František RoboTa | 02.11.2022 08:44

V pátek 28.10.2022 jsme si připomněli 104 výročí vzniku republiky. Byl volný den. Obchody zavřený. Nemohl jsem tedy zevlovat po obchoďácích a v předpovědích počasí slibovali slunečný a neobvykle teplý prodloužený víkend. Tak jsem přemýšlel kam bych tak mohl vyrazit? Co kdybych vyrazil zase nikam na pralesní fotbal? Porada s aplikací Livesport a bylo jasno. Zaujalo mě soutěž Pražská teplárenská přebor mužů, konkrétně utkání ABC Braník - AFK Slavoj Podolí. Do Braníka je to ode mě z Modřan fakt kousek. Často tam okolo jezdím na kole a říkal jsem si, že bych tam někdy mohl zajít na fotbal. A tak jsem tedy vyrazil autobusem s přestupem na Lhotce a kousek pěšky jsem tam byl za 20 minut.

ABC Braník - Atletický Branický Club vznikl v únoru 1914. Měl následující oddíly: bendy hokej, lehkou a těžkou atletiku, plavectví a šachy. Fotbalový oddíl zahájil činnost teprve v roce 1920. První fotbalový stadion měl klub pod branickým pivovarem. V roce 1923 se přestěhoval do areálu branických ledáren a v roce 1929 se na fotbal chodilo ke konečné stanici elektrické dráhy č.21 přibližně v prostoru proti dnešnímu branickému nádraží. Dne 28.9.1934 byl slavnostně otevřen stávající stadion Ve Studeném se škvárovým povrchem, klubovnou a sociálním zařízením. U této příležitosti byl sehrán přátelský zápas se Spartou Košíře, který skončil 4:4 a sledovalo ho 2500 diváků. Do současné podoby byl stadion přestavěn v sedmdesátých letech rozšířením o dvě travnatá hřiště. Hlavní travnaté hřiště bylo zprovozněno v roce 1976. Ke kompletní rekonstrukci došlo v letech 2002 až 2003 nákladem cca 3 miliony korun. V roce 2009 nahradil škváru UMT povrch. V letech 1940 až 1944 a 1971 až 1984 se v Braníku hrála divize. Jinak tým působí převážně v Pražském přeboru. Mezi významné osobnosti, které v Braníku působili patří i jedna z našich legend. Až do svých 16 let v klubu hrál Václav Mašek. Po skončení hráčské kariéry v klubu působil nejdříve ještě jako hráč a poté jako trenér. Branickým klubem také prošel současný kapitán Sparty David Pavelka. V klubu také působil Karel Hanáček, který později chytal za Bohemku. Pojďme do současnosti. V areálu se nachází jedno UMT hřiště a dvě hřiště s travnatým povrchem. V roce 2021 se podařilo podařilo postavit moderní zázemí klubu. Klubové barvy jsou modrá a bílá. Do areálu patří i restaurace ABC, kde podle recenzí výborně vaří a na čepu mají Pilsner urquell a Velkopopovického Kozla.

Utkání mělo výkop v 10:15. Oficiálně se na fotbal přišlo podívat 50 diváků. Ale neoficiálně určitě více. Kolem areálu vede hodně frekventovaná cyklostezka, takže se sem tam zastaví nějaký ten cyklista. Na chvíli se přiběhli podívat i děti nadšeně trénující na umělce. Takže klidně mohlo být i 80 lidí. Slunce má koncem října pořád ještě sílu, takže rozehnalo ranní mlhu a záhy bylo jasno a dalo se krásně opalovat. Tady se u fotbalu nestojí klasicky u klandru. Hned za lajnou jsou totiž takové travnaté kopečky a tak se tady na fotbal vlastně kouká z výšky. Ale když je mokro tak to asi není úplně příjemné stát v té trávě. Na nově zrekonstruované budově je i časomíra s ukazatelem skóre. Před ní stánek s občerstvením kde si pochutnáte nejen na pivku a klobáse, ale můžete si dát třeba i pár v rohlíku. Točí Gambáč desítku za 38,- a pochutnal jsem si na Davelské klobáse za 75,-

Na těžkém terénu to byl spíše velký boj ve středu hřiště s hromadou nepřesností, než nějaký extra pohledný fotbal. Aktivněji začal Slavoj Podolí a v prvních minutách trefili hosté brankovou konstrukci. Postupně se hra vyrovnala, ale nic moc se nedělo. První gól padl ve 44 minutě. Přiznám se, že jsem ho neviděl. O chvíli později bylo o utkání definitivně rozhodnuto. Dvojitý trest. Červená karta pro hostujícího Marka Šumníka a navrch ještě penalta. Ještě než stačil dojít vyloučený hráč do sprch, viděl že domácí Mára Vybíral penaltu proměnil - 2:0. Velký boj s minimem šancí pokračoval i po přestávce. V 88 minutě dovršil domácí Marek Vybíral hlavou hattrick - 3:0. Nový domácí trenér Lukáš Růžička tak mohl se svým týmem hned oslavit důležité vítězství, které jeho tým posunulo v tabulce na šesté místo právě před AFK Slavoj. Další co mě zaujalo, bylo že i na takhle nízké úrovni měli rozhodčí komunikátory. O třídu níže už je nominován jen hlavní rozhodčí a na pomezí mu pomáhají zástupci z klubů.

Po utkání bylo příjemné chvilku sledovat turnaj na umělce a to nadšení velkého množství dětí do fotbalu. Není to snad s tou mladou generací až tak hrozný, jak se pořád povídá.

V příštím kole Pražského přeboru jede ABC Braník do Kolovrat a AFK Slavoj Podolí doma hostí béčko Viktorie Žižkov.

František RoboTa


ABC Braník - AFK Slavoj Podolí 3:0 (2:0)

Góly: 44, 45(+2) a 88 Marek Vybíral

Žk: Platil, T. Pechač, L. Pechač, Hrazdíra - Šídlo

Čk: Šumník

Rozhodčí: Tomáš Marek - Borek Štěhule, Eliška Machová

50 diváků

ABC Braník: Karel Mařík - Tomáš Platil (75. Martin Lebeda), Tomáš Pechač, Pavel Novotný, Lukáš Palko (89. Daniel Rapant), Lukáš Pechač, Marek Šebák, Štěpán Hrazdíra, Zdeněk Seidler (75. Michael Zelenka), Jakub Sklenář, Marek Vybíral (K).

AFK Slavoj Podolí Praha: Mikoláš Bartoš - Martin Šimák, Vojtěch Vlasák (46. Vojtěch Procházka), Jan Urban, Martin Brož (70. Tomáš Horčička), Petr Němeček, Martin Bednář (K), Robert Jůzek (46. Matěj Sitta), Jiří Krob, Milan Šídlo, Marek Šumník.Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Co týden dal a dá podzim 2022 (15.díl)

Co týden dal a dá podzim 2022 (14.díl)

Jak béčko nestačilo na Třinec - report z utkání Sparta B - Třinec

Co týden dal a dá podzim 2022 (13.díl)

Svý jistý - report z utkání Sparta - Pardubice na Letné

Fanoušek měsíce - ACS - fan

Co týden dal a dá podzim 2022 (12.díl)

“Sám mezi rowdies“ - report z výjezdu za Spartou do Brna

Co týden dal a dá podzim 2022 (11.díl)

Těžká Písemka - report z výhry Sparty nad Hradcem Králové

Už je to deset let, nikdy nezapomeneme, Seniore!

Co týden dal a dá podzim 2022 (10.díl)

Fanoušek měsíce - Gaginek

Fanoušek měsíce - Seagull

Co týden dal a dá podzim 2022 (9.díl)

Priske vydrž, ale začni už k***a vyhrávat! - report z utkání Sparta - Baník

Novinka v eshopu - sparťanský sedací pytel

Dělá Tomáš Rosický chybu, když ve Spartě nechce hráče černé pleti?

Co týden dal a dá podzim 2022 (8.díl)

Nebýt toho fotbalu....report z výjezdu za Spartou do Teplic

Co týden dal a dá podzim 2022 (7.díl)

Zmar pokračuje - report z utkání Sparta - Zlín

Fotbalová horečka - Pozdravy z Bretaně

František RoboTa | 02.11.2022 08:44 Vstoupit do diskuze
8