Ondra | 22.08.2022 07:55

Ve sparťanské obci panuje po delší době klidnější nálada, předešlé výkony dávají naději, že bychom se přeci jen mohli jednou vydat správným směrem, a tak nám tentokrát dělají vrásky na čele jiné okolnosti, než hra Sparty. První jsou stále silnější spekulace o odchodu Dávida Hancka, v průběhu týdne stále jasněji vypadalo, že už ho v Mladé Boleslavi ve sparťanskému dresu neuvidíme. Ale o tom někde jinde. Druhým tématem týdne bylo, jak se dostat na stadion Mladé Boleslavi. Klub spouští do online prodeje směšně málo vstupenek, které jsou záhy vyprodány a spousta lidí, která se chystala na nedaleký výjezd, si bohužel začala dělat jiné plány na víkend. Jelikož už do Boleslavi chodím 16 let, vím, jak to tam chodí a tento stánek jsem viděl vyprodaný jen jednou, nic mi nebrání v organizaci dalšího, tentokrát jubilejního desátého pochodu pod hlavičkou Seniorův memoriál.

Ano, i tentokrát jsme se vydali pěšky a cestou několikrát zavzpomínali na fanouška Vladimíra Daňhu, který nás pod přezdívkou Senior denně rozesmíval na zdejším fóru svým vytříbeným smyslem pro humor a který právě před těmi šestnácti lety popletl místo srazu na první historický pochod do Boleslavi a tak se přesunul autobusem do Benátek nad Jizerou, odkud vyrazil za Spartou sám.

Celý týden předpověď počasí vypadá všelijak a tak hlášených pochodníků přibývá v řádu jednotek, z nichž se pak vzhledem k monzunu, který řádil v Praze, ještě několik na poslední chvíli odhlásilo. Já jsem nepochyboval, že Bůh je sparťan a že nám na cestu mraky rozfouká. Bylo až neuvěřitelné sledovat, jak se na radaru nedaleko od nás střídala sytě žlutá barva přecházející do rudé, značící opravdu průtrž mračen, z Prahy chodily zprávy o povodních, ale u nás byl klid a pláštěnky jsme museli vyndat asi jen na 20 minut.

Na delší trasu ze Staré Boleslavi jsme vyrazili brzy ráno ve třech, cesta smíšeným lesem, který má místní název Zelená bouda a kde byla historicky obora, ve které lovili zvěř i slavní císaři Karel IV. a Rudolf II., nám utíkala opravdu příjemně a do Benátek, na místo srazu s kratší trasou, jsme přišli s hodinovým náskokem. Vyšlápli jsme si tedy dobrovolně navíc několik stovek kroků krpálem k místnímu zámku a na náměstí, kde nás měla nakopnout káva z místní malebné kavárny. Ta nám však ukázala jen zavřené dveře a tak jsme si prohlídli vnější prostory zámku a vrátili se dolů, kde kousek od autobusového nádraží byla otevřená cukrárna, haleluja! Nechali jsme spočinout nohy po prvních 21 kilometrech a tipovali, kolik sparťanů přiveze spoj z Prahy. Nakonec se k nám připojilo pět sparťanů, takže celkový počet účastníků X. Seniorova memoriálu se může zapsat do kronik číslem 8.

Druhá část pochodu byla neméně pohodová, nová krev pomohla udržet vysoké tempo, a tak na obligátní zastávce v hospůdce U Máchala na hřišti FC Horky nad Jizerou jsme byli pocitově opravdu za chvilku. Trefili jsme se bohužel přímo mezi zápasy místního áčka a béčka, takže předzápas před večerním vrcholem dne jsme si nedali, Sparta Kutná Hora si odtud dopoledne odvezla bod za remízu 0:0 a tak jsme doufali, že naší slavné jmenovkyni přineseme trošku více štěstí a těch bodů odvezeme víc. Cestou padla sázka, že když vyhrajeme 0:5, půjdeme pěšky i nazpátek.

Na slavné nekonečné louce nás ještě překvapila komorní house party, kde půl metru od reprobeden, které byly slyšet 3 kilometry daleko, stáli čtyři týpci a pařili na hudbu ve stylu tyč, tyč, tyč. Do Mladé Boleslavi jsme přišli s velkou rezervou více než dvě hodiny před zápasem a tak ti z nás, kteří ještě neměli lístky na zápas, byli ve frontě, která se později protáhla na slušnou vzdálenost, celkem vepředu a nebyl problém lupeny sehnat. Nemuseli jsme tak využít ochoty sparťanského SLO Dana Peterky, který nám pár lístků zablokoval, abychom nezůstali po tolika kilometrech před branami stadionu, za což mu patří velký dík. A výzva pro ostatní, nebojte se příště do Boleslavi vyrazit na blind, všichni se na stadion dostali a ten byl i tak na mnoha tribunách poloprázdný.


V sestavě se očekávalo, že Hanciho nahradí Jarda Zelený, a tak jediným překvapením asi bylo, že Julda dostal přednost před uzdraveným Čvančarou. Sparta na domácí vlítla od první minuty, po dvou standardkách se do vyložené šance dostal David Pavelka, na změření minutí brány by stačilo klasické školní pravítko, škoda, to by byl pěkný začátek a David by gól potřeboval. I nadále jsme Boleslav slušně mačkali, agilní Pešek jednu šanci vytvořil v zahuštěném vápně pro Juldu a do jedné se dostal po zpětné přihrávce Mejdra. Po necelé půlhodině předvedl něco ze své techniky, Karafiáta si nádherně obhodil, ale při druhé kličce do protipohybu nevydrželo bohužel Kubovo koleno a tak musel na hřiště pustit svého jmenovce Jankta.

Moc se mi líbila hra obou beků, kteří neúnavně hledali prostor k útočení, protože obranných úkolů díky pasivitě mladoboleslavských tolik neměli, zvláště Honza Mejdr vypadal o dost sebevědoměji, než v prvních zápasech v našem dresu. Ve 38. minutě však přišla facka, kdy Adam Karabec nestihl zareagovat na pohyb Donáta při standardce, a do kabin jsme odcházeli s jednogólovým mankem. No, aspoň nemusíme zpátky pěšky…

Brian Priske zareagoval nasazením Čvančary a hrou na dva útočníky a ve druhé půli to byla jízda. Právě Čvanči měl neskutečnou chuť a už po pár minutách ustál souboj uprostřed hřiště a kolmicí vyzval Juldu k chladnokrevnému zakončení. Na stadionu zaplněném odhadem ze 70 % sparťany spustil takovou atmosféru, ve které jsme prostě museli zápas otočit. Vítězný gól nakonec vykouzlil mohutnou hlavičkou Asger Sørensen, při kterém se srazil hlavou se Suchým, aby následně po ošetření a chvilce napětí povstal a hrdou vikingskou pěstí vyslal zprávu, že je v pořádku a že vítězství bude naše. Pojistku přidal s chutí hrající a bojující Čvančara, a tak jsme mohli po již tradičním Priskeho kolečku oslavit další vítězství na naší cestě za novou Spartou.

Druhý den bylo potřeba rozchodit zkamenělé nohy a nebyla lepší příležitost, než souboj béčka s Vlašimí na stadionu Viktorky Žižkov. Sportovní úsek tentokrát uvolnil rezervě většinu hráčů, kteří nebyli v zátěži v Boleslavi, a tak hráči, kteří ještě nenakoukli do áčka, byli od začátku na hřišti jen dva, pravý bek Váňa a kapitán Pudhorocký.

Prvních čtvrt hodinku Sparta sebevědomě kombinovala a vypadalo to na hru kočky s myší. Po dvou spálených šancích už v sedmé minutě tu třetí využil Ondra Novotný, když do prázdné doklepával akci Drchyho. Po dvaceti minutách ale sparťané polevili, přišly první nepřesnosti a Vlašim hru vyrovnala, ve výsledku měla dokonce čísla lepší. Nutno dodat, že Hečis chytil tři góly a byl hlavním strůjcem toho, že Sparta zápas výsledkově zvládla a odskočila ode dna tabulky.

Filip Panák hrál s obvyklým přehledem, dirigoval obranu, jen po půlhodině měl minutový zkrat, kdy dvakrát namazal soupeři do protiútoku. Vitík se Suchomelem si vzadu uhráli svoje, ale nebyla to dominance, kterou bych si asi od obou představoval. Fortelný hrál jen poločas, protože měl přeci jen v nohách nějakou porci minut ze soboty, ale byl uprostřed pole tradičně aktivní, ve finální fázi ale neměl potřebnou kreativitu a párkrát prováhal střelbu. Nejvíc zvědavý jsem byl na dvojici Drchal-Minčev. Bohužel spolu nehráli v útoku, Minči i v béčku musel na kraj, kde se bohužel schovával a i tady bylo vidět, že prostě s tím prostorem na lajně neumí pracovat. V první půli jednu vyloženou šanci zadrbal, ve druhé si užil svůj hvězdný moment, kdy se dostal právě na hrot, kde vyhrál klíčový hlavičkový souboj a sám se vyslal do samostatného úniku z půlky sám na brankáře. Měl dost času se otočit, jestli mu někdo pomůže, ale když pochopil, že to musí zvládnout sám, udělal na vápně kličku gólmanovi a zavěsil do prázdné. To Drchy pár minut po něm svou vyloženou šanci nepochopitelně zazdil, kdy si zprácovával centr dva metry za malým vápnem zpracovával úplně sám, ale prsama si balon zpracoval na levou místo na pravou a sám se z šance vytlačil. Svým sklepnutím tak v závěru alespoň připravil poslední gól pro Davida Holoubka a tak si připsal dvě asistence. I tak škoda, potřebuje gól jako sůl.

Atmosféra na Žižkově byla komorní, a tak ji rozčísla jen malá pětiletá holčička, zřejmě dcera jednoho z hráčů Vlašimi, která celý zápas neúnavně křičela pisklavým hláskem VLÁ ŠIM DOTO HO. Prvních deset minut to bylo roztomilé, pak už spousta lidí hledala po kapsách, jestli nemá s sebou rohypnol. Ale všechna čest holčičce i mamince, víc takových srdceryvných fanynek a fanoušků J

Oba zápasy tedy Sparta vyhrála stejným výsledkem 3:1 a kdo si na ně našel cestu, viděl celkem osm gólů. Více takových příjemných fotbalových víkendů! Za týden hostíme Klokany, tak pojďme klukům opět pomoct a zaplnit Letnou, stojí to za to!

Ondra


FK Mladá Boleslav – AC Sparta Praha: 1:3 (1:0)

Branky: 38. Donát (Matějovský) – 50. Juliš (Čvančara), 58. Sørensen (Højer), 89. Čvančara (Wiesner).

Žluté karty: 19. Suchý, 26. Stránský, 31. Matějovský, 90+1. D. Šimek, 90+3. Krobot – 34. Pavelka, 45+2. Jankto.

Sestava Sparty: Holec – Mejdr, Sørensen, Zelený, Højer – Karabec (46. Čvančara), Daněk (83. Wiesner), Pavelka, Sadílek, Pešek (24. Jankto, 72. Fortelný) – Juliš (72. Drchal).

Sestava Mladé Boleslavy: Polaček – Pech, D. Šimek, Suchý, Karafiát – Donát (71. Krobot), Dancák (86. Žitný) – Stránský (66. Fulnek), Matějovský, Ladra (86. Skalák) – Mil. Škoda.

Rozhodčí: Petr Hocek – Kamil Hájek, Jakub Hrabovský.


AC Sparta Praha B – FC Sellier & Bellot Vlašim: 3:1 ( 1:0)

Branky: 7. Novotný, 61. Minčev, 88. Holoubek – 81. Suchan.

Žluté karty: 18. Novotný, 77. Jonáš – 71. Ugwu, 75. Suchan, 87. Svoboda.

Sestava Sparty: Heča – Váňa, Vitík (65. Večerka), Panák (65. Jonáš), Suchomel (78. Schánělec) – Vydra, Pudhorocký (C), Fortelný (46. Holoubek), Novotný (46. Goljan) – Minčev, Drchal.

Sestava Vlašimi: Vágner – Breda (C) (46. Halinsky), Kulhánek, Hošek, Lehoczki – Smejkal (65. Ugwu), Folprecht (72. Toula), Zinhasovič (46. Horský), Rigo (65. Langhamer), Suchan – Svoboda.

Fotogalerie z utkání Mladá Boleslav - Sparta ZDE

Fotogalerie z utkání Sparta B - Vlašim ZDE

Druhá fotogalerie z utkání Mladá Boleslav - Sparta ZDE


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Co týden dal a dá podzim 2022 (díl 04)

Hlavně žádnej blázinec - report z výhry Sparty nad Olomoucí na Letné

X. jubilejní ročník Seniorova memoriálu - pojď do Bolky pěšky za Spartou

Co týden dal a dá podzim 2022 (3.díl)

Fanoušek měsíce - Celticgirl

Co týden dal a dá podzim 2022 (2.díl)

Chce to Body a Klid - report z utkání Sparta - Liberec

Fradi dobyli Bratislava - report z utkání ŠK Slovan - Ferencvaros

Co týden dal a dá podzim 2022 (1.díl)

STORE FORVENTNINGER/”Nadějné Vyhlídky” - report ze zápasu Sparta - Viking

CEE Cup 2022 startuje!

Haló, tady redakce!

Vyhlášení výsledků jarní TIPOVAČKY 2021/22

Nejlepší hráč sezóny dle fanoušků? Tohle se vedení Sparty líbit nebude!

Rozhovor s MISS SPARTA FOREVER 2021 Míšou

Kamil Veselý k novému věrnostnímu systému pro permanentkáře Sparty

Ondra | 22.08.2022 07:55 Vstoupit do diskuze
6