lucifer.pekelny | 16.04.2007 16:57

Josef Ludl svou kariéru započal v dresu mladoboleslavské Aston Villy, odkud v dorosteneckém věku přešel do Viktorie Žižkov. Již tam se projevovaly jeho přednosti: mimořádná technika, hbitost a vytrvalost, jimiž převyšoval spoluhráče. Viktoria Žižkov byla v té době jakousi zásobárnou Sparty a Slavie a proto nikoho nepřekvapilo, když si jej funkcionáři jednoho pražského S vyhlédli. Naštěstí pro nás se jednalo o Spartu a Josef Ludl v roce 1939, kdy Sparta prožívala generační krizi, náš klub posílil a stal se jeho neodmyslitelnou součástí. To když v prosinci 1936 končila smlouva Raymondu Brainemu, on podepsal na další dva roky, odjel k rodičům do Antverp, poté nastoupil v dresu Belgie v reprezentačním utkání a … odmítl se vrátit a po tahanicích začal nastupovat za Beerschot. Bouček musel na operaci s kolenem, Klenovec a Kaloczay odmítali hrát, pokud jim nebude přidáno… Záloha Sparty se zcela rozpadla a byla posilována mladíky. Zemanem z Plzně, poté Karel Kolský, Jan Říha. Poté začala válka a ve zmiňovaném roce 1939 přišel Josef Ludl.

S výjimkou sezóny 1927/28, kdy titul vyhrála Viktoria Žižkov, skončila v lize Sparta vždy nejhůře druhá. Na začátku války však začal sparťanský kádr stárnout a výsledkem toho bylo až čtvrté místo v sezóně 1940/41. To však byl jen začátek déletrvající krize. Sparta zahájila další sezónu špatně a po podzimní části soutěže měla z jedenácti zápasů jen tři body a byla poslední. Vše navíc završila potupná porážka v derby se Slavií, kde Sparta prohrála 7:0. Bylo jasné, že k zachráně se musely udělat změny. Mužstva se ujal Vlasta Burian, který se stal nejem trenérem, ale také na oko zaměstnal několik hráčů ve svém divadle, čímž obešel nacistický zákaz profesionalismu ve fotbale. Tato praxe však byla v té době běžná u mnoha týmů. Burian pomáhal také shánět nové posily, které se později stali novými oporami. Úvod do jarní části se však opět nepovedl a Sparta v dalším derby podlehla opět potupně 1:8. Nakonec se však ji začalo dařit a až v posledním kole se výhrou nad Zlínem definitivně zachránila. Nové posily se začínali prosazovat v další sezóně, kdy Sparta opět hrála na vyšších pozicích a získala titul vicemistra za Slavií. Ta vyhrála čtvrtý titul v řadě.

Ročník 1943/44 byl posledním hraným za války, jelikož sezóna 1944/45 se kvůli blížícím se frontám ani nerozehrála. Sparta vyhrala obě derby a v ostatních zápasech ztratila pouze 4 body a po dlouhé době opět získala titul. Po osvobození se většina hráčů týmu dostala i do reprezentace.

Ludl ve Spartě zažil časy horší – to když s týmem bojoval o záchranu v lize – ale naštěstí i časy krásné, například mistrovský titul ročníku 1943-1944, dosažený bez jediné porážky týmu!
To měla tehdy Sparta opravdu pevnou obranu ve složení Horák – Zástěra – Senecký… a Josef Ludl pendloval na místě levé spojky, nebo levém kraji zálohy vedle Kolského a Šmejkala, nezřídka i ve středu útoku.

Kromě toho, že byl Ludl všestranným fotbalistou, oplýval též neutuchající bojovností a a chutí k vítězství. O zarputilosti svědčí i to, že v roce 1946 se v zápase s Ostravou zranil, nicméně na turné po Anglii, kam Sparta jela o týden později odjel také a sehrál všechny čtyři zápasy. S prasklou lícní kostí…
Ač neveliké postavy – nebo snad právě proto, byl obratný a hbitý. Většinou režíroval hru a rozděloval míče, mnohokrát ovšem i střílel sám a to velmi úspěšně – vždyť v lize nastřílel 128 branek a další mimo ligu a v reprezentaci.

Noviny v té době Ludla nazývaly „českým Leonidasem“, což o mnohém vypovídá a nad jedním úryvkem z tehdejšího tisku nám může zaplesat srdce. Po vítězství Sparty nad Slavií v derby 3:1 napsal jeden sportovní deník: „Excelující Ludl byl hrdinou letenského derby! Strhl spoluhráče k vítězství. Tento virtuozní hráč byl tvůrcem úspěchu. První dvě branky vstřelil jedinečným způsobem. Třetí dosáhl Preis, ale z trestného kopu ze sražení Ludla, který měl vyloženou brankovou příležitost. I Bican hrál v Ludlově stínu…“
Další titulky: „ Exviktorián Ludl porazil Viktorii Žižkov“ , „Ludl mozkem a páteří mužstva „ , Ludl zachránil Spartě zápas s Viktorií Plzeň“… atd atd atd

Josef Ludl zasáhl i do bojů na MS 1938, kde se zúčastnil dvou zápasů našeho národního týmu a v roce 1947 byl jakožto letitý člen reprezentace vybrán dokonce do mužstva Evropy v zápasech proti týmu Holandska a o tři dny později proti týmu Anglie, bohužel však možnost více úspěchů na mezinárodním poli překazila válka, vždyť zasáhla do kariéry Josefa Ludla ve věku, který je pro fotbalisty nejproduktivnější. .

Jako hráč Josef Ludl skončil po vážném zranění v roce 1951 s bilancí čtyř mistrovských titulů za prožitých a odsloužených 12 let v dresu Sparty.
Pokoušel se poté o kariéru trenéra – například v Hradci, na Kladně a v Trenčíně, ale na hráčské úspěchy v trenéřině nenavázal a koncem padesátých let se vrátil ke svému povolání hromosvodáře, které vykonával až do důchodu.

Josef Ludl byl odmala sparťanem v rozhovorech vždy rád vzpomínal na působení v jejím dresu a na partu, která v jeho době v týmu byla.



JOSEF LUDL

Narozen 3.6.1916
Zemřel 1.8.1998
170 cm/ 73 kg
Kariéra:
Viktoria Žižkov 1934 – 1939
Sparta Praha 1939 – 1951
Mladá Boleslav

Za Spartu sehrál 417 zápasů /z toho 213 ligových / a vsítil v nich 394 gólů / z toho 99 ligových

Za reprezentaci sehrál 16 zápasů v letech 1937 – 1948, přičemž 6x skóroval. 18.4.1937 debutoval proti Rumunsku, poslední zápas 31.10.1948 proti Rakousku

Člen Klubu ligových kanonýrů se 128 brankami / 103 Sparta + 25 Viktoria Žižkov /


Zdroje:

Kniha Železná Sparta
Oficiální stránky AC Sparta Praha
Oficiální stránky ČMFS
http://www.sweb.cz/radkopytlik/praha_pe_e.html

Nakonec bych moc rád poděkoval vnukovi Josefa Ludla Michaelu Ludlovi za poskytnutí velkého množství unikátních fotografií z domácího archivu – Díky!!!

lucifer.pekelny

lucifer.pekelny | 16.04.2007 16:57 Vstoupit do diskuze
4