majk | 25.08.2021 15:18

Toooooor!!!! Možná jsem teda z nepozornosti řval spíš gól. Je 20. září 2019 a Amine Harit právě v 89´minutě střílí vítěznou branku do sítě Mainzu. Jsem v zaplněném chrámu v Gelsenkirchenu, prozpěvuju si Deutscher Meister kann nur Schalke sein a říkám si brzy na viděnou.

Šajze Katze, co všechno se od tý doby změnilo.... Nějakej Tvrdík sežral netopýra, svět se v prdel obrátil a místo dalších výletů do říše beru náhubek, abych se vůbec dostal autobusem do práce.

17.1.2020 - Schalke poráží doma M´gladbach 2:0. To je poslední Bundesligová výhra tohoto klubu až do 9.1.2021!!! Z pohárových ambic se stává holý boj o záchranu. Dluh přes € 150 milionů, z hráčů lazaret. Zdraví drží jen těm nejneschopnějším. Z ambic na boj o záchranu se stává doufání v co nejmenší příděly. Na tribuně osamocený maskot Erwin jen bezmocně schovává hlavu do dlaní. Někdy už třeba v 20. minutě. O zázrak se pokouší i navrátivší se legenda Honza Klásek Huntelaar. Přichází s drobným zraněním kotníku. Po třech týdnech nastupuje a zraňuje si druhý kotník. Ach jo.

Je to jasný, Schalke po 33 letech padá. Logický důsledek šílené (nejen) přestupové politiky v posledních letech. Hráči odcházejí zdarma po skončení smluv, kupují se průměrní za nehorázné peníze. V rozpočtu mezera jak kráva, návštěvnost 0, evropa 0, peníze za televizní práva se v Německu dávají dle umístění v tabulce. Plány na finanční stabilizaci jsou smělé. Pro klubovou akademie Knappenschmiede pracuje mimo jiné dvacet čtyři řidičů, kteří vozí hráče z akademie na tréninky a zase zpátky domů. Tito řidiči vydělávají relativně drobné – kolem 400-450 eur měsíčně. Často se jedná o dlouholeté příznivce Schalke, důchodce, kteří si chtějí přivydělat k důchodu. Klub se nyní rozhodl, že tyto řidiče propustí a jejich služby bude zajišťovat externí firmou. Klub tak ušetří ročně něco kolem 150 000 eur. Ani formulář, kde museli permanentkáři vysvětlovat, proč chtěj zpátky peníze za nevyužité permanentky moc nepomohl. Není tak divu, že po definitivním sestupu frustrace vyvrcholila. Po dalším nepovedeném zápase hráče čekalo přivítání a ti museli před rozbouřeným davem cca 600 fans, z nichž někteří byli vyzbrojeni třeba vajíčky, z autobusu utéct do útrob stadionu. Nutno podotknout, že u některých z nich šlo o největší sprint sezony.

Většina z nich už sprintuje jinde. Schalke přes léto těžce obměnilo kádr. Do posil investovalo jen něco málo pod 2 miliony €, většina tak přišla zdarma či na hostování. V prvních kolech se v sestavě udržel z loňského kádru jen mladý obránce Thiaw a po zranění se do brány vrátil Fahrmänn.

Regensburg

Teď už k tomu hlavnímu. Ve čtvrtém kole Schalke jede do Regensburgu. To je pro mne dvě a půl (až 5) hoďky vlakem. Začíná boj o lístky. Obracím se po všech čertech, i duch nakonec zklame. Tak se s malou nadějí pouštím do registrace na stránkách Regensburgu, kde jde do prodeje 300 volných lístků. Dobře klikám a po dvou minutách od spuštění předprodeje vítám v mailu dobrou zprávu od Jahnu. Zjišťuju, co se dá v Regensburgu dělat a probírám možnosti. Google říká, že je Regensburg nádherné historické město se spoustou pamětihodností. Láká i nedaleký památník Walhalla. Rozhoduju se Googlu věřit a kupuju lístek na vlak tak, abych si před zápasem stihl dát wursta. Pokud cestou netrefim nějakej osobák, budu hodinu a půl před zápasem na Hlavním nádražím v Regensburgu. Z něj jede pouhých 12 minut množství autobusů až před stadion. Lístek na MHD nemusím řešit, 4 hodiny před zápasem až do konce dne platí lístek na fotbal jako jízdenka. Dobrej zvyk.

Stadion Regensburgu je nový, dostavěn byl v roce 2015 pro 15 200 diváků. 9062 sedadel, zbytek na stání. Ach ta nostalgie.... Moribundusová opatření povolují návštěvu 5324 fanoušků. Definitivně je to odklepnuto až 04 dny před zápasem, protože nějaká křivka zase vylítla a bylo reálné nebezpečí, že mi ještě lístek vrátěj a bude povoleno jen 1500 diváků. Ještě že JAHNovej Křetínský nemusel hlídat koně na olympiádě a vyjednal to.

Vyjíždím vlakem jen s desetiminutovým zpožděním. Po deseti minutách stojíme u Vejprnic, že prej porucha lokomotivy. Placatka rumu prázdná, z pohodlné rezervy se stává boj o minuty. Načínám Plzeň a doufám. V Německu je mi sděleno, že si mám ve Schwandorfu přestoupit na nějakej courák. Místo v 11:45 dorážím na hlavní nádraží v Regensburgu v symbolickejch 13:04. Říkám si, půjdu za davem a najdu stanici odkud jede spoj F. Nakonec mám kliku, stanoviště 15 je hned u výlezu. Podle davu bych to asi nepoznal, autobusem nás ke stadionu jede celých 5 kousků. Opticky nejlíp vypadám já, zbytek jede v červeným. V 13:22 dorážím před stadion. Stadion umístěn na okraji Regensburgu, obklopenej spoustou Parkplatzů, dobře vymyšleno. Jen mi tam chyběly nějaký stánky s občerstvením. Možná jsou na druhý straně, ale není čas to zkoumat. Stejně jako fanshop. Z batohu vyhazuju nepřípustné věci a jdu na šacovačku. Batoh mi berou do úschovy, abych s ním necoural po stadionu. Další dobrej nápad, jen to vědět dřív.

Na tribuně jsem akorát na minutu ticha za Gerda Müllera. Ne(po)znal jsem, ale RIP. Vedle sektoru Schalke je mix modrých a červených dresů, bude to fajn. Od začátku se bouřlivě fandí, kotel jede všechny mé oblíbené pokřiky a tak se s chutí přidávám. Za sedm minut se to dá stihnout. Pak Schalke využívá relativně nového pravidla. Brankář rozehrává výkop na roh malého vápna stoperovi, ten nahrává na druhého stopera, který se pokouší balon vyvézt. Samozřejmě ho ztrácí a Jan Niklas Beste dělá to beste co může a s díky ho vrací Fahrmännovi do kasy. O čtvrt hodinky později má Schalke chuť rozehrávku zopakovat, ale kotel za bránou spolu s dalšími to velkým hučením Fahrmännovi rozmlouvá. I tak se do půle ještě jednou o něco podobného Schalke pokouší, tentokrát to končí zmateným brankářovým odkopem na půlku půlky k nohám domácího borce. Já prostě tuhle rozehrávácí úchylku nikdy nepochopim. V zápase jsou domácí lepší, ale do poločasu se skore nemění. O půli si dávám klobásu v housce, platim normálně eurem, žádný klubový karty, který se mi začínaj v peněžence nebezpečně množit. Do druhé půle hostující trenér posílá na hřiště i profesora Ikebaru. Teda dalšího hostujícího hráče Ko Itakuru, který se k Schalke připojuje z Manchester City ve čtvrtek. I tak na začátku druhého poločasu domácí zvyšují vedení, když na půlce rozehrávají trestňák. Stojí u něj dva borci, každej dvakrát promáchne než přijde centr, který Breitkreuz uklízí do sítě. Schalke reaguje střídáním, další nový host Churlinov hru oživí. Míč však ve vápně k Terrodemu ještě nedostane. Naopak po rohu dává třetí branku Otto a o výsledku je rozhodnuto. Schalke sice sníží po spolupráci Churlinov-Terrode, skore ale uzavírá nekompromisní ranou Singh. Děkovačka se nekoná, peláším na autobus směr nádraží. Úplně první pozápasovej autobus je spíše do modra, domácí ještě juchájí na stadioně. Mají proč, po čtyřech kolech vedou tabulku se 4 výhrami a skorem 12:1. Zápas mne přesto bavil, zafandil jsem si. Nutno podotknout, že s přibývajícím časem support dost zeslábl, rány které se na Königsblauen valej jsou moc i na ty nejvěrnější. Cesta zpátky probíhá na čas a tak už v pohodlí domova zapínám 15. minutu Spartičky s Hradcem a těším se z celkové denní výhry 5:4.

Tak to vypadá, že si v cvajlíku pár let pobudeme. 4:1 je docela přísný, přesto domácí byli lepší a vyhráli zaslouženě. Sázka na hostující hráče je momentálně asi správná. Schalke se potřebuje dostat z finančních trablů. Na postup to nebude, na klidnej střed ale ano. Máme relativně dobrou mládež, když se každý přestupní období udělaj dva borci do základu, mohlo by to za dva, tři roky mít královsky modrou budoucnost. Wir sind die Fans, die auch zu dir stehn, wenn du verliers. Du bist mehr, als nur ein Club, Schalke, meine Sucht !!!

majk


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Co týden dal a dá (5. díl) - máme za sebou pátý týden sezony. Pojďme se na něj opět ve zkratce podívat.

Jak se béčko porazilo samo - report z utkání Sparta B - Viktoria Žižkov

Co týden dal a dá (díl 04) - máme za sebou čtvrtý týden sezony. Pojďme se na něj opět ve zkratce podívat.

Co týden dal a dá (3. díl)

Vzbuďte nás, až to skončí - report z (nejen) fotbalové soboty a utkání Sparta - Karviná

Marná snaha - report z utkání Sparta - Monaco

Co týden dal a dá (2. díl)

Přijď pomoci s choreem na utkání s Monakem!

Párky byly vyprodány - report z domácí výhry nad Rapidem Videň

Co týden dal a dá (1. díl) - ohlédnutí za minulým týdnem a pozvánka na nový.

Sejky pálil, Fany čaroval - report z výjezdu na první zápas béčka Sparty v II. lize po deseti letech

majk | 25.08.2021 15:18 Vstoupit do diskuze
3