Novák | 08.03.2024 10:15

Kdo je pro vás fanoušek? Ta otázka zaznívá i v rámci dotazníčku „fanoušek měsíce“ – a většina respondentů má, zdá se mi, křišťálově jasno: „ten, kdo fandí Spartě“. Jasný a zřetelný – na co se vůbec ptáš? Abych se přiznal, byly u mě doby, kdy jsem si neuvědomoval, jak to spektrum lidí, co se mezi fandy počítá, může bejt široký. Třeba jsem viděl u fotbálku chlápka od hlavy k patě oháklýho do sparťanskýho. Já, tenkrát mladý ucho, hrozně hrdej na to, že mám nějakým třetím rokem permici se svým jménem. Hned se ke kolegovi-Sparťanovi ženu a hrozně nadšeně vykládám, že taky fandím a mám permici tam a tam a kam že to má on. A často se stávalo, že ten druhej Sparťan byl najednou celej v rozpacích, začal něco koktat o tom, že dneska mu to už moc nevychází a že už nechodí tolik, aby z něj nakonec vylezlo, že na fotbale nebyl 5 let vůbec... Aha, no tak jo... Druhá sorta fandů, která mě dřív uměla docela zaskočit byli fans, co tím žili a bylo vidět, jak hodně si na svým Sparťanství zakládaj – akorátže o Spartě nikdy neřekli nic dobrýho. Pro ně bylo v tom klubu špatně úplně všechno úplně všude. Byla taková doba: Sparta ztrácela svý výsadní postavení a fandové se s tím, logicky, těžce srovnávali. Oboje mi tehdy jako mladýmu Neználkovi přišlo hrozně divný a nešlo mi to do hlavy: „Tihle si říkaj fanoušci?“ ptal se tehdy ten, co měl odfanděno, jak se říká, za čtrnáct dní tejden. Možná to znáte: když je člověk sám nejistej, bejvá mnohem přísnější v souzení a odsudcích. Od tý doby jsem jako fanoušek (a zaplaťpánbů i v jinejch oblastech) mnohem víc „v kramflecích“ a tím pádem mnohem smířlivější směrem k ostatním. Miluju výjezdy, ale vím, že je fakt složitý bejt všude. Neumím si představit, že bych nechodil na stadion, ale nemám problém uznat, že někdo na gauči si taky prožije svoje. Dodneška těžko-přetěžko koušu kritiku Sparty od vlastních fandů, ale přišel jsem na to, že i těm věčným kritikům často na tom klubu opravdu záleží. Časem mi zkrátka dochází, jak je to všechno strašně relativní: záleží na tom, s kým nebo s čím se srovnáváš. Vždycky najdeš někoho, kdo chodí víc, jezdí dál a mnohem víc let, než ty. A záleží na tom nakonec?

Dneska je svátek – na Letný hraje slavnej FC Liverpool. Jeden z historicky nejslavnějších a momentálně i nejlepších fotbalových klubů planety. Je logický, že u toho všichni chtěj bejt, což znamená, že dorazí spousta svátečních diváků, co se jdou podívat především na slavnýho soupeře. Nad takovejma bych se ještě pár let zpátky asi vošklíbal, dneska to beru úplně vpohodě: chceš hrát na týhle úrovni, tak to holt s sebou nese turisty. Tak to prostě je a nemá smysl nikoho kádrovat. Navíc, třeba náš sejktor je obsazenej prakticky úplně stejným osazenstvem, jako kdykoliv na ligu. Kvituju, že nikdo „od nás“ nebyl z těch, co na sítích nabízeli lupeny za nesmysly. Dneska je holt Letná místem, kde chtěj všichni bejt: rok vkuse vyprodáno – jedno jestli Derby, Plzeň, Hradec nebo Teplice. Na domácí LFC plno, jen spustili předprodej pro permice. Po lupenech na Anfield se - ke zklamání a vzteku mnohých – zaprášilo asi za 23 vteřin. Všichni na Spartu!

Po dlouhý době jdu na zápas v naprostým klidu. Galatasaray – to byl ten dvojzápas, do kterýho jsme pumpovali emoce, kterej jsme chtěli vyhrát a kde se to nakonec úplně vyčerpaným hráčům hrdinně povedlo. Dneska uvidíme: budem si to s premierligovýma hvězdama chtít, samozřejmě, rozdat – řeší se jejich marodka a náročnej program. Spousta z nás si myslí na to, že bychom je s trochou štěstí mohli potrápit. Před našlapanou Letnou jsme silný a na tržní hodnotu kádru se to nehraje, žejo. Já sám za sebe chci vidět dobrej výkon našich – vzhledem k velikosti soupeře velký voči směrem k výsledku nemám, ale rád slyším od trenéra, že ten zápas nemá bejt nic, co by si chtěli „užít“. Samozřejmě, i mě vyřazení Gala namlsalo a jsem zvědavej, jak dopadnem ve srovnání s tou opravdovou top špičkou. Taky mi přijde hodně důležitý, že se v těchhle zápasech zase zapisuje jméno Sparta Praha do evropskýho fotbalovýho povědomí. Je potřeba, aby tak klub viděli jak naši vlastní hráči, tak naše potenciální příští posily.

V zápase je z našich od začátku cejtit nervozita: nevím, čím to přesně je, ale je těžký se zbavit dojmu, že kdyby na druhý straně stály Pardubice nebo Karviná, tak by naši hráči úplně totožný situace napohodu zvládli. Náš Asger, co nikdy nechybuje, má před prvním gólem balón jasně pod kontrolou a přesto ho nedokáže přihrát ani odkopnout. Penalta v 5. minutě nám bere vítr z plachet. Nejpozděj po ní je jasný, že protivník, co přijel dneska, bude mnohem větší sousto, než dokážeme spolknout. Rád vidím, že ani po gólu nic nebalíme a nepřestáváme hrát aktivně. S tím, jak je brzo jasný, že se dneska žádný překvápko konat nebude, tak z našich kluků spadne nervozita a prostě hrajou fotbal. Bez nějaký extra taktický svázanosti a z druhý strany se taky neprovozuje žádnej beton. Až do konce se docela dobře bavím fotbalem: naši ukazujou, že taky umí – do šancí se dostanou, ale teda koncovka darebná. Ale jo, někde asi ten rozdíl klasy vidět bejt musí... A je třeba sportovně uznat, že takový pecky, jako nám dal ten jejich Núñez na 2:0 a pak i na 3:0 si na Letný jen tak nevybavím. Bohužel pro naše to vypadá jako hrozně snadný góly. Dopředu nám to jde mnohem líp: znovu a znovu souhra klapne na výbornou, ale selhává zakončení. Za všechny zmíním Birmu, kterej ve 37. nedokáže dostrčit balón za čáru snad z metru. Ale není v tom zápase jedinej. A je to velká škoda, protože to nedůstojný skóre nakonec neodpovídá tomu, co jsem viděl na hřišti. Z tohohle měla bejt mnohem větší přestřelka. Řekl bych ale, že ani naši hráči se v tom srovnání tak úplně neztratili. Ti, o kterejch víme, že uměj s balónem: Preciado, Birma, Haraslín, Ryneš i pak Kara, tak ukazujou fajn kousky a pěkně se na to dívá. Akorát to finále, no... Celý mě to ale po celou dobu hrozně bavilo sledovat – a podle atmosféry jsem nebyl sám. Ochozy jedou moc pěkně i když skóre nabíhá: lidi vědí, že si kluci naši podporu za celou tu Evropskou jízdu zaslouží. Fandit až do konce se bere jako poděkování.


A nechci vám kecat: ani když vezmu v potaz, kdo stál proti nám, tak jsme zápas neodehráli příliš dobře. Spousta chyb v obraně i v útoku. Tady to beru tak, že když útočník nedá loženku, je to stejná chyba, jako když stoper namaže soupeřovi do gólovky. Mrzí mě teda to konečný skóre, který vypadá podle mě až moc jednostranně. Na druhou stranu, kdyby člověk na tý nakládačce mermomocí chtěl hledat pozitiva, tak snad to včera nestálo kdovíkolik sil. Doufám, že si z toho kluci vezmou co nejvíc a můžem se zas soustředit na další zápasy. V neděli do Plzně na další hodně důležitej zápas: je potřeba to zvládnout – po bezgólovým derby a šišce od LFC by to chtělo vrátit se na vítěznou vlnu, ať nemusíme nosit v hlavách nějaký zbytečný obavy.

Let’s go Sparta!

Novák


AC Sparta Praha – Liverpool FC 1:5 (0:3)

Góly: 46. vlastní Bradley – 7. z pen. Mac Allister, 25. a 45. Núñez, 53. Díaz, 90. Szoboszlai. ŽK: 62. Krejčí. Rozhodčí: J. M. Sánchez - R. Cabañero, I. Prieto (J. G. Manzano) VAR: J. M. Munuera AVAR: R. de Burges. Diváci: 18 322 (vyprodáno).

Sestava Sparty: Vindahl – Vitík, Sørensen (43. Ryneš), Krejčí – Preciado, Kairinen (74. Karabec), Solbakken, Zelený – Birmančević (74. Tuci), Kuchta (74. Olatunji), Haraslín (65. Laci).

Sestava Liverpoolu: Kelleher – Gomez (46. Bradley), Konaté (51. van Dijk), Quansah, Robertson – Elliot, Endo, Mac Allister (65. Clark) – Gakpo, Núñez (51. Szoboszlai), Díaz (74. Salah).


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Co týden dal a dá jaro 2024 (4.díl)

VSTUPENKY, PŘEKUPNÍCI, PODVODNÍCI

Malověrnost - report k nedělnímu DERBY na Letné

Co týden dal a dá jaro 2024 (3.díl)

Když jsem jel do Hradišťa pro tři body - report z výjezdu na Slovácko

Autobusem 12. HRÁČE do Liverpoolu

Zpráva Sparta Fans II.

Letecký speciál do Liverpoolu

Je toho moc! - report z výhry nad Galatasaray

Sparta vs. Liberec se zastávkou v Istanbulu

Co týden dal a dá jaro 2024 (2.díl)

Choreo na Galatasaray

Nakonec to byla dřina - report z výhry Sparty nad Libercem

Letadlem do Cařihradu - report z výletu do Istanbulu fanouškovským leteckým speciálem

Horoskop a hvězdy - report z výjezdu do Istanbulu

Co týden dal a dá jaro 2024 (1.díl)

SF20 let: Luky, už jsme (snad) na té cestě správným směrem

Jeden den tam v Karviné - report z výjezdu za Spartou do Karviné

VŠECHNO NEJLEPŠÍ NÁM, VÁM!

Co týden dal a dá jaro 2024 - prolog

Novák | 08.03.2024 10:15 Vstoupit do diskuze
4