boy_of_russia | 03.05.2021 06:22

Tomáš Rosický byl naprosto špičkový fotbalista světových schopností i světového potenciálu. Pamatujete, jak ve 20 letech přestoupil za více jak půl miliardy do Borussie Dortmund a během půl roku z něj byla paf celá bundesliga? A nebo jeho dechberoucí a technicky dokonalé kombinace s tehdejšími spolupráči z Arsenalu - Fabregasem, Hlebem a van Perisem? Upřímně, nebýt zranění, věřím, že by odehrál několik let v Realu Madrid nebo Barceloně a pane mu říkal jeden Zlatý míč pro nejlepšího hráče světa

I proto jsem byl rád, když Sparta oznámila, že novým sportovním ředitelem se stane právě Tomáš Rosický. Jednak kvůli jeho hráčské historii, kdy měl možnost hrát a trénovat s absolutními mistry ve svém oboru, takže "ví, jak se dělá světový fotbal, hlavně mi ale při každé jeho tiskové konferenci, na které vystoupil v roli hráče, imponovala jeho náročnost - na sebe i na své spoluhráče.

Nyní jsou to už více jak dva roky Tomáše ve funkci, takže výsledky by už měly rozhodně být vidět. A jaký je můj dojem? Nejsem za to rád, ale při nejlepší vůli nenajdu lepší slovo, než - ROZPAČITÝ. Samozřejmě - jsou i věci, které byly trefou do černého - nákup Ládi Krejčího z Brna, postupný rozvoj Adama Hložka, zapracovávání dalších mladíků jako jsou Karabec nebo Vitík. Zároveň ale nelze zavírat oči před jeho chybami, kterých je, dle mého názoru, na dva roky více než dost. Jaké jsou v mých očích ty největší?

1. Případ Stanciu - ať už si o charakteru rumuské krysy mohu myslet cokoliv, faktem je, že fotbalově patří ke špičce naší ligy a neztratí se ani v Evropě. Navíc je typem hráče, na které prostě fanoušci chodí a kteří umí bavit. Nechat takového hráče odejít do Saudské Arábie, pak odmítnout jeho návrat a ještě dopustit, aby začal hrát v týmu největšího rivala, to je pro mě ukázkový případ nezralosti a nezkušenosti nového šéfa sportovního úseku ACS.

2. "Posila" Panák - lidsky mám rozhodně obdiv pro to, jak Filip Panák bojuje s nepřízní osudu. Faktem ale je, že jsme koupili už zraněného hráče, který nebyl schopen se dát dokupy ani za další dva roky. Za A-tým neodehrál ani minutu a upřímně už ani nečekám, že se tak někdy stane. Podobně kroutím nad prodlužováním smluv hráčům jako je Zahustel, který od doby, co podepsal novou smlouvu, neodehrál za A-tým ani minutu. Buďto jsme charita, nebo profesionálně řízený fotbalový klub. Oboje současně prostě nejde.

3. Trio Hanousek, Lischka, Trávník - když přemýšlím nad tímto bodem, jak první mě v hlavě napadne snad jen "...what the fuck!" Doteď jsem nepochopil, že někdo jako Rosický, který hrál tolik let světový fotbal a ví, jak by takový fotbalista měl vypadat, posvětí kurevsky nákladný příchod hráčů, kteří se dlouhodobě kopají za uši a na moderní fotbal mají minimální předpoklady.

4. Nechtěný Kanga - sám Tomáš mnohokrát opakovaně prohlásil, že nejlepší fotbalisté bývají často výstřední a sví. A že je prostě potřeba umět s nimi pracovat. Ten samý Tomáš později vyhodil z klubu jednoho z mála frajerů, kteří měli opravdu vítěznou mentalitu a dostatečnou psychickou odolnost. Ve chvíli, kdy stačí, aby na nás zadupali Pardubice a my se složíme jak psychicky labilní panic, byl odchod Kangy ukázkovou střelbou do vlastní nohy, ať už si o něm lidsky myslím cokoliv.

5. AC Sanatorium Praha - Nepamatuji, že by jakýkoliv jiný tým měl neustále třetinu týmu na marodce.

Buď mám neschopnopný lékařský tým, nedostatečné zázemí léčbu a regeneraci, anebo prostě...nejsme schopni zajistit, abychom nekoupovali skleněné hráče. Tak či tak, jde o roky neřešený problém. Proč?

6. Psychicky labilní - na letní předsezónní tiskovce Tomáš vystoupil s tím, že chce silnou, psychicky odolnou Spartu, jejíž kostru mají tvořit zkušení hráči se zahraničními zkušenosti - Čelůstka - Pavelka - Dočkal - Láďa Bologna Krejčí - Kozák. Když se daří, jsou všichni jmenovaní schopni předvést (na české poměry) skvělý fotbal. Ale ruku na srdce - ani jeden z nich v sobě nemá mentalitu lídra a válečníka a lá Juraj Kucka, který drží prapor Sparty i když se nedaří. Nejinak tomu je také u zbytku kádru - jakmile na nás soupeř dupne a ukáže, že má koule, hráči jako Sáček, Trávník, Hanousek, DMK, Polidar plus výše uvedená pětice je rázem bezradná a neviditelná. Dlouhodobá absence koulí je něco, co mě štve snad nejvíce. Pokud si takhle Rosa představuje hrdý tým s vítěznou mentalitou, tak asi každý žijeme v jiném vesmíru.

Suma sumárum - druhou sezonu po sobě ztrácíme na první místo 20 bodů, už během podzimu bylo jasné, že boj o titul se nás opět týkat nebude a nově se za úspěšnou sezonu bude považovat to, pokud v konkurenci Jablonce a Slovácka vybojujeme druhé místo. O tom, že bychom se dokázali probít do skupiny Ligy mistrů, se myslím v letenských kancelářích i mezi fanoušky mluví už jen z povinnosti. Reálně si nikdo asi nemyslí, že takto labilní tým, který se rozklepe i z Budějovic, Pardubic nebo Opavy, by zvládal psychicky vypjaté bitvy v předkolem LM. To postupné snižování ambic, které se na Spartě děje už mnoho let, je pro mě děsivé. A Tomáš Rosický je toho, v mých očích, jedním z hlavních viníků. Promiň, Tomáši, ale tvoje práce je sotva průměrná. Stejně jako celá Sparta, kterou se ne moc úspěšně snažíš postavit.


boy_of_russiaPoznámka redakce: Tomáš Rosický se před pár měsíci zmínil, že by chtěl častěji komunikovat a být otevřenější vůči fanouškům. Klidně mu k tomu dáme prostor na našich stránkách. Ale i třeba někde jinde, platforem je spousta. Je totiž potřeba vysvětlit a zejména obhájit si své kroky minulé a představit i ty budoucí. Díky!

Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Rozhovor s Miss sympatie SPARTA FOREVER 2020

Rozhovor s I. VICEMISS SPARTA FOREVER 2020 Anet

Proč?, aneb Pavko vítej zpátky!

Vyhlášení Miss Sparta Forever 2020!

Přiznání fanoušků Sparty: Nefandíme pouze Spartě!

boy_of_russia | 03.05.2021 06:22 Vstoupit do diskuze
8