Novák | 10.04.2022 07:14

Na náš první jarní výjezd se s kamarádama v týdnu domluvíme do oblíbených Teplic: výborná dojezdnost, žádný problém dostat lístky, tradičně takřka domácí atmosféra a výborná klobása. Počasí sice silně aprílové, ale to si člověk v dubnu nevybere.

Vzhledem k tomu, že jsme už všichni fotříci od rodin, je doma „politicky průchozí“ až poměrně pozní odjezd a tak v Teplicích parkujeme teprve 2 hodiny před výkopem. Pivovar Monopol je velká Teplická klasika, kterou si ale navzdory časovým omezením nechceme nechat ujít - přibližujeme se MHD a já tak absolvuju svou asi třetí cestu trolejbusem v životě: Monopol má na výběr spoustu pivek jedno lepší než druhé ale když na něj máme slabou hodinku, sahám po něčem výraznějším a dám si jejich ejlík. Mohu jen doporučit!

Půlhodinu před výkopem jsme už na ochozu třetího největšího fotbalového stadionu v Česku a tribuny vypadaj hodně slušně zaplněný – nakonec hlášeno 10.000 platících. Navzdory buzeračním cedulím pořadatelů o tom, že kdo bude mít barvy soupeře bububu, sedí po celým stadionu rozeseto hafo lidí ve Sparťanským. Kotel se vytvoří na konci tribuny a jede celou dobu velice pěkně.

Před začátkem zápasu se spustí vydatná přeháňka a leje až asi do 15.minuty: terén je sice O.K., ale trávník nasáklej, což fotbalu neprospívá a tak se v první půli celkově hraje spíš holomajzna. Teplice mají velkou šanci ve 21. po ostře zahraným přímáku, kterej ještě někdo trkne hlavou a Holec musí reflexivně zasáhnout – naštěstí to nemá daleko. Sparta má snad jedinou střelu na bránu až ve 43., kdy si na tvrdou ránu balon navede Hložan a Grigar jenom vyráží k Točvanovi, kterej ale překopne zařízení.

O pauze na mě lehce padnou chmury, když medituju nad tím, že v jinejch a třeba i důležitějších zápasech může šance, jako ta z konce poločasu, být v celým mači taky jediná a že bych tudíž byl asi radši, kdyby z toho Sparťanští forvardi dávali... Taky si uvědomuju, že jsem zatím psal reporty jenom z výher a jestli se to náhodou dneska nezmění...

K mé radosti hned zkraje 2.poločasu dloubne Sáčis Hložanovi, kterej potáhne a dá pod sebe Točvanovi, který i s pomocí teče překonává Grigara 0:1! Brzký gól pomoh Spartě i obrazu hry, jsme lepší a nebezpečnější a Teplice už pomalu vyklízí pole. Když si za dalších 10 minutek po rohu vymění Casper Hojer s Bořkem a ten to posadí na hlavu Martina Vitíka, kterej na vzdálenější tyči zvýší na 2:0, jsem přesvědčenej, že to už nepustíme. Teplice nejsou ani zdaleka tak aktivní a nebezpečné jako ještě v 1.půli a náš kotel si jede balónky! Jak říká Recchi „radost na hřišti = radost v hledišti“. 2 hodně důležitý góly a když v 65. Šulo vystřídá Peška, dojde i na fotbalovou krásu: ze svýho snad prvního doteku s míčem dává z jedničky pod sebe a Točvan uklízí. 3:0! Hotovo! Vymalováno!

Chtěl bych pochválit Spartu za aktivní dohrání zápasu, kdy mohlo být skóre ještě vyšší, ale pentli nám zrušil VAR a Pulkyho ránu vychytal Grigar. Teplice měli jeden brejk zakončenej střelou už za stavu 3:0, ale jinak vůbec nic: jasně, tohle je něco, co se odvíjí od celkový nálady v týmu, ale infarktový stavy, jako když onehdá Řezníček v nastavení srovnal na 1:1 se opravdu nekonaly ani náznakem.

Kdybych viděl jenom první poločas, asi bych sám těžko věřil, že to skončilo nakonec docela pohodovým výsledkem. Dneska fajn atmosféra a za mě i Bořek: ukázal, že v těch „obyčejnejch“ ligovejch zápasech pořád umí a dokonce ho šlo vidět párkrát i honit balón v presingu a u obrannejch zákroků (minimálně u jednoho se musel určitě i ušpinit).

Cestou zpátky do Prahy vzpomínáme na zápas v Teplicích z r.2014, kdy jsme mohli bejt už asi 3 kola před koncem mistr, ale ca. ve 40. už jsme tekli 3:0, to byl fofr! Ulomenej plůtek a dýmovnice na Víťu L. Legendary! Sledoval jsem to tehdá z tý malý tribunky, na kterou se od tý doby snad už nikdy neprodávaly lístky.

Sparta nám zase jednou dává důvod k úvahám typu „když my už všechno vyhrajem...“ A já se takhle nechávám unýst rád! Co vy? Slovácko v neděli?

Novák

FK Teplice – AC Sparta Praha 0:3 (0:0)

Góly: 47., 65. Čvančara, 59. Vitík. ŽK: Tijani - Højer. Rozhodčí: Machálek – Paták, Vodrážka.

FK Teplice: Grigar – Vondrášek, Tijani, Kučera – Hyčka, Mareček (68. Nsunzu), Knapík, Boljevič (50. Kodad) – Trubač, Žák (79. Ledecký), Žitný (50. Prošek).

AC Sparta Praha: Holec – Wiesner, Vitík, Hancko, Højer – Sáček (86. Pavelka), LK37 – Pešek (64. Haraslín), Dočkal (73. Karabec), Hložek (86. Laco Krejčí) – Čvančara (73. Pulkrab).

Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?