Redakce | 08.02.2021 19:19

Slavíme opět narozeniny. Jo, letí to. Více než bychom si přáli a chtěli. Před sedmnácti lety vyšel první článek na Sparta Forever (SF). Tehdy se na něj sparťanští fanoušci dostali proklikem nenápadného banneru na sparta.cz. Právě na oficiálních klubových stránkách byla webová prezentace této výhradně fanouškovské iniciativy umístěna. Ten malý kus internetového prostoru se znakem Sparta Forever byl výsledkem velké lásky, obrovského nadšení a jednoho na první pohled šíleného nápadu party kamarádů. A také několikaměsíčního domlouvání a příprav mezi nimi a klubem. Tehdy bylo potřeba všechno stihnout a odstartovat. Blížila se jarní část ligy, ale hlavně střet s AC Milán. Nejen jedním z největších klubových gigantů historie fotbalu, ale i jedním z nejlepších týmů dané doby. S hráči jako Maldini, Costacurta, Cafú, Gattuso, Pirlo, Seedorf, Ševčenko či Inzaghi a další. Sparta tehdy po nezapomenutelné brance Marka Kincla z posledních vteřin domácího zápasu proti Laziu Řím a postupu ze základní skupiny Ligy mistrů živila reálný sen skolit i tohoto obra v osmifinále a jít ještě dál. A právě fanouškovská podpora mohla být opět tím jazýčkem na vahách úspěchu. Jako již mnohokrát předtím. A nespočetněkrát poté. Pojďme se podívat za oponu SF a trochu zavzpomínat.

Právě tento první díl pohledu pod pokličku SF je pilotním článkem. Více dosud nepublikovaných historek, vzpomínek a zajímavostí ze života SF se chystáme sdílet v rámci připravovaného projektu. Co to bude? To zatím neprozradíme. Ale je na co se těšit! Za těch 17 let a 16,5 roků vlády Daniela Křetínského a působení mnohých ředitelů, manažerů a hráčů se toho událo opravdu hodně. Nejen v klubu, ale i fans táboře. A SF logicky nestálo stranou.

O postavení pevných základů
Začalo to tehdy nenápadně. „Primárním cílem bylo poskytnout jednotný prostor pro všechny fanoušky Sparty, aby se mohli podělit s ostatními o fotky, rozhovory, zážitky, články, pocity, dojmy, videa, zkrátka vše co lze elektronicky vyjádřit. Nešlo o vytvoření fanouškovské skupiny v pravém slova smyslu. Sparta Forever je otevřený prostor, jedna sparťanská rodina, a každý se může účastnit, jak uzná za vhodné. Pokud bych měl vyzdvihnout jeden z cílů, tak je to podpořit Spartu a pozvednout fanouškovskou kulturu na Spartě na vyšší úroveň a přiložit ruku k dílu i touto internetovou prezentací. Chceme, aby byla Sparta nejlepší, tak musíme i my fanoušci chtít být nejlepší a něco pro to udělat,“ prozradil původní smysl a cíle aktivity jeden ze čtyř otců zakladatelů Ludva.

Po těch sedmnácti letech se prakticky nic nezměnilo. Právě na maximální otevřenosti, poskytnutí prostoru všem sparťanům, aktivitě a svobodě a nezávislosti stojí Sparta Forever i v roce 2021. To jsou základní stavební kameny. Společně s obrovskou láskou ke klubu a sparťanskými hodnotami. Vše zůstává pevně ukotveno i v dnešní době, kdy rozsah aktivit od vzniku podstatně nabobtnal.„Kdybych řekl, že se s takovým rozvojem a úspěchem počítalo, asi bych lhal, ale zase na druhou stranu pokud vyjdu z toho, že chceme být (myslím tím stále nás všechny fanoušky Sparty) nejlepší, tak je logickým vyústěním že chceme být nejlepší ve všem a tedy v co nejvíce aktivitách,“ dodává Ludva. Když se ohlédneme a vzpomínáme na všechno co se podařilo, zdá se to až neuvěřitelné.

A všem patří jedno velké sparťanské díky!


Budiž SF
Proč však Sparta Forever? Právě název aktivity byl jedním z hodně tvrdých oříšků, které bylo třeba rozlousknout. A dlouho se to fakt nedařilo. Nápadů bylo hodně, ale kvalita chyběla. U některých můžeme být nakonec rádi, že nespatřily světlo světa. Už to vypadalo bledě a trošku jsme si lámali hlavy. „Všimla jsem si, že řada fanoušků končí své příspěvky na fóru zvoláním Sparta Forever,“pokud nás paměť neklame, tak takhle nějak tehdy zahlásila na jedné společné schůzce na Letné Lenka Raková, tehdejší tisková mluvčí klubu. Právě ona byla motorem a klíčovým člověkem vzniku SF na straně klubu.

Lenka takhle mimoděk zahlásila svůj postřeh a už se u Sparta Forever zůstalo. A my jsme tak dostali nejlepší možné jméno pro naši aktivitu. Lenka forever!, chtělo by se i po těch letech zakřičet. Podobně důležitou roli sehrála i s propojením na další partu fanoušků. Ti nejen podpořili rozjezd Sparta Forever, ale následně se stali i jeho opěrnými body v dalších dlouhých letech. Tehdy se sdružovali na fóru sparta.cz v sekci Tajná místnost a měli ještě tajemnější jméno Velké vlajky. Ano, právě tato místnost propojovala několik desítek fanoušků Sparty a se svými pravidly a zákonnostmi se později stala předlohou pro zdejší Kapříky, tedy místnost ve fóru na spartaforever.cz. A vlastně i útočištěm poté, co Sparta na svém webu fórum zrušila. Jednoho dne jsme se tak v letenských kancelářích ocitli u velkého kulatého stolu s Fotrem, Bombitem, recchim a několika dalšími sparťany. Bylo to až mystické setkání. Slovo dalo slovo a všechno začalo mít tak nějak jasnější podobu. Prostě to všechno najednou do sebe parádně zaklaplo. To jsme tehdy moc nevnímali. Byli jsme trochu vyjukaní, že se s námi Sparta baví a že náš nápad nabývá reálné parametry. Musíme totiž všechno zasadit do kontextu doby. Možnost kontaktu s klubem a hráči byl minimální. Nebyly sociální sítě. Internet v plenkách - rozhodně nebyl samozřejmostí a běžnou součástí životů. Chytré mobily ani náhodou. Dřevní doba. Ale měla své kouzlo.

Podařilo se. Dne 10. února 2004 jsme vyšli se Sparta Forever ven. Se základní strukturou, rubrikami, několika články a vlastní emailovkou fanousci a koncovkou sparta.cz. Bouře se hned nestrhla. Na náš email však začaly proudit první zprávy od pozorných fanoušků, kteří rubriku na ofiko webu objevili. Zajímali se, nabízeli pomoc. Především jsme však cítili neuvěřitelné nadšení. Trefili jsme se do noty! Začal se tvořit různorodý obsah. Mnohdy syrový a amatérský, ale o to více od srdce. O to více autentický. Mnohdy i plný emocí. Tak, jak události prostě fanoušci cítí, vidí a vnímají. Iniciativa se náramně chytla. Až nás to překvapilo. Vše se zdálo růžové a nebe bylo bez mráčků. Bouřka, která nás začala formovat, přišla záhy :-) O tom však až příště a v našem chystaném seriálu. Kdy? To zatím sami neumíme upřesnit. Jen víme, že máme zase to příjemné chvění a nadšení, které nás doprovází již 17 let.

Napiš nám
Tento pilotní článek využíváme nejen jako virtuální oslavu narozenin, ale i jako výzvu. Zajímá vás něco ze života SF? Pošlete nám otázky a postřehy do známého mailu fanousci@spartaforever.cz, nebo nám to hoďte do soukromé zprávy třeba na Facebooku. Budou to pro nás podněty pro chystaný projekt s příběhy a vzpomínkami.

Redakce

PS. Jo a fakt jsme tedy nevznikli jako reakce na odvolání Františka Straky v prosinci 2004. :-)Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Povídali jsme si se sparťanským blogerem vystupujícím jako Číslo 34

Pavel Vrba trenérem Sparty ? Lepší ze špatných řešení..…názor k aktuálnímu dění ve Spartě

Sparta není jen fotbal. Ale třeba i oddíl vodního póla! O současnosti Water Polo Sparta jsme si povídali s jeho hlavní trenérkou Barborou Řehořovou!

Redakce | 08.02.2021 19:19 Vstoupit do diskuze
9