roboACS | 05.10.2023 14:12

Byla středa 4.10.2023 dopoledne. Pár fanoušků sdílí na Facebooku, že letí letadlem do Sevilly. A já? Já jedu odpoledne tramvají do Holešovic. Proč? Protože SPARTA. Když jí miluješ není co řešit. Konkrétně tým u19 hrál od 15 hodin na stadionu Loko Vltavín první utkání UEFA juniorské ligy proti stejně starým klukům z Maccabi Haifa.

Naše juniorka byla posílena o pár hráčů, kteří již zkusili hrát za B tým druhou ligu. Třeba záložník Roman Horák nebo útočník Daniel Rus. V brance naopak nastoupil teprve sedmnáctiletý Pedro Antonio Rodriguez Cuesta. Hlavním trenérem týmu je Jan Kopáňko. Vstupenka stála rovný kilo a na utkání se zašlo podívat 500 diváků. K dispozici byl stánek, kde prodávali hodně pochutin. Třeba čaj, kafe, párek v rohlíku, chipsy apod. Já si dal pivko Radegast 10 za 45,- a klobásu s křenem a křemžskou hořčicí za 85,- A pochutnal jsem si. O proti předchozím dnům se mírně ochladilo. Bylo asi 17 stupňů a pocitovou teplotu ještě trochu snižoval vítr.

Utkání příliš fotbalové krásy nenabídlo. Sparta začala aktivněji, ale dělalo nám velký problém se dostat přes zahuštěnou a dobře pracující obranu hostů. Když už jsme se dostali k nějaké střele hosté jí většinou zablokovali, že vlastně ani neprošla k brankáři. A když už prošla, tak jsme mířili mimo branku. Hosté z Izraele spoléhali na protiútoky. Ve 38 minutě se ještě Omer David Dahan zastřeloval. Při pokusu o obstřel našeho brankáře mířil těsně vedle levé tyčky. Ve 42 minutě se ovšem prosadil hlavičkou a hosté tak šli do kabin s vedením 1:0.

Ve druhé půli se přece jen začal trochu hrát fotbal. Ovšem hned po pěti minutách mohlo být rozhodnuto. Ještě že Ondřej Lilling koukal v sobotu na Martina Vitíka. Také vyhlavičkoval míč z brankové čáry za již překonaným brankářem. O chvíli později po našem rohovém kopu zachraňoval na brankové čáře pro změnu hostující obránce. Tlak Sparty postupně sílil. Ovšem Roman Horák nejdříve branku minul a po střele Jana Feita jsme viděli první opravdový brankářský zákrok dne. Chvilku před koncem kopali hosté přímák z nadějné pozice po naší ruce, ale dobře jsme si postavili zeď. Ve druhém poločase Slovenský rozhodčí nastavil celkem sedm minut. No a v šesté minutě nastavení po nakrátko rozehraném rohovém kopu a následné trmě vrmě dotlačil míč za brankovou čáru Ondřej Liling a utkání tak dospělo k zasloužené remíze 1:1.

Na stadionu byla komorní atmosféra viz béčko. Před zápasem ani nedohráli celou Sparťanskou hymnu. Podle nařízení UEFA se nesmělo stát přímo u klandru. Stát opodál nás nechali. Chvilku se tam snažili fandit nějaké děti, ale jinak bylo ticho.

Odveta v Izraeli se hraje 25.10.2023. Kdyby se našim mladým podařilo postoupit mohli by jsme v dalším kole narazit na Slovenskou Žilinu, která v prvním zápase vyhrála na Kypru 1:0.