Nekorektní glosátor | 11.03.2022 07:19

Když byl Tomáš Rosický jmenován na pozici sportovního ředitele Sparty, napůl v žertu jsem říkal svým přátelům, že nám tady z toho udělá druhý Arsenal. Bohužel, jak se neustále ukazuje, nemohl jsem být blíže pravdě.

Sparťanské jaro má za sebou teprve 9 zápasů a na velikou většinu příznivců už opět padl tradiční jarní splín. Pokud jsme si po konci podzimní části dělali nějaké naděje směrem ke druhé polovině sezony, tak drsné vystřízlivění přišlo poměrně rychle. Je necelých pět týdnů po začátku fotbalového jara a Sparta už v podstatě nemá moc o co hrát. Z ještě na podzim sparťanskými fanoušky vysmívané Konferenční ligy jsme vylétli s nebývalou rychlostí a odevzdaností a v domácí lize je už nyní jasné, že boj o titul se nás opět týkat nebude. V domácím poháru se nám podařilo postoupit do finále, ale co si budeme povídat, utrápená domácí výhra nad o záchranu hrajícím Jabloncem opravdu není důvod k jásání. Suma sumárum, z devíti zápasů se borcům v rudém opravdu povedl jediný – pohárové derby na slavii. Na zbylých osm duelů se nedalo dívat a každý dalším zápasem se stupňuje bezmoc na hřišti i na lavičce.
Na jarní depresi, kterou prožívá veliká část fanoušků, mají podíl především dva muži – Pavel Vrba a Tomáš Rosický.

Míra amaterismu, bezmocnosti a alibismu, které ve druhé polovině podzimu a v jarní části sezony takto dvojice předvádí, je až zarážející. Sparta nemá strategii, nemá plán, nemá drive, nemá koule.

Tomáš Rosický chce Spartu postavit na odchovancích ze strahovské akademie. Proto přivede trenéra Vrbu, který náklonností k mladým hráčům rozhodně netrpí a tvrdošíjně dává přednost vyčpělým legionářům. Pavel Vrba si stěžuje na únavu klíčových hráčů před derby, přesto na domácí semifinále s o záchranu hrajícím Jabloncem pošle nejsilnější možnou sestavu. A po zápase naříká, že má unavený a rozlámaný tým. Podle Rosického máme silný a široký kádr. Realita? Na první místo ztrácíme devět bodů, reálně jsme ze hry o titul a kádr už opět připomíná spíše polní lazaret. Posily? Ty nepotřebujeme. A když už, tak nehodláme nikoho přeplácet. Proto dneska Sor září na druhé straně Prahy a my se díváme na totálně vyhaslé duo Haraslín a LK9. O náhradě za DMK ani nemluvě. Proč taky.

Bohužel se zdá, že pánové Rosický a Vrba si žijí ve své letenské bublině, neschopni vnímat realitu. Svůj podíl na tom mají i novináři, kteří nemají odvahu (nebo snahu?) klást i nepříjemné otázky. Přitom je toho tolik, co by fanoušky Sparty zajímalo. Proč byl najednou odstaven Florin Nita, notabene za situace, kdy Dominik Holec ani zdaleka nepodává spolehlivé výkony? Na co si Sparta nechávala Ryneše, který měl nabídky na hostování z Hradce Králové a Liberce, když mu pak nedáme v zápase ani čuchnout? Proč ve Spartě zůstává stále stejný realizační tým starající se o fyzickou přípravu hráčů, když opět stačilo jen pár týdnů, aby byla polovina kádru na marodce? Proč se Tomáš Rosický tolik bojí jít do rizika a investovat do opravdových posil?

Opravdu si pánové Rosický a Vrba myslí, že výkony starších hráčů jako je LK9, Dočkal, Pavelka atd jsou hodny Sparty? Jaký přínos má Martin Minčev, který ani po téměř dvou letech ve Spartě neprokázal, že je víc než průměrným ligovým hráčem? Jak chce klub hrát ligu mistrů, když nedokáže bodovat ani s týmem jako je Partizan Bělehrad?

Proč se klub tolik brání zahraničním hráčům tmavé pleti? Není ostudné ambicím Sparty, když je trenér spokojený s usmoleným bodem na hřišti Brondby Kodaň a nakonec si libuje, že je postup ze třetího místa (nijak těžké skupiny) do Konferenční ligy je vlastně úspěch?

A takhle bych mohl pokračovat do nekonečna. Jan Vacek z Deníku Sport se označuje jako odborník na Spartu a její zákulisí. V reálu ale může fanoušek číst pouze nechutně servilní rozhovory bez jediné kritické otázky na tělo. Místo toho se fanoušek dozví kde Pavel Vrba v Praze bydlí, kdy byl naposledy v rodném Přerově, nebo co rád děla ve chvílích volna.

Sparta je v krizi. Je v ní dlouho. Ale nikdy jsem kolem sebe neviděl od ostatních Sparťanů takovou míru skepse, pesimismu, naštvání, deziluzí. Srdcaři, dlouholetí držitelé permanentek jsou aktuálně už v takovém stavu, že na zápasy ani nechodí. Často se ani nedívají v televizi. Nebaví je to. Vědí, že tohle není jejich Sparta. Ty samé alibistické kecy v předzápasem preview, na hřišti výkon na hovno a stejná snůška alibistických keců po zápase. A stále dokola. Za mých -náctiletých let jsme já i moje okolí Spartou žili. Byli jsme šťastní když se vyhrálo. Byli jsme naštvaní, když to nevyšlo. Tak či tak, byly tam emoce a vždy jsme se nemohli dočkat dalšího zápasu. Dnes Všudypřítomná lhostejnost. Nejen u mě, ale u čím dál většího množství fanoušků. Ano, až tak moc je současná Sparta znechutila. A to je zlá, moc zlá zpráva směrem do budoucnosti.

Tomáši Rosický, Pavle Vrbo, Františku Čupre, Kamile Veselý a další. Udělali jste ze Sparty naprosto průměrný klub, který už, vyjma svojí historie, není ničím výjimečný. Svojí arogancí a neumětelstvím jste dosáhli zdánlivě nedosažitelného – Sparta začíná být lhostejná čím dál větší skupině fanoušků. Jste hrobaři Sparty.

Samozřejmě, nemalou vinu na současném stavu mají i hráči. Až na malé výjimky se jedná o průměrné hráče české ligy, pro které je současná Sparta strop. Nezlobím se na ně, že šli do Sparty. Na jejich místě bych udělal to samé. Nezlobím se na ně, že se na kopanou, kterou předvádějí, většinou nedá koukat. Hrají to, na co mají. Zlobím se na ty, kteří dovolili, aby takto průměrní hráči do Sparty vůbec přišli. A jsme oklikou opět u toho, jak chaoticky, nekoncepčně a diletantsky je náš klub řízen.

Na úvod mého textu jsem zmínil londýnský Arsenal. Neustále plná marodka, neochota kupovat hotové (a dražší) posily, snaha vybudovat úspěšný tým z mladých hráčů a odchovanců, tým na hony vzdálený opravdu velikým úspěchům. Ano, jsme na nejlepší cestě se pod vedením Tomáše Rosického českou verzí Arsenalu opravdu stát. Bohužel pro nás, bohužel pro Spartu.

Nekorektní Glosátor


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Co týden dal a dá jaro 2022 (5.díl)

Fotbalová TÁTOVA horečka

Co týden dal a dá jaro 2022 (díl 04)

Radši se jdi podívat - report ze čtvrtfinále Mol Cupu

Co týden dal a dá jaro 2022 (3.díl)

Přestaňte hrát karty a pusťte fanoušky na fotbal!

Co týden dal a dá jaro 2022 (2.díl)

Ještě chvíli tu, s dovolením, budeme vládnout……report z výhry v Mol Cupu v Edenu

Co týden dal a dá jaro 2022 (1.díl)

Chceme vůbec titul?

Vraťme fanoušky na stadiony!

Co zimní pauza dala a co příští týden dá

Nekorektní glosátor | 11.03.2022 07:19 Vstoupit do diskuze
9