Jumbo1 | 26.08.2022 07:42

Tenhle článek není klasický report o fotbalovém zápase. Na konci nenajdete tradiční statistiky, počet diváků a góly. Vlastně pokud je o tenhle článek, je fotbal jen záminka. Je to spíš o tom, jak krásný a zajímavý může být fotbal, i když se hraje pro 20 lidí, při kterém létají vzduchem výrazy jak z učebnice sexuální výchovy pro pokročilé (a to i směrem vůči rozhodčímu, který nehne ani kartou), ale kdy „faul je faul, a kdo spadne na zem ten je mrtvý nebo těžce raněný“ (konec citátu z písně Jaromíra Nohavici Tři rohy penalta).

Případná nadsázka v textu není rozhodně zamýšlena jako zesměšňování amatérského fotbalu, ale naopak jako oslava toho, že se najdou lidi, kteří jsou ochotni to dělat. Nemyslím jen hráče, ale i pořadatele (kteří se obvykle rekrutují z řad diváků), rozhodčí (kteří to taky dělají z lásky ke sportu), malé chlapce, či naopak aktivní seniory, kteří ochotně přinášejí zakopnuté míče, předsedy klubů lajnujících hřiště v 5 ráno, protože v 10 se hraje, a koneckonců, i obsluhu v hospodě, která má otvírat až za hodinu, ale ona vám ten čaj udělá, protože je „zima jako v pr….., tak ať se zahřejete….“

Není fotbal jako fotbal. Jsou dva druhy fotbalu. Ten první, profesionální, za velké peníze, před plnými stadiony, kde se točí stamilionové částky za televizní práva, zápasy ve skvělých časech, prodávají se hory suvenýrů, a chodí plné stadiony. Ten známe asi všichni, koneckonců jeho součástí je i nejlepší klub z matky měst, a (bohužel) koneckonců třeba i ty žebroty ze západních Strašnic (Pražáci vědí) :-P

A pak je druhý fotbal, amatérský. Chlapi, kteří trénují a hrají ve volném čase, často na úkor opravy chalupy, návštěvy nákupního centra s manželkou, samosběru jahod (protože by to pak byl pro tým mrtvý mužJ), a třeba i na úkor sledování zápasu naší Sparty. Peníze za to nejsou veškeré žádné, musí stačit pivo, občas i párek, když je zrovna otevřeno občerstvení (tedy pokud tam nějaké je), fanoušků je tam asi pět (všichni ostatní jsou trenéři (i trenérky, dámy promiňteJ), kteří vědí, jak by to hráli nejlíp oni, i když v životě kopali akorát díru na latrínu a ještě blbě :-P), hraje se v nemožných časech (třeba sobota 10:15, to už je člověk buď na chalupě, s manželkou v nákupáku v souboji s plným vozíkem, nebo sotva vstává) a samozřejmě se tihle chlapi nemohou měřit s profíky ve fotbalovém umění, technických finesách apod. Proto se taky amatérským soutěžím u nás někdy trochu hanlivě říká „prales“.

V čem se ale tihle chlapi s profesionály směle měřit mohou (a mnoho těch studentů, tátů od rodin atd. v tom ty profesionály směle předčí), je láska k fotbalu, zaujetí pro hru, nasazení, emoce, a radost z gólů a výhry. Jak zpívá Nohavica v již zmiňované písni, „výhra byla všecko, a remíza se nebrala“…Nevěříte? Já po delší době na jednom takovém „pralese“ byl. Tak kdo chcete, čtěte dál.

Sobota, 10:15, pražský přebor mužů. Nemožný čas, nemožné počasí. Ale vzhledem k tomu, že nespím ten den od půl 6, na chalupu výjimečně nejedu, a odpoledne jedeme za Spartou do Boleslavi, je nabíledni, čím strávit dopoledne. Co je prales, jsem vysvětlil, a deštný si asi domyslíte (nemyslím zeměpisný pojem, ale deštivý nevypadá napsané tak esteticky :-D). No jo, před zápasem i při něm chčije a chčije, jak by řekl děda Komárek…Utkávají se týmy, které spojuje název Slavoj, a sídlí kousek od sebe v Podolí, resp. na Kavčích Horách, hned vedle sídla ČT („vypni ten přenos, ty k…., vypni ten přenos,“ vzpomínáte?:-)), a kus od Vyšehradu.

Podolí je po dvou kolech na koni, má plný bodový zisk, a tyčí se na druhém místě tabulky. Vyšehrad je na tom hůř, má body tuším jen dva, a pod sebou už moc soupeřů nemá. Podolí v modrém, Vyšehrad v červeném, takhle se rozcvičují. Hlavní pořadatel přichází piánko až asi 10 minut před zápasem, bere si vestu, a loví další tři fandy, kteří mu budou asistovat. Security, jak má být…Stání jakž takž zastřešené, semtam se najde i lavice, občerstvení nefunkční, ale pod parčíkem je restaurace. Má sice až od 11:00, ale když se zaklepe na okno, většinou vás obslouží i v těch 10:15. Mají teda jenom pití, k jídlu nic. Záchody tam jsou taky, ale ani strom v parčíku není úplně marný.

Zápas začíná a od kopaček létají jiskry. Evidentně víc ze hry má domácí Podolí, má i převahu, a je nebezpečné před brankou. Brankář Vyšehradu, je, jak se dozvídám, ročník 2003, a má se sakra co ohánět. V průběhu první půle je toho k vidění i slyšení docela dost, obstojná technika některých hráčů, nasazení jak v playoff LM, několik drsnějších faulů, a několik výrazů právě z té zmiňované učebnice sexuální výchovy. A to i vůči spoluhráčům po zkažených přihrávkách. Dokonce jeden i vůči hlavnímu sudímu, který to přešel pouze domluvou. A taky jeden gól, který dali domácí, gólman hostí za to nemohl.

O přestávce diváci v počtu asi 30 ks (poměr domácí : hosté podle mého tak 16:8 a pár neutrálů J) tvoří frontu u restaurace, která právě oficiálně otevřela, a někteří okupují přilehlý parčík, protože na záchodech je fronta taky.

Druhý poločas vypadá podobně jako ten první, Podolí přidává po centru druhý gól, docela pěkná akce, možná by se neztratila ani v mnohem vyšší soutěži, chudák gólman, ta vyšehradská obrana dnes za moc nestála. Je k vidění jedná drsná kosa zezadu, v první lize by se jelo na magnetickou rezonanci a amputaci končetiny, tady hráč dostane obstřik, vstává a hraje dál. Podle mého červená, viník je nicméně vyznamená žlutým kartónkem, kromě toho se na jeho hlavu snese sprška šťavnatých nadávek od faulovaného, protihráčů, i diváků. Zápas končí a v tu chvíli přestává pršet…:-P

Oba týmy svorně zatleskají divákům, a jde se domů na oběd, v mám případě pak ještě následoval výjezd do Bolky, ale o tom jste si přečetli dost. Suma sumárum, pěkně strávené dopoledne, když bude příležitost, vyrazím někdy zase.

Prales Ole!

Jumbo


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Fanoušek měsíce - Herrer

Takhle hraje Sparta - druhý report z výjezdu do Mladé Boleslavi

Co týden dal a dá podzim 2022 (5.díl)

Odchází Sparťan. Díky Hanci!

Krok za krokem za osmi góly - report ze Seniorova memoriálu, zápasu Mladá Boleslav - Sparta a utkání Sparta B - Vlašim

Co týden dal a dá podzim 2022 (díl 04)

Hlavně žádnej blázinec - report z výhry Sparty nad Olomoucí na Letné

X. jubilejní ročník Seniorova memoriálu - pojď do Bolky pěšky za Spartou

Co týden dal a dá podzim 2022 (3.díl)

Fanoušek měsíce - Celticgirl

Co týden dal a dá podzim 2022 (2.díl)

Chce to Body a Klid - report z utkání Sparta - Liberec

Fradi dobyli Bratislava - report z utkání ŠK Slovan - Ferencvaros

Co týden dal a dá podzim 2022 (1.díl)

STORE FORVENTNINGER/”Nadějné Vyhlídky” - report ze zápasu Sparta - Viking

CEE Cup 2022 startuje!

Haló, tady redakce!

Jumbo1 | 26.08.2022 07:42 Vstoupit do diskuze
1