Nekorektní glosátor | 01.11.2021 07:44

Málo které jméno budí v posledních týdnech a měsících tolik vášní jako jméno současného sparťanského kapitána. Na jedné straně se jedná o zkušeného reprezentanta, nejlepšího nahravače Evropské ligy, hráče, který může nabídnout zkušenosti z fotbalových angažmá v Evropě, Asii i severní Americe. Je to člověk, za kterého svého času čínští zájemci vyplatili kolem 200 milionů českých korun.

Zároveň je to ale fotbalista, který se po svém návratu z čínsko-amerického fotbalového dobrodružství potýká s opakujícími se zraněními a následnými propady formy, kvůli čemuž ani zdaleka neplní roli lídra, na jakou jsme u něj byli dříve zvyklí a kterou si od něj Tomáš Rosický, Pavel Vrba i fanoušci Sparty slibují.

Čím dál častěji se proto ozývá otázka, zda má současný Borek Dočkal Spartě co nabídnout. Pavel Vrba se netají tím, že chce hrát rychlý, útočný fotbal. Takový, který vyžaduje rychlost a schopnost nejenom při zakládání útoku, ale rovněž i v opačné situaci - tedy když soupeř zaútočí a je potřeba co nejrychleji podstoupit obranný souboj.

Bohužel, Bořek už tyto činnosti nezvládá. Nikdy nepatřil do skupiny rychlých, soubojových hráčů a jeho přínos byl hlavně v tom, že dokázal dát hře myšlenku a poslat míč i na větší vzdálenost tam, kde je zrovna potřeba. To se ale špatně plní ve chvíli, kdy je Bořek skoro v každém osobním souboji pozdě, případně se toho souboje ani nezúčastní, protože do něj zkrátka ani nestačil doběhnout. O tom, že se svoji chabou fyzickou připraveností je v podstatě od první minuty vyřazen z jakékoliv snahy týmu o napadání soupeře s cílem co nejrychleji získat balon zpět pod naši kontrolu, ani nemluvě.

Bídná fyzická kondice. Čím dál větší pohybové a hlavně rychlostní limity. Psychická labilita. To jsou hlavní mínusy, které brzdí Bořka, potamžo celou Spartu, ve středu zálohy v tom, aby byl tento tým úspěšný.

Bořka respektuji jako slušného a velice inteligentního člověka. Stopa, kterou zanechal ve Spartě, už je i tak veliká. Čas ale ani on nezastaví a je nabíledni, že jeho pohybové schopnosti budou každým měsícem horší a horší. Když už to (pro mě naprosto překvapivě nevidí ani Tomá Rosický, ani Pavel Vrba), měl by najít dostatek soudnosti alespoň Bořek a v zimě své sparťanské angažmá ukončit, svléci rudý dres, obléknout sako a z kabiny se přesunout o patro výše do kanceláře. Jsem přesvědčený, že v roli manažera je schopen odvést Spartě mnohem kvalitnější služby, než jak tomu je poslední měsíce na fotbalovém hřišti.

Že se tak stane, upřímně nečekám. To, že jeho přínos je na hřišti už velice malý a negativa dalece převažují nad pozitivy, už bohužel nevidí pouze jeho nevětší příznivci a náš sportovní ředitel s hlavním trenérem.

P.S. Je naprostým paradoxem, že se aktuálně o kapitánskou pásku ve Spartě dělí Bořek a David Pavelka. Tedy dva hráči, kteří mají značné rychlostní a pohybové limity, z čehož plynou následné fauly, případně rozehrávky přímo na kopačky soupeře. Ve chvíli, kdy tito dva hráči nastoupí spolu v základní sestavě, lze s jistotou rezignovat na to, že soupeře ve středu zálohy přehrajeme.

Nekorektní glosátor


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Jak jsme přejeli žlutý balet - report z výhry béčka Sparty nad Duklou

Mladé holky, které vás poblázní - report z utkání Sparta B ženy - Sigma Olomouc v II. lize žen

V Teplicích bylo blaze, zase...report z výjezdu na Mol Cup

Jak Florin čaroval a Hložan konečně skóroval - report ze zápasu Sparta - Mladá Boleslav

Co týden dal a dá (14. díl)

Plichta béčka v Jihlavě - report z výjezdu na Vysočinu

Jak jsme potrápili Lyon - report z utkání Evropské ligy na Letné

Výhru řídil Minčev - report z utkání Pardubice - Sparta

Co týden dal a dá (13. díl)

Nekorektní glosátor | 01.11.2021 07:44 Vstoupit do diskuze
10