. Všichni za Spartičkou! Pracuju docela hodně s Němcema a spousta z nich, když se doví, že taky občas zajdu na fotbal, se mě ptá, jestli se účastním autobusovejch zájezdů, jak je to v Německu běžný. A pokaždý, když jim vysvětluju, že se u nás takhle výjezdy moc neorganizujou, sám přemejšlím, proč vlastně ne. Odpověď nemám, ale doufám, že se s tím, jak se obecně zvedá fanouškovská kultura, tak se i v tomhle blýská na lepší časy. Ještě jednou velký palec hore FCS za organizaci!

Do semifinále poháru nastupujeme v docela silný sestavě – nevidím to na žádný šetření, spíš to na mě dělá dojem, že budeme chtít mít brzo hotovo. A taky nebude špatný po tý bídě v Budějicích nechat kluky si prostě zahrát fotbal. Proti druholigistovi by to snad neměl bejt problém... Ale chyba lávky: žádnej velkej fotbal se s naší strany nekoná. Docela křeč bez nápadu, bez překvapivý myšlenky. „Profesorskej výkon“ se tomu tuším říká. A jasně, Opava do toho dává všechno – stejně bych čekal, že se ten rozdíl klasy ukáže víc... Nějakej se ukazuje, to zas ne, že ne – ale že bysme jim jich tam nasázeli 4 za čtvrthoďky, to teda ne. A bohužel musím zkonstatovat, že se náš support s výkonem na place docela sveze. Ve 2 sektorech nás není úplně málo, ale nějak se to ne a ne rozjet. Je to utahaný, je to unavený – ostatně jako obvykle, hlediště kopíruje dění na hřišti. A tam se taky ne a ne dostat do nějakejch větších šancí nebo tlaku. Za výkon opravdu zaslouží pochvalu náš spíkr, kterej musí cejtit, že to dneska není ono, ale přesto to nevzdává – znovu a znovu s bubeníkem rozjíždí další chorály, aby z těch lidí dostal aspoň nějakou energii. A taky umí pochválit – vidím vždycky rád, když se spíkr snaží lidi v sektoru burcovat i občasnou pochvalou. Na mě to teda zabírá.

Obvykle se soupeřem moc nezabejvám, na hřišti se toho ale děje dost málo a tak bych rád vysmek pochvalu domácím fans: je totiž třeba sportovně uznat, že jejich support je fakt na ligový úrovni – a to bych dokonce řek, že klíďo mezi top 5. Já, samozřejmě, nevím, jak to tam vypadá, když přijede Kroměříž nebo Táborsko, ale je jasně vidět, že pro sice druholigovou ale jinak tradiční Opavu je návštěva slavný pražský Sparty svátkem, na kterej jsou místní patřičně natěšený. Docela slušnej kotel, kterej jede celej zápas: choreo, ohně, celosektorová malůvka, chorály... Přijde mi, že ta psychologie musí bejt podobná tý naší proti Liverpoolu: je ti jasný, že tvoje cesta pohárem na tomhle soupeři končí, ale chceš si to ještě fanouškovsky užít a tak jedeš na plný pecky bez ohledu na stav. Povedený!

Na hřišti nás až těsně před půlkou vykoupí Kuchta. Já sám nevím, čím ta bída je – na to jsem malej expert. Co vím je, že mě to moc neba. A aby bylo jasno: ani na vteřinu mě nenapadne nic ve smyslu „že jsem se na to...“ - přijel jsem, protože jsem chtěl, o tom žádná. Nikdo mě falešně nelákal na Barcelónu, bylo to moje rozhodnutí. Ale sám cejtím, že je moje fandění takový ucajdaný a bez srdce... Ani se mnou to holt spíkr nemá jednoduchý. Na place vůbec nemám pochyb o tom, že dneska postoupíme, ale je pro mě docela složitý o tom cokoli dalšího psát. Definitivně nás pak uklidní Victor O. Ty samostatný nájezdy mu fakt docela jdou. Hodně se toho napsalo o Ševčíkovi, kterej dostal pár minut – vybavuju si minimálně jedno hodně vtipný vysunutí Olatunjiho, který pak obránce hasil skluzem na poslední chvíli. Řek bych, že něco takovýho nám v Opavě chybělo: něco překvapivýho, nějakej nápad. A netvrdím, že měl hrát od začátku – já nejsem ten, co ho vidí den co den v tréninku. Chci jenom říct, že nezapad a věděl jsem o něm – což se o několika jeho spoluhráčích tak úplně říct nedá.

A i když náš výkon v hledišti nebyl úplně nejlepší, chci napsat, že máme naprosto skvělý chorály: jeden jak druhej. Je hrozně skvělý slyšet v našem sektoru fandy, co podle mluvy evidentně nejsou z Prahé, ale chorály znaj všichni všechny. Pro tyhle přespolní Sparťany mám prostě velkou slabost: když si představím, že tu nekonečnou cestu, co já jsem teď absolvoval jednou za uherák, tak oni musej podstoupit, aby si ty chorály mohli zapět s plnou Letnou, tak klobouk dolů.

Postupuje se, vyhrává se – ale tý fotbalový radosti teďka, upřímně řečeno, pomálu. V neděli, zdá se, ideální soupeř na trochu lepší obraz: Bolka sem těžko přijede hrát zanďoura, ale jednoduchý to určitě nebude. Netřeba si nic nalhávat – forma z našich kluků zrovna nestříká a o to víc budou potřebovat svýho 12. hráče.

Sparta Tempo!

Novák


SFC Opava – AC Sparta Praha 0:2 (0:1)

Góly: 44. Kuchta, 81. Olatunji. ŽK: 57. Hýbl, 84. Omale – 83. Zelený, 84. Haraslín. Rozhodčí: P. Hocek - J. Váňa, J. Šimáček (M. Bělák) VAR: T. Klíma, AVAR: J. Hrabovský. Diváci: 6 583.

Sestava Opavy: Richter – Hýbl (87. Kadlec), Helebrand, Srubek, Kopečný – Janoščín, Omale – Rezek (82. Haitl), Rataj (82. Přichystal), Málek (73. Blecha) – Ondráček (73. Yahaya).

Sestava Sparty: Vorel – Vitík, Panák, Zelený – Preciado (72. Wiesner), Sadílek, Solbakken (72. Kairinen), Ryneš – Tuci (82. Ševčík), Kuchta (68. Olatunji), Birmančević (68. Haraslín).Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Co týden dal a dá jaro 2024 (7.díl)

1893 kroků dlouhý výjezd - report z utkání Č. Budějovice - Sparta

Zpráva Sparta fans III.

Fanoušek měsíce - Martas007

Kouzlo SF spočívá v tom, že je pro všechny sparťany, říká Tomáš Křivda, generální ředitel Sparty

Co týden dal a dá jaro 2024 (6.díl)

„Lachende Bestien“ - report z výhry Sparty nad Hradcem Králové

Feel the rain on your skin - report z výjezdu do Liverpoolu

Co týden dal a dá jaro 2024 (5.díl)

Díky FCS Opolany za příspěvek na choreo

Srovnání - report ze zápasu Sparta - Liverpool na Letné

Co týden dal a dá jaro 2024 (4.díl)

VSTUPENKY, PŘEKUPNÍCI, PODVODNÍCI

Malověrnost - report k nedělnímu DERBY na Letné

Co týden dal a dá jaro 2024 (3.díl)

Když jsem jel do Hradišťa pro tři body - report z výjezdu na Slovácko

Zpráva Sparta Fans II.

Je toho moc! - report z výhry nad Galatasaray

Sparta vs. Liberec se zastávkou v Istanbulu

Novák | 04.04.2024 12:20 Vstoupit do diskuze
14