sparta forever homepage
Jméno: heslo: ?
FB - Sparta ForeverTwitter: Sparta Forever (@spartaforever)Instagram: spartaforever_cz
zaregistruj se hledej

reklama

Názory

Barvy ACS - názor České vexilologické společnosti

Scout65 25.12.2011 13:34

Můj milý webe Spartaforever, posílám článek na nedávno diskutované téma - barvy ACS. Tímto zdravím všechny badatele v oboru historie nejúspěšnějšího klubu v Česku. Ve věci našich klubových barev jsem se obrátil na nejpovolanější odborníky z České vexilologické společnosti. A zde je výklad klubových barev od pana J. Martykána, předsedy ČVS.


Vážený pane!

Jako organizátoru soupisu vlajek a praporů československých tělovýchovných jednot, který koncem 80. let minulého století pořádala Česká vexilologická společnost, a garantu tohoto soupisu ve hlavním městě Praze, mi tehdejší archivář TJ Sparta ČKD Praha J. Forbelský napsal v dotazníku následující:

TJ založena jako Athletic Club Královské Vinohrady v r. 1893, klubové barvy jsou modrá, žlutá a červená. Podle nejstarších stanov klubu AC Sparta Praha z r. 1894, které se při požáru tribuny v r. 1934 naštěstí zachovaly, byl v § 20 stanoven "praporec klubový modrý, červeně ozubený, nese zlatý kruh palmový a jméno A.C. Sparta." V poznámce k opravě stanov je u palmového kruhu a jména klubu místo zlaté barvy uvedena žlutá. Podle tradice (Rudolf Richter a Vladimír Víšek) prý autoři barvu nově založeného klubu (modrou)doplnili barvami královského hlavního města Prahy, přičemž modrá je vykládána jako barva rychlosti, lehké atletiky a sportu vůbec.

Takto stanovený symbol byl používán v prvních letech trvání klubu, jako vlajka pak tři vodorovné pruhy v barvách původního praporu, jehož zhotovování v mnoha exemplářích bylo asi obtížné. Vzhledem k požáru archivu již nelze zjistit, kdy došlo k tomuto zjednodušení emblému; pravděpodobně se tak stalo ještě v 19. století.

Věřím, že Vás tato informace uspokojí, neboť s použitím městských barev na dresech a vlajkách sportovních klubů jsme se setkávali při výzkumu běžně, zejména nesl-li klub jméno města ve své názvu (AC Sparta Praha).

S přátelským pozdravem a poděkováním za Váš zájem o činnost České vexilologické společnosti.

Ing. Jaroslav Martykán,
předseda
Scout65

Diskuze k článku

Komentáře (6)

Sdílej na FBSdílej článek na Twitter


  Novinky na internetu
hrac

Kotal Václav

známka:

6 5

zápasy: 4
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Moberg Karlsson David

známka:

6 5

zápasy: 3
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

12. hráč

známka:

6 1

zápasy: 5
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Hancko David

známka:

5 9

zápasy: 5
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Štetina Lukáš

známka:

5 7

zápasy: 3
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

1.  funky  funky  111

2.  lukas01.lukas  lukas01.lukas  101

3.  Kiri  Kiri  97

4.  Pacajun.  Pacajun.  96

5.  bbs  bbs  95

6.  Morn  Morn  94

7.  BFG  BFG  93

8.  ajosek  ajosek  92

8.  noe  noe  92

10.  recchi  recchi  88

10.  vapno23  vapno23  88

12.  steve17  steve17  84

reklama
reklama
Facebook
Toto jsou stránky, které si tvoří samotní fanoušci fotbalové Sparty. Za jednotlivé příspěvky odpovídá jejich autor a nemusí vyjadřovat názory a stanovisko redakce.
Pokud chceš přispět i ty, neváhej a kontaktuj nás na fanousci@spartaforever.cz .
Zasláním jakéhokoli materiálu dává jeho odesílatel redakci automaticky svolení k jeho publikování na tomto webu a právo k případnému dalšímu využití.
Zároveň tím potvrzuje, že je jeho autorem. Jakékoliv užití obsahu těchto stránek včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků, videí a fotografií je bez písemného souhlasu Sparta Forever zakázáno.
2004 - 2020 (c) Sparta Forever (fanousci@spartaforever.cz) Follow spartaforever on Twitter
reklama
reklama