Novák | 24.07.2023 09:52

Mám ohromně rád, když se mi povede udělat si na Spartičku čas. Hodně času! Vypadnout z domu už několik hodin před zápasem a ladit se postupně směrem k vrcholu večera: nasát atmosféru, potkat se s lidma, v klidu něco pojíst a popít, vyměnit si fotbalový moudra a zaručený infa – nechat zkrátka každodenní starosti kolem práce, škol, dětí, cen všeho možnýho, politiky a tak podobně, na chvíli stranou a se vší vážností učinit večerní mač středobodem světa. Díky obdivuhodnýmu pochopení v rodině se mi to docela daří, ale stejně je to vždycky trochu obchod. Něco za něco. V neděli pak nemám nijak složitý vymejšlení, protože od 10:30 hraje na Viktorce Žižkov naše Bengo s Duklou. Beru děti na celý dopoledne ven a za utržený kredity si pak u paní Novákový kupuju propustku na pozdní odpoledne a večer.

Jak asi všichni víte, Béčko i s Michalem Ševčíkem prohrává 4:1. Docela zaslouženě, řekl bych, ale nijak zvlášť se mě to nedotýká: naopak, strašně rád vidím hrát všechny ty jména, který všichni řešíme jako velký talenty svý kategorie. I když je to vážně šeredně ošoupaný klišé, tak tihle kluci potřebujou zejména hrát, hrát a hrát. Je super, že dostávaj plnou minutáž ve 2. lize a můžou se obouchávat pro dospělej fotbal. Že u toho občas dostanou nakopáno je holt normální zrání. Já osobně jsem s tím OK o dost víc, než kdybychom třeba plichtili s hráčema, co nemůžou tu nálepku „mladýho talenta“ setřást ještě v 25 letech. Jediný, s čím si trochu nevím rady je, jak to uchopit fanouškovsky: ono totiž, když všichni víme, že tady výhra není na prvním místě, tak já jako fanda se do toho budu těžko nějak víc pokládat. Ostatně, komorní atmosféra, která na Béčku obvykle panuje, svědčí o tom, že to takhle má většina lidí.

Áčko dneska čeká první domácí, což poslední roky nebejvala úplně naše disciplína. A to bez ohledu na to, jaký tažení jsme předvedli přípravnejch zápasech, jak boží jsme přivedli posily a kterej stratég usedl na naši lavičku: první zápasy bejvaj zkrátka těžká písemka. A dneska přijíždí Olomouc – mančaft, co nás umí potrápit, s koučem, co už měl dávno čas si to tam postavit podle svýho. Já bych si teda na rozjezd uměl představit snazšího protivníka. Žádný křeče v břiše jako před Derby, ale v drobným napětí jsem: moc si přeju, abychom to odšpuntovali povedeně. To znamená jakkoli za 3! Jak tak sleduju rozcvičující se hráče, přijde mi Victor Olatunji fakt obrovskej a naopak druhá posila původem z Afriky James Gomez na stopera poněkud útlejší, než bych čekal: zaujme mě ale svým míčovým uměním. Ten dá žongly klidně i štyry! Moc se těším, až tohohle kouzelníka uvidím hrát. Ti dva se ale do sestavy nevešli – Brian Priske do staví docela tak, jak by se dalo asi čekat: kvůli tanečkům MU kolem Matěje Kováře nastoupí v bráně Vojta Vorel a na pravým křídle nová posila Veljko Birmančevič, kterýho předchází docela slušná pověst i statistika. Už několikátá TR-posila, která se k nám snesla z čistýho nebe: tleskám našemu sportovnímu řediteli a doufám, že i Veljko se povede. Kluk se mi od začátku líbí, je šikovnej, fotbalovej, dobře se na něj kouká. Avšak ten, co hraje dneska „jak pán“ běhá po druhý straně. Šulo Haraslín získává už v 10 minutě 2 karty za fauly na sebe (palec hore XiXaovi, že neotálel) – všichni hrajou s s chutí, ale Lukáše jakoby pustili z vodítka: úžasně dynamickej, rychlej, technik to byl vždycky. Ze začátku se Sigma ještě jakž-takž k něčemu má i dopředu a tak může Honza Kuchta v 16. rozjet brejk, přihrát pak právě Haraslínovi, kterej vykoupe obranu a posílá nás do vedení. Novej goalsong jede na plný pecky, my vedem 1:0 a mě zatím to, co vidím, hodně baví. Nekoná se žádná křeč prvních kol, nic se nemusí rvát na sílu – naopak, kluci hezky kombinujou, přijde mi, že je to docela baví hrát. Ve 24. peláší Kuchtič sám, ale Macík chytá. Škoda! Z Olomouce je vidět tak možná Julda a miláček Breite, ale celkově z jejich strany nula nula nic. Jejich muž zápasu stojí v kisně a je celej pokérovanej. Ve 40. se pak nádherně opře z dálky do míče Asger Sørensen, ale gólman se hezky proletí a vyráží. Víc se už v první půli nestane a já nechci znít arogantně, ale nic z toho, co jsem viděl, mi dává důvod si myslet, že dneska budem pouštět nějaký body.

Zkraje druhý půle zůstanem klasicky ještě tak 5 minut po začátku furt v šatně a je z toho, řekl bych, nejnebezpečnější pasáž Hanáků. Naštěstí se to obejde bez góla a hned v 55. posílá Jarda Zelený Šula do brejku, ten si rychle potáhne, prosviští kolem obránce a s lehkou tečí dává na 2:0. To už nemám pochyb, že je vymalováno. Při vší úctě ke skvadře Vency Jílka Sparta dneska večer prostě šlape! A hezky šlape i support: Letná je opět zaplněná a lidi to baví – fandí se po celej zápas pěkně v tempu. Přijde mi docela osvěžující si po těch emocionálních kolotočích, na kterejch jsme se vozili ke konci minulý sezóny, si dát jeden letní večer v klídku. Pozdravit se s lidma, který jsem chvilku neviděl, zafandit. Ruku na srdce, v neděli jediná emoce byla radost: radost z toho, jak to kluky baví a jak jim to spolu jde. Těším se, co předvedou dál. Žádný velký napětí a po gólu na 1:0 už vlastně ani žádný nery. V 57. lze vidět, že když 2 dělaj totéž, není to totéž: když Honza Mejdr docela dobrou akci zakončí plivátkem, který Macík v pohodě sebere, snese se u nás v sektoru na jeho hlavu snůška všeho možnýho a ničeho pěknýho, když minutku na to podobnou „ránu“ vyšle Kaan Kairinen, nikdo neřekne ani popel. A tím neomlouvám ani jednoho – aspoň jeden gól z toho měl padnout, ale ten hejt na Honzu Mejdra mi místama přijde docela hysterickej. Sám bych tam asi chtěl někoho lepšího, ale nikdy mi nepřišlo vpohodě se vozit po vlastních hráčích. Jakoby mě Honzík slyšel a jeho rána ze 71. - docela z dálky, navíc mi přišla i trochu zakrytá, pak měla úplně jiný parametry a nadělala gólmanovi docela problémy. O minutku na to sehráli moc pěknou rychlou akci střídající Minči s Péšou, kdy Martin potáhl po křídle a servíroval pod sebe Kubovi do loženky, tomu se však na poslední chvíli do zakončení hodil obránce. Velká škoda! Oběma klukům by fík určitě moc pomoh‘! V 79. jde z placu Julda a tleskáme mu: to se mi líbí, Lukáš byl přece dlouho náš –klubová ikona z něj nebude, ale proč dělat, že ho neznáme? Zápas se pak v dobrý atmosféře, kdy nikdo zejtra nechce do práce, dohrává – odpálej se nějaký ty dýmy a XiXao nemá důvod to příliš natahovat.

Po tom blázinci a šílenejch nervech konce minulý sezóny jsem si hodně rád užil kontrolovanou výhru na pohodu. Olomouc prakticky nic neměla, nebo jsme ji spíš do ničeho nepustili. Vůbec nechci znít namachrovaně: ty 3 body z prvního kola beru všema deseti a moc moc mě bavilo na to dneska koukat. Budu se těšit na to, co kluci budou předvádět dál. Abych se vám přiznal, borci mi přišli fakt „připravený a hladový“ jak to padlo na předsezónní tiskovce. V dalším kole výjezd za taťkou Vrbičkou, kterej, zdá se, bojuje od prvního kola o záchranu, což může bejt pěkně ošidný. Pokud ale kluci zahrajou alespoň tak, jako v neděli večer, tak s rankem řekněme spodní a prostřední nadstavbový skupiny bychom to dle mýho měli uhrát prostě kvalitou. Tak s chutí do toho!

Dámy a pánové, jízda právě začala!

Novák


AC Sparta Praha – AC SK Sigma Olomouc 2:0 (1:0)

Branky: 16. a 55. Haraslín. ŽK: 5. Vraštil, 8. Posíšil. Rozhodčí: L. Szikszay - J. Hrabovský, M. Volf. Návštěva: 17 153.

Sestava Sparty: Vorel – Sørensen (Vitík), Panák, Krejčí – Mejdr, Sadílek, Kairinen (84. Laci), Zelený – Birmančević (64. Pešek), Kuchta (Sejk), Haraslín (64. Minčev).

Sestava Sigmy: Macík – Chvátal, Beneš, Vraštil (46. Pokorný), Zmrzlý – Ventúra, Pospíšil (62. Zorvan) – Vodháněl, Breite (46. Zifčák), Navrátil (61. Křišťál) – L. Juliš (79. Muritala).


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Co týden dal a dá podzim 2023 - prolog

Fanoušek měsíce - Průcha

Startuje podzimní část TIPOVAČKY 2023/2024!

Nejlepší hráč mistrovské sezóny? Kralovaly dvě číselné zkratky!

Vyhlášení výsledků jarní TIPOVAČKY 2022/23

Sedací pytel SPARTA FOREVER s titulovou slevou!

KOLEKCE ŠAMPIONI 37

Fanoušek měsíce - Tommy.

Co týden dal a dá jaro 2023 - Epilog

Zázrkaky se dějí - shrnutí sezony 2022/23

Když na vršku fouká - report ze zápasu s Plzní a oslav titulu

Sparta. Tečka. - komentář k uplynulé sezoně

Co týden dal a dá jaro 2023 (18 a půl - 1. mistrovské vydání)

Novák | 24.07.2023 09:52 Vstoupit do diskuze
7