Ondra | 02.04.2019 15:29

Na poslední březnový víkend tentokrát vyšel zápas v Mladé Boleslavi, tradičně jeden z největších výjezdů pro sparťanskou obec. Prakticky celá protilehlá tribuna je vždy v oseta rudou barvou a k tomu se přidává i pár fanoušků za brankou a na hlavní. Ne jinak tomu bylo při letošní odvetě, ve které chtěla Sparta obhajovat zřejmě své nejlepší podzimní vystoupení a výhru 4:1. Do zápasu však oba týmy vstupovaly v pozici na jaře neporažených týmů a tak se čekala pěkná podívaná a nebylo se čemu divit, že byl zápas téměř vyprodán.

Parkoviště praskala ve švech, většina fanoušků přijíždí do Bolky autem, po desítce je to necelá půlhodinka, ale po stadionu se dnes už pravidelně trousí pár fanoušků nejistým krokem, protože mají v nohách několik desítek kilometrů pochodu, který od roku 2012 nese jméno Seniorův memoriál na počest nejaktivnějšího a oblíbeného přispěvovatele na fóru spartaforever.cz, který na podzim téhož roku nečekaně odešel. A ruku na srdce, (nejen) na fóru nám jeho osobitý humor pořád chybí.

Na delší trasu ze Staré Boleslavi jsme tentokrát v šest hodin ráno vyrazili ve třech lidech s Šimi, která se tak stala druhou zástupkyní něžného pohlaví, která si na tuhle trasu troufla, a s Vojtou, který šel pochod poprvé. Toho měli doplnit ještě dva fanoušci, ale vstávání kolem čtvrté ráno v sobotu pro ně nebylo to pravé ořechové, tak se k nám později přidali z Benátek. Tentokrát byla ráno opravdu kosa, vycházeli jsme a na teploměru byla nula. Asi proto jsme přilehlé lesy prolítli nějak rychleji, než jsme čekali a byli jsme v Sojovicích, kde vyrostl úplně nový most, který už sprejeři stihli podepsat jménem nejslavnějšího českého fotbalového klubu (viz. galerie).

Dále nás na cestě už hřály příjemné jarní paprsky a tak se po cestě, která se stala součástí slavné Svatojakubské cesty, tedy pouti do Santiaga de Compostela, konkrétně 5. etapa trasy Žitava-Praha, šlo o dost příjemněji.

V Benátkách nad Jizerou jsme byli s půlhodinovým předstihem, tak jsme stihli doplnit zásoby, vyměnit výstroj a taky trošku ztuhnout po dvacetikilometrové první polovině, než nás doplnila další várka účastníků pochodu, kterou z Čerňáku přivezl autobus. Ta čítala 9 kusů, takže letos se Seniorova memoriálu zúčastnilo 12 lidí. (Pochodem šlo podle zpráv i několik dalších sparťanů, kteří si vybrali jiný čas, ale nějak jsme se s nimi na cestě minuli). S Benáteckou skupinou se k nám přidalo pár nováčků pochodu, kteří si trasu evidentně užili poprvé, jeden pravidelný účastník, který trasu vždycky protrpí, ale i přesto jde pokaždé znovu – klobouk dolů před ním, pravej sparťan! Nebo také autor mnoha SF reportů Robo, který šel první ročník, takže se na trasu vrátil po sedmi letech.

I přesto, že jsme byli kvůli brzkému výkopu zápasu v lehkém časovém presu a cestou bylo jedno menší zdržení, dorazili jsme ke stadionu více než půl hodiny před výkopem a tak jsme stihli společnou fotku, vyzvednout lístky, dát na chvíli odpočinout bolavým nohám a čekat, co nechají na trávníku hráči a jestli prodlouží vítěznou jarní sérii.

První dvacetiminutovka vypadala skvěle, dostávali jsme se snadno do šancí, sparťanů bylo plné hřiště, ale bohužel jsme z téhle převahy nevytěžili nic. Boleslav postupem času začala hřiště zhušťovat a už nám nevytvářela tolik prostorů a my ve druhé půli úplně odešli. Když se k tomu přidaly individuální chyby před prvním gólem a nádherná střela netradičního střelce Marka Matějovského, kterého při střídání vyprovodil celý stadion včetně sparťanské části bouřlivým potleskem, byla z toho první jarní porážka.

Druhé místo se vzdálilo, ale pořád je díky nadstavbě a domácímu poháru pořád o co hrát. Doufejme v návrat vítězné nálady a v to, že sparťané si budou nacházet cestu na stadion pořád v tak hojném počtu. Zážitky se Spartou stojí za to, i když to někdy skřípe…
Ondra


FK Mladá Boleslav – AC Sparta Praha 2:1 (0:0)

Branky: 53. Komličenko, 81. Matějovský – 73. Kanga (pen.)

Diváci: 5000

Boleslav: Šeda – Marco Túlio, Jugas, Hájek, Hubínek – Fulnek, Tatajev, Matějovský (90. Mašek), Takács, Bucha (85. Mareš) – Komličenko (89. Klíma).

Sparta: Nita – Zahustel, Štetina, Costa, Hanousek – Hašek, Frýdek, Kanga (88. Ćivić), Sáček, Karlsson (56. Hložek) – Tetteh (76. Drchal)

Ondra | 02.04.2019 15:29 Vstoupit do diskuze
2