Scout65 | 25.12.2011 13:34

Můj milý webe Spartaforever, posílám článek na nedávno diskutované téma - barvy ACS. Tímto zdravím všechny badatele v oboru historie nejúspěšnějšího klubu v Česku. Ve věci našich klubových barev jsem se obrátil na nejpovolanější odborníky z České vexilologické společnosti. A zde je výklad klubových barev od pana J. Martykána, předsedy ČVS.


Vážený pane!

Jako organizátoru soupisu vlajek a praporů československých tělovýchovných jednot, který koncem 80. let minulého století pořádala Česká vexilologická společnost, a garantu tohoto soupisu ve hlavním městě Praze, mi tehdejší archivář TJ Sparta ČKD Praha J. Forbelský napsal v dotazníku následující:

TJ založena jako Athletic Club Královské Vinohrady v r. 1893, klubové barvy jsou modrá, žlutá a červená. Podle nejstarších stanov klubu AC Sparta Praha z r. 1894, které se při požáru tribuny v r. 1934 naštěstí zachovaly, byl v § 20 stanoven "praporec klubový modrý, červeně ozubený, nese zlatý kruh palmový a jméno A.C. Sparta." V poznámce k opravě stanov je u palmového kruhu a jména klubu místo zlaté barvy uvedena žlutá. Podle tradice (Rudolf Richter a Vladimír Víšek) prý autoři barvu nově založeného klubu (modrou)doplnili barvami královského hlavního města Prahy, přičemž modrá je vykládána jako barva rychlosti, lehké atletiky a sportu vůbec.

Takto stanovený symbol byl používán v prvních letech trvání klubu, jako vlajka pak tři vodorovné pruhy v barvách původního praporu, jehož zhotovování v mnoha exemplářích bylo asi obtížné. Vzhledem k požáru archivu již nelze zjistit, kdy došlo k tomuto zjednodušení emblému; pravděpodobně se tak stalo ještě v 19. století.

Věřím, že Vás tato informace uspokojí, neboť s použitím městských barev na dresech a vlajkách sportovních klubů jsme se setkávali při výzkumu běžně, zejména nesl-li klub jméno města ve své názvu (AC Sparta Praha).

S přátelským pozdravem a poděkováním za Váš zájem o činnost České vexilologické společnosti.

Ing. Jaroslav Martykán,
předseda
Scout65

Scout65 | 25.12.2011 13:34 Vstoupit do diskuze
6