roboACS | 22.07.2021 12:17

Ve druhém předkole Ligy Mistrů nám vylosovali velmi zajímavého soupeře - Rapid Vídeň. Hlavní město Rakouska je v Evropském měřítku v podstatě za rohem a za normálních okolností by nás tam organizovaně jeli tisíce. Jenže v covidovém šílenství UEFA zakázala na všech stadionech ve všech předkolech otevřít sektory hostů.

Ale nic nám nebrání to alespoň zkusit dostat se nějak k lístkům. Já moc nevěřím tomu, že někam pojedeme. Dva kámoši ale hlásí že to zkusí. A hle ono to opravdu jde. Z Českých IP adres objednáváme lístky přímo z ofiko stránek Rapidu. I přes menší komplikace se je nakonec podařilo získat a tak opravdu můžeme plánovat výjezd do Vídně.

Já se tak těším. Naposledy jsem byl na výjezdu v lednu 2020 na hokeji v Drážďanech. Od té doby mám výjezdový absťák. Den před odjezdem Sparta apeluje na své fanoušky aby nikam nejezdili a nekupovali lístky od překupníků. Jen debil by si v době, kdy na lístcích jsou uvedeny osobní údaje každého fanouška, kupoval lístek od překupníka před stadionem. Směšně výzva působí i kvůli tomu, že jen ve svém okolí vím o dalších dejme tomu dvou desítkách lidí, kteří se tam chystají. Řešíme jen, jestli pojedeme inkognito nebo v dresech. Nakonec jedeme všichni v dresech, ale jsme připraveni i na inkognito variantu.

Jedeme ve čtyřech lidech. Z Prahy odjíždíme v 6 hodin ráno. Plánujeme i trochu té turistiky. Cestou se přes sociální sítě dozvídáme o dalších více než sto fanoušcích jedoucích různými vlaky. Stovky nás tam budou a natěšení stoupá. Jedeme nejkratší možnou cestou přes Znojmo. Cestou nás lehce zdržují kamiony se dřevem. Neuvěřitelný kolik se toho od nás vyváží. Na hranicích naprostý klid, nikde žádná kontrola. Výrazné zdržení nás ovšem čeká hned za hranicemi, ale ne kvůli nějaké buzeraci, ale kvůli opravě silnice. Do Vídně tak dorážíme až kolem půl dvanácté. Zaparkujeme v parkovacím domě za tratí a jen kousek od stadionu.

A hurá do velkoměsta. Nejdříve obhlížíme stadion Rapidu. Allianz stadion byl slavnostně otevřen 16.7.2016. Vybudován je na místě zbořeného stadionu Gerharda Hanappiho z roku 1977. Kapacita je 28345 diváků a oděn je v zelenobílých barvách. Moderní aréna je v nejvyšší, čtvrté kategorii podle kategorizace stadionů UEFA. Ještě než se vydáme do města zapadáme do podniku hned vedle stadionu a dáváme první Rakouské pivo Gösser dvanáctku. Dá se to pít, ale má to takovou zvláštní, prostě jinou barvu než naše piva. A přichází šok. I přes zákaz a důrazný apel ze strany klubu nás do Vídně jede tolik, že UEFA, posraná až za ušima, z důvodu bezpečnosti, oficiálně otevírá sektory pro hosty na všech stadionech. Do Vídně je to, hlavně z Moravy, fakt blízko, zprávu zveřejnili po poledni, takže předpokládáme že toto rozhodnutí donutí k výjezdu i ty fanoušky, kteří se báli jet z důvodu, že se na stadion nedostanou nebo z důvodu obav o vlastní bezpečnost. Tuto skvělou zprávu oslavujeme pokřikem UEFA mafia, ke kterému se přidává i osazenstvo zahrádky a tak navazujeme družbu s domácími.

Do zápasu je ještě dost času a tak vyrážíme na prohlídku města. Ale zdrží nás ještě prohlídka fanshopu. K mání je i půlená šála k dnešnímu utkání. Takový obyčejný hadřík za 15 Euro. Před stadionem se k nám hlásí pan generální ředitel Sparty František Čupr. A že je rád, že nás tu vidí a tak podobně. Takže padá i otázka na ten včerejší apel na neježdění do Rakouska. Pan Čupr nám vysvětluje, že to není iniciativa klubu, ale že to dostali za povinnost to zveřejnit od UEFA, jinak prý klubu hrozili sankce. Mimo jiné prý i vyloučení ze všech soutěží, které pořádá UEFA.

Metrem U4 se přesouváme na místní Karlák a hned zapadáme do nejbližší hospody, protože zde mají jednak, jedním naším kamarádem, doporučené pivo Ottakringer a hlavně pravý Vídeňský telecí řízek. Přichází i další skupina Sparťanů a tak se chvilku zdržíme, ale nakonec přece jen dojde i na trochu té turistiky. Začínáme u opery, projdeme i kolem toho paláce, kde Marie Terezie trávila hodně času s manželem, ale někteří z nás nemají o turistiku zrovna dvakrát zájem a tak na Schottentoru zase zapadáme do metra a hurá zpátky ke stadionu. Kousek od stadionu je hospoda, ale tam se nám nechce popíjet na stojáka tak zkoušíme vedlejší hospodu, ale i ta je plně obsazena nebo rezervována pro fandy Rapidu a tak se pokoušíme přesunout jinam, ale už jsme pod kontrolou policie, zpět už nikam nesmíme a máme se přesunout ke stadionu. Dva z našich kamarádů jsou ještě puštěni k autu, protože jít na stadion s kudlou by asi nebyl úplně nejlepší nápad.

U vchodu probíhá vše hladce, nikde žádné zdržení. Je to také jediné místo, kde jsou vyžadovány respirátory. Pořadatel u vchodu jen zběžně prohlédne negativní výsledek přiblblého testu a během chvilky už jsme v útrobách stadionu. Stadion funguje jako na Shalke. Nelze platit kontaktně penězi, ale pouze bezkontaktně fanouškovskou kartou na kterou si kdykoli můžete nabít libovolné množství peněz. Nabídka občerstvení poměrně solidní, mají i alko pivko a hlavně stánků je tolik, že se netvoří žádné delší fronty. Což se bohužel nedá říct o sektoru hostů. Ale chápu situaci. Sektor měl být původně uzavřen a tak buďme rádi alespoň za ten jeden stánek s obsluhou. Fronty jsou oproti zbytku stadionu velké, ale nic jim nedošlo a na každého se snad dostalo. Jeden z obsluhujících dokonce trochu rozuměl česky.

Výkop utkání byl stanoven na 20:30. V sektoru se nakonec sešlo na 600 fanoušků. Na plotech tentokrát chybělo větší množství našich vlajek, protože ty asi z důvodu bezpečnosti, raději nikdo moc nebral. Nechyběl buben. Nevím, jestli mám úplně správné informace, ale údajně nám ho půjčili zástupci domácích Tornádos. Chyběl megafon. Myslím, že jsme spustili celkem solidní support, což ještě umocnil gól LK37 hned ve třetí minutě zápasu. V první půli podali naši hoši velmi dobrý výkon. Domácí zelenobílá jedenáctka sice měla opticky herní převahu, ale do šancí se nedostávala a naopak kdybychom po jednom nadějném brejku nebo po super šanci Tomáše Wiesnera dali na 2:0 nikdo by nemohl říct ani popel. Jenže na kdyby se nehraje. Po pauze nás domácí přitlačili a naše obrana stále není bezchybná a tak nakonec můžeme být rádi, že jsme prohráli jen 1:2.
Na stadionu se sešlo 19500 diváků. Je super zase po tak dlouhé době vidět stadion, kde byli tři tribuny narvané natěšenými a skvěle fandícími fanoušky a jen hlavní tribuna zela prázdnotou. Domácí fandové se prezentovali skvělým supportem, do kterého se zapojovali všechny tribuny a místy to připomínalo zelenobílí uragán. Po Schalke asi nejlepší atmosféra jakou jsem zatím v cizině zažil. I my jsme se snažili, ale proti té přesile jsme neměli výraznější šanci. Ve 30 minutě se obě skupiny fanoušků prezentovali nápisy proti UEFA. Na našem choreu se psalo, že UEFA naší vášeň nezastaví a doplnili jsme to pokřikem UEFA mafia. Po skončení utkání jsme se ještě prezentovali pyrotechnikou v těch nejkrásnějších barvách.

Poté jsme ještě krátce drženi v sektoru a tak Vídeň opouštíme až nějak kolem půlnoci. Zpátky do Prahy se vracíme osmimístným autem v šesti lidech (ale rozměrově vydáme tak minimálně za těch osm) a tak je každé protažení na pumpě vítaným zpestřením. Doma jsme lehce po čtvrté. Nedá se nic dělat. Prohráli jsme. Ale Rapid taky nejsou žádní extra zázraci. Věřím tomu, že pokud zopakujeme výkon z prvního poločasu, a s podporou 9 tisíc fanoušků v zádech, můžeme postoupit. Musíme ale vyhrát o dva góly. Pravidlo o vstřeleném gólu na hřišti soupeře už neplatí.

Poznamenejte si do kalendáře, že odveta se hraje ve středu 28.7.2021 od 20:30. Před tím, ještě na Letné přivítáme v sobotu od 19 hodin Jílkovu družinu z Hané.

roboACS


SK Rapid Vídeň – AC Sparta Praha 2:1 (0:1)

Góly: 3. LK37 – 63. a 71. Knasmüller. ŽK: Ullmann, Wimmer, Stojković – Štetina, Hancko. Rozhodčí: Gözübüyük – Balder, Bluemink (všichni Nizozemsko).

Rapid: Strebinger – Stojković, Hofmann, Wimmer, Ullmann – Arase (64. Fountas), Ljubičić, Petrović (73. Grahovac), Grüll – Kara, Knasmüllner (87. Schick).

Sparta: Nita – Vindheim, Štetina, Hancko, Højer – Wiesner (83. Karlsson), Pavelka, LK37, Dočkal (83. Karabec), Laco Krejčí (70. Pešek) – Hložek.


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Co týden dal a dá (0. díl)

Fanoušci rozhodli o nejlepším hráči uplynulé sezóny. Ten si to opravdu zasloužil!

Promarněná šance, aneb jak ukázkově vyjebat s vlastními fanoušky - názor k současnému dění, které hýbe sparťanskou obcí

Startuje podzimní část TIPOVAČKY 2021/22! - je tu další půlročník oblíbené tipovací soutěže na našich stránkách

Kde končí duha aneb malý nedělní výlet do veliké arény - report z výjezdu na osmifinále Eura do Budapešti


roboACS | 22.07.2021 12:17 Vstoupit do diskuze
4