majlan | 27.02.2024 12:48

Fotbalový kolotoč je neúprosný. Sotva dozněla euforie z vítězství nad Galatasaray a hlasivky věrných příznivců musely opět do akce. Já ještě nemoh pořádně mluvit, ale co se dá dělat, “my vždycky budem tam, kde Sparta bude hrát!” Čekal nás výjezd na Slovácko, kde to nikdy není lehké - nepříjemný styl trenéra Svědíka nám dělá potíže a dnes nečekám nic jiného. Po velkých výhrách navíc často přichází vydatná holomajzna, nebylo by to poprvé ani naposledy.

Výjezd do Uherského Hradiště je sice jeden z nejvzdálenějších, ale v rámci Moravy také ten z příjemnějších. Domácí nic nehrotí, stadion je docela fajn, parkování blízko, za okýnkem v bufetu dokonce sympatická slečna s mikinou ACS :-) Tentokrát však bohužel nějaká pomazaná hlava na LFA vymyslela termín v 18:00, což je pro řadu lidí problém. Vážně nechápu, proč se nemohlo hrát od 18h v cirkusu, odkud je to do Pardubic kousek, a my nemohli začít v 15h, aby se každý stihl dostat v pohodě domů…

Pro mě to naštěstí takový problém není, z Brna jsem v Hradišti za hodinku a něco. Jako vášnivý sportovec se snažím každý výjezd zpestřit nějakým běžeckým výletem, abych trochu naboural každodenní rutinu okoukaných příměstských tras. Před Karvinou jsem zavítal na Radhošť, tentokrát volím Chřiby a krátký okruh na kopec s poetickým názvem Ocásek :-) Zima je dávno pryč a trasa příjemně ubíhá, na vrcholku pořídím nezbytnou fotku i se sparťanskou šálou a rychle zpátky k autu, abych byl co nejdříve na stadionu. Musím se totiž přiznat, že jsem si zamiloval momenty, kdy na trávník vybíhají nejdřív naši brankáři a chvili po nich i zbytek týmu. Na Letné už tou dobou bývá celkem slušně zaplněno a na výjezdech to mám snad ještě radši - to předzápasové chvění se najednou zhmotní, nabudíme kluky bouřlivým přivítáním a dáme najevo, že jsme tady, připraveni bojovat společně na hřišti i v hledišti.

Nechce se věřit, že je to už 9 měsíců od chvíle, kdy jsme na stejném místě slavili titul. Domácí nám opět dali k dispozici celou tribunu za bránou, za což jim patří poděkování. Právě tady rozbalili Letenští svůj support stánek, jsem rád v centru dění, takže zabírám místo kousek nad bubnem a těším se na úvodní hvizd. Tribuna je i přes hloupý termín zaplněna necelou tisícovkou Sparťanů. Jde ale vidět velký rozdíl oproti klasickým vlakovým výjezdům. Nálada v sektoru je klidnější, možná i trochu unavenější. Když je lepší termín, je mnohem víc živo, víc lidí zlobí a víc lidí má taky problém se stabilitou :-) Pár minut před začátkem se vedle nás snaží vmáčknout nějakej chlápek se dvěma kluky kolem 15 let. “Posuňte se, mám tady koupený lístek!” Vysvětlujeme mu, že na výjezdu se na lístky nehraje. Začíná na nás docela agresivně nastupovat, lehce do nás strkat a všímám si, že nemá žádné sparťanské propriety. Povídám: “Ty fandíš domácím?” “Co je ti do toho, posuň se, to je moje místo!” Říkám mu, ať se uklidní a podívá se kolem sebe. To však nemá žádný efekt a chlápek trvá na svém. Tasím eso: “Hele víš co, jestli se ti to nelíbí, přiveď si pořadatele a řekni mu, ať mě vyvede!” Se slovy “podrž mi to” dává klukům do ruky pivo a já si chvíli pomyslel, že se do mě pustí. Ne, on fakt šel pro toho pořadatele! To nás všechny kolem pobavilo a čekáme, co se bude dít. Neděje se však nic, 5 minut pryč, 10 minut pryč, nepřišel ani chlápek, ani pořadatel, místo toho kluci asi dostávají echo a odchází. Popřeju jim hodně štěstí a ať si zápas hlavně v klidu užijou. Nikdo z nás nemá potřebu dělat problémy a je mi jasný, že úplně stejně to viděl i pořadatel :-) Musím říct, že ten chlápek měl docela odvahu na nás takhle vyjet uprostřed stovek Sparťanů, měl štěstí, že si vybral mírumilovné fanatiky a ne někoho z ostřejších kluků, kteří stáli jen o kousek vedle.

Co říct k fotbalu - v první půli vlastně toho vlastně moc není. Nastoupili jsme s celou řadou změn, osobně jsem víceméně všechny z nich čekal. Domácí na nás vyrukovali s pevnou obranou a nebezpečnými brejky, které jsme moc nezvládali, dopředu se nám taky příliš nedařilo. Přišlo mi, jako by hráčů v bílém bylo na hřišti o jednoho víc. I přesto jsme se díky Vitíkovi dostali do vedení. Následně mohl na 2:0 zvýšit Kara, ale na tu dálku nebylo pořádně vidět, co to tam kolem vápna sakra vymýšlí. O chvíli později jsme si bohužel naopak zblízka mohli prohlédnout srovnání na 1:1. Poločas nestál za moc a tomu místy odpovídala i úroveň supportu v hledišti. Možná to bylo únavou, možná pozdním termínem, možná oboje dohromady a ještě něco navíc.

Do druhé půle nastoupil Filip Panák a po něm i Ryneš, Olatunji a Haraslín. Z první ruky jsme tak mohli sledovat úžasnou individuální kvalitu na naší straně a vychutnat si podobné góly Šula a Birmy - zaseknout a nazdar! Bylo vidět, že se nesmírně ulevilo i hráčům, Birma dokonce sundal dres, slavilo se s fanoušky tolik, kolik plot dovolil. Tohle jsou ty momenty, díky kterým je fotbal nejhezčí zblízka. Zbytek zápasu už jsme si celkem v klidu pohlídali a mohlo se slavit. Děkovačku jsme na doporučení “expertů” z O2TV trochu zkrátili, aby zbylo dostatek sil na středeční derby.

Ze ziskem důležitých 3 bodů jsem se tak mohl spokojeně vydat zpět k domovu, svezl jsem i jednoho pražského Sparťana na vlak z Brna, cestou jsme náležitě rozebrali zápas i historii Sparty, kam až naše paměť sahala. Klobouk dolů před všemi výjezdníky z Čech, kteří vážili cestu i takhle pozdě v neděli večer! Teď nás čeká porce neuvěřitelně těžkých zápasů, ale kvůli nim to všichni děláme, jak my fanoušci, tak i hráči. Je to odměna i motivace dostat ze sebe úplně všechno. Hurá na ně!

majlan


1.FC Slovácko – AC Sparta Praha 1:3 (1:1)

Góly: 20. Juroška – 11. Vitík, 55. Birmančević, 76. Haraslín. ŽK: 16. Trávník, 72. Cicilia – 38. Vydra, 54. Krejčí, 56. Birmančević, 66. Vindahl, 70. Sadílek, 81. Ryneš. Rozhodčí: L. Szikszay - J. Hrabovský, M. Volf (K. Rouček) | VAR: T. Kocourek | AVAR: J. Pečenka. Návštěva: 8000.

Sestava Sparty: Vindahl – Vitík, Vydra (46. Panák), Krejčí – Wiesner, Solbakken, Sadílek (78. Kairinen), Zelený (66. Ryneš) – Birmančević, Tuci (66. Olatunji), Karabec (66. Haraslín).

Sestava Slovácka: Heča – Blahút, Hofmann, Kalabiška, Doski – Trávník, Havlík – Petržela (68. Siňavskij), Kohút (68. Kim), P. Juroška (81. Vecheta) – Cicilia (81. Kvasina).Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Autobusem 12. HRÁČE do Liverpoolu

Zpráva Sparta Fans II.

Letecký speciál do Liverpoolu

Je toho moc! - report z výhry nad Galatasaray

Sparta vs. Liberec se zastávkou v Istanbulu

Co týden dal a dá jaro 2024 (2.díl)

Choreo na Galatasaray

Nakonec to byla dřina - report z výhry Sparty nad Libercem

Letadlem do Cařihradu - report z výletu do Istanbulu fanouškovským leteckým speciálem

Horoskop a hvězdy - report z výjezdu do Istanbulu

Co týden dal a dá jaro 2024 (1.díl)

SF20 let: Luky, už jsme (snad) na té cestě správným směrem

Jeden den tam v Karviné - report z výjezdu za Spartou do Karviné

VŠECHNO NEJLEPŠÍ NÁM, VÁM!

Co týden dal a dá jaro 2024 - prolog

majlan | 27.02.2024 12:48 Vstoupit do diskuze
2