Tommy. | 25.07.2021 16:40

Sobotní ráno, obloha jak vymalovaná, příjemné teplo, zkrátka dneska by to šlo. V nedaleké Chrudimi hraje naše Béčko, je na čase vyrazit na fotbal, téměř po čtyřech letech. Musím přiznat, že už mám celkem absťák.

Cestou nabíráme kamaráda a vyrážíme ve třech. Lístky máme už dopředu obstarané, takže jedeme na čas výkopu. Fotbalový areál MFK Chrudim je sice celkem malý, ale útulný. Dominuje mu hezká moderní tribuna, která pojme většinu z celkové kapacity, tzn. 1.500 diváků. Přicházíme asi dvě minuty před výkopem a máme fakt kliku, čekají na nás poslední 3 sedačky vedle sebe hned v první řadě, není co řešit. Kdo se nevejde do osvěžujícího stínu na tribuně, postává za „klandrem“ okolo hřiště, kde nechybí ani sektor pro domácí kotel (spíš tedy kotlík) a prostor pro výjezďáky hostů. I v něm má Sparta zastoupení v podobě zhruba dvou desítek příznivců.

Ale už ke hře. Sparta B nastupuje v základní sestavě Kotek – Gabriel, Piško, Chervak, Suchomel – Patrák, Jonáš, Okeke, Ryneš – Sejk, Tvaroh. Jsem na naše naděje hodně zvědavý, nemám obvykle příležitost sledovat je naživo. A popravdě, minimálně půlka kádru Béčka je pro mě velká neznáma, některá jména jsou úplnou novinkou. Těším se, že si udělám obrázek a dostanu ty kluky alespoň trochu do povědomí.

Na hřišti se celou první půli odehrává víceméně boj ve středu hřiště, zaujmou vlastně jen čtyři akce, po dvou na každé straně. Od chrudimských to jsou dva průniky až před Kotka, kdy při prvním útočník jen o kousek netrefuje branku (já ale tvrdím, že i kdyby mířil lépe, gólman by to vykryl), při druhém výborně zasahuje Kotek. Na naší straně to jsou pěkná střela Okekeho a průnik tuším že Ryneše. Průběh druhého poločasu výrazně ovlivňuje 55. minuta, kdy chrudimským brankářem vyražený míč nekompromisně uklízí do sítě Sejk. Chrudim musí začít hrát mnohem aktivněji, domácí fanoušci hráče ženou dopředu. Tlak na sparťanskou obranu se zvyšuje po druhé žluté pro Chervaka, který opouští hřiště a Kotek musí čelit pokutovému kopu. Dědci na tribuně žehrají, že to jejich forvard blbě kopnul („i moje stará by to vod dřezu kopla líp“ tvrdí jeden z nich), já říkám, že ho Kotek skvěle vychytal. Naše Béčko ve zbytku zápasu tlak MFK zvládá a bere cenné 3 body z venku. Super.

Jestli mám napsat komentář i k našim individualitám, musím bohužel uvést, že v současnosti není v Béčku vyjma Gabriela s Kotkem asi nikdo, kdo by mohl ihned naskočit do Áčka. Byť jen na roli náhradníka. Ale co není dnes, to může být za pár měsíců.

Takže jmenovitě, Kotek mě velmi příjemně překvapil, fyziologicky na první dojem působí jako klučina, kterého vytáhli z léčebny pro podvyživené a kterého sfoukne první závan větru, ale to je jen zdání. V brance působí jistě, co má chytit, to chytí, relativně na gólmana drobnou postavu kompenzuje pohyblivostí, mrštností a na poměry výtečnou hrou nohama.

V obraně jsem se soustředil zejména na Gabriela, samozřejmě kvůli tomu, jak tristní stav je ve Spartě na postu pravého beka. První, co mě trkne, je jeho postava, která by ho spíš měla předurčovat na pozici stopera, ne beka. Ale své si rozhodně odehrál, je vidět, že hodně času strávil s Áčkem. Byl velice aktivní, souboje převážně vyhrával, zejména ty hlavičkové. Oproti levé straně „brousil“ lajnu, vedle obranných činností zvládal časté náběhy do ofenzivy. Bohužel, není z nejrychlejších, ale to se při jeho postavě dá pochopit. Za větší prostor v Áčku rozhodně stojí.

Dále mě zaujala dvě doposud mi nic neříkající jména, levý bek Suchomel a levý halv Ryneš. Suchomel byl i přes svých 18 let poměrně jistý a aktivní. Nezaznamenal jsem u něj nějakou výraznější chybu. Jeho ofenzivní roli těžko soudit, měl před sebou agilního a šikovného Ryneše. Vpředu na sebe poutal pozornost Sejk, dle mého silový a urputný bojovník, který se zviditelnil gólem. Jak poznamenal kamarád v hledišti, tak trochu blázen jako Hartig (v tom dobrém slova smyslu, samozřejmě). Zmínit musím i Okekeho, přestože z něj mám ambivalentní pocity. Velkou část zápasu není vidět, jako by ho míč neustále míjel, když se na něj ale dostane, je vidět, že to má v noze. Umí vystřelit z dálky, dát rozdílovou přihrávku, ale také si pro balón chodit před stopery. Možná, že kdyby se víc využíval, ukázal by toho mnohem víc. Ale těžko dělat soudy z jednoho zápasu.

Celkově se mi fotbal líbil, naši kluci věděli co hrát a i když jim to MFK do jisté míry usnadnilo (z hlediska fotbalové kvality určitě nebudou nejostřejší tužkou v druholigovém penále), ukázali, že by to na FNL mělo stačit. Musím také ocenit jejich soudržnost a nadšení, když vstřelili gól, sesypali se na sebe jak ve finále LM a nadšený řev musel být slyšet i na ORL v místní nemocnici. Ty emoce tam prostě jsou.

To fotbalové dopoledne jsem si užil a návdavkem získal pocit, že ti naši mladí nejsou vůbec špatní.

Tommy.


MFK Chrudim – AC Sparta Praha B 0:1 (0:0)

Branka: 55. Sejk. ČK: 78. Červak (SPA). ŽK: Rybička, Řezníček - Červak, Okeke, Gabriel, Jonáš. Rozhodčí: Batík – Mojžíš, Líkař.

MFK Chrudim: Mikulec – Tkadlec, Breda (68. Kesner), Trávníček (76. Čáp), Hašek – Fišl, Řezníček, Juliš (46. Šípek), Průcha – Rybička, Surmaj (60. Šplíchal).

AC Sparta Praha B: Kotek – Gabriel, Piško, Červak, Suchomel – Patrák (81. Gelašvili), Jonáš, Okeke, Ryneš (84. Dudl) – Sejk (84. Turyna), Tvaroh (91. Kozák).

foto: fotosamler.com (fotogalerie zde: MFK Chrudim - Sparta B)


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Na prahu nové sezony. Sparta do ní jde silnější. Nebo ne? - malé "preview nové sezony

Hodnocení sezony - útočníci - ještě jeden návrat k uplynulé sezoně

Zakázaný výjezd do Vídně - report z výpravy na první utkání 2. předkola LM do Vídně s místním Rapidem

Co týden dal a dá (0. díl)

Fanoušci rozhodli o nejlepším hráči uplynulé sezóny. Ten si to opravdu zasloužil!

Promarněná šance, aneb jak ukázkově vyjebat s vlastními fanoušky - názor k současnému dění, které hýbe sparťanskou obcí

Startuje podzimní část TIPOVAČKY 2021/22! - je tu další půlročník oblíbené tipovací soutěže na našich stránkách

Kde končí duha aneb malý nedělní výlet do veliké arény - report z výjezdu na osmifinále Eura do Budapešti

Tommy. | 25.07.2021 16:40 Vstoupit do diskuze
4