majk | 04.02.2021 07:16

To nám to zase emočně bouchalo. Sparta oznámila trenérskou výměnu se kterou se každý smiřuje po svém. Pojďme ale odhodit emoce a podívejme se co se vlastně stalo.
Václav Kotal

Je to skoro rok, co totálně vyčpělého a na první pohled bezradného dlouhodobě vysledovaného trenéra s koncepcí Václava Jílka vystřídal na lavici zkušený Václav Kotal, který se posunul z béčka. Udělal přesně to, co se od něj čekalo, přestal vymýšlet vymyšlené, vsadil na aktuální možnosti, formu a kvalitu v kádru a dokázal Jílkem zpackanou sezonu ještě jakžtakž zachránit. Třetí místo a vítězství v poháru bylo opravdu maximem možného.

I přes výsledkově dobrý start do nové sezony bylo vidět, že z týmu dostal co mohl a na žádný větší výskání to není. Mnohokráte velmi pozdní, či žádné střídání jen dokazovalo, že buď nemá dostatečnou důvěru v širší kádr, nebo už taky neví jak dál. Vedení na to zareagovalo perfektně, přes zimu jsme nepřivedli jedinou posilu a tak Kotal zkoušel dál vařit dort s přísadama na guláš. Na přetřes se dostaly i tajné půtky s „morálním“ lídrem kabiny a protože start do jarní části byl herně příšernej od začátku, čekalo se asi jen na zakopnutí bodové. O to se postaral zelenej hnus z Vršovic a mohlo se začít konat.

Přes mnohé výhrady k panu Kotalovi zaslouží velké poděkování. Přišel v nelehké době a v dokončené sezoně udělal maximum možného. Jestli by to dokázal i v té letošní už nezjistíme, ale protože zjevne pan Kotal nebyl brán za dlouhodobé řešení, je to jen dobře. Každá pozdější změna by nás stála jen čas, který teď může využít nový trenér s jasnou vizí, která se opět absolutně schoduje s principy klubu. Jsme prostě klikaři.

Pavel Vrba

Ano, je to tak. Přichází jeden z nejúspěšnějších tuzemských trenérů. Jeho kariéru tu shrnovat nebudu, věřím že o něm každý slyšel a případně si umí dohledat. Vezmu to ale trošku jinak. Spousta z nás má při vyslovení jeho jména osypky. Já vás chápu, Vrba může být symbolem plzeňské éry. Musíme si dát ale ruku na srdce a podívat se taky jednou pravdě do očí. Plzeň nestvořil Vrba, ale hlavně a zejména Sparta. Ať už akcí chceme Plzeň v lize (fakt by mne zajmalo, kolik z těch co to tehdy skandovali teď nemůžou Vrbovi přijít na jméno), odlifrováním nepotřebných hráčů do Plzně či Křetinského pomocí když Viktorii zachraňoval Kříž. U nás je všechno špatně již 17 let, čirou náhodou od doby kdy Spartu převzal Křetinský s vizí nové, lepší a čisté Sparty, která bude hrát ob rok základní skupinu Ligy Mistrů. Zkoušeli jsme už mnoho cest, vyvolávaní srdcaři (Chovanec, Griga, Bílek, Ščasný, Lavička) tu byli, někteří i dvakrát třikrát. Zahraniční cesta také nevyšla. Spousta z vás nakonec nejlíp vzpomíná na Petra Radu, kterej toho ve své době ať už jako hráč, či uřvanej trenér mimo jiné tý vršovický chátry na Spartu plival mnohem víc než nyní Pavel Vrba.

Majitel se těžko změní, svoje lidi taky jentak nevyhází a tak podle mého nejvyšší instance, která může kolem osudu trochu otočit je trenér. Trenér, který si do toho nenechá kecat, trenér který má jasnej rukopis a dost čitelnou historii, o kterou se může opřít. Trenér, kterej když zařve, tak bude slyšet. To podle mého nový trenér splňuje, tak se na to pojďme podívat trošku bez emocí. Pavel Vrba má v ČR nejvíc titulů za poslední roky, každý jeho tým hrál po krátké čase stejným stylem. Zároveň je to silná osobnost, která má šanci prolomit zavedené pořádky ve Spartě, kdy do všeho kecá každej kdo má zrovna doma ošetřený hlídání dětí. Jestli v něco u Pavla Vrby věřím, tak je to fakt, že si do práce nenechá od nikoho kecat a půjde tvrdě za vším. Přes mrtvoly. Nevěřím tomu, že si ho kabina povodí jak třeba Davida Holoubka, nevěřím tomu že posily budem dělat podle toho s kým rád Bořek pije kafe, nevěřím tomu, že hráče který se na to jednou vykašle uvidíme na hřišti za týden znova. Jsou zde ale samozřejmě i horší věci.

Je zde obava o tom, jak bude Vrba pracovat s našima talentama. Třeba Martin Vitík s Adamem Karabcem rozhodně potřebujou pro svůj vývoj vhodné prostředí. Vrba nikdy moc na mladé nesázel, druhou otázkou však je, kolik a v jaké kvalitě jich kdy měl k dispozici. A třeba Darida od něj prostor k správnýmu vývoji dostal, tak třeba tady ten možný minus dokáže vyvrátit. Bylo by to fajn, protož v kádru je spousta hráčů, kteří ještě můžou růst. A rozhodně radši uvidím když se dá šance Plechatému, Součkovi, Polidarovi a dalším, než již dávno prověřeným Trávníkům, Hanouskům a Hečům.

Druhým negativem může rozhodně být, že moc dobře víme, že Pavel Vrba v mnoha rozhovorech působil arogantně, odsekával a nevypadal dvakrát psychicky vyrovnaně. Na to ale říkám, že je mi to buřt. Je mi na blití ze Sparty, jejíž představitelé se choděj do pochybných estrád omlouvat za dobu před dvaceti lety a nechaj se v derby v 90´ řiznout jak podsvinče. Doba všelijakých Mirků Dušínu je mi k smíchu, samej charakter, rovnoprávnost a rovný šance všem. NE! Já chci zase zpátky dominantní Spartu. Jednu jedinou, neporaženou….. V tom jsem přesvědčenej, že jsme na jedný lodi všichni.

Já věřím, že jestli někdo u nás může tohle vybudovat, je to Pavel Vrba !!! Tak suďme až podle činů ve Spartě a nechme historii historií.

majk

foto: sparta.cz
Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Sparta není jen fotbal. Ale třeba i oddíl vodního póla! O současnosti Water Polo Sparta jsme si povídali s jeho hlavní trenérkou Barborou Řehořovou!

Právě hlasujeme o Miss Sparta Forever

S Tomášem jsme si povídali o sbírání šál

Přečtěte si recenzi na knihu Železná Sparta!

majk | 04.02.2021 07:16 Vstoupit do diskuze
23