Pat_DZ | 12.10.2017 16:01

Po vypadnutí Sparty z Evropské ligy je takřka jasné, že ušetřené dny pracovní dovolené za výjezdy po Evropě (a také finance:-) ) věnuji na pobyt u moře s přítelkyní. Termín jsme zvolili na září, od 9. do 16. Bohužel tím přijdu o domácí zápas s Karvinou (a tím i o Rosovo první gól po návratu do Sparty – jsem prostě pechfógl :-) ), ale co je důležité – zápas podzimu, tedy derby, stihnu! Dva dny před plánovaným odletem už je na čase nějaký zájezd vybrat, nabídka last minute však není vůbec široká. Nakonec se na nás přece jen usměje štěstí a vybíráme dovolenou na Mallorce.

Na mobilu okamžitě zapínám oblíbenou aplikaci „Groundhopper“ (mohu jen doporučit) a vyhledávám zápasy v okolí v daném termínu. Hned druhý den po příletu hraje doma RCD Mallorca proti týmu Atlético Saguntino, výkop přesně v poledne. Je to sice třetí liga, což pro někoho může být asi dost neatraktivní, pro mě však skvělá volba a poznání něčeho nového. Přes Dana, který v rámci pracovního pobytu na Mallorce nějaké zápasy navštívil (na webu supporters.cz si můžete přečíst reporty), zjišťuji nějaké základní informace ohledně ceny lístků atd. Jejich cena mě zrovna dvakrát nenadchla, ale co se dá dělat. Na zápasy Real Club Deportivo Mallorca S.A.D., jak zní celý název ostrovního klubu, vyprodáno zdaleka nebývá, a tak nevyužiji internetový předprodej (kde stejně téměř žádné lístky k proději nejsou – zvláštní přístup) a nechám nákup vstupenek až na pokladny před zápasem.

RCD Mallorca byla založena v roce 1916, sídlí v hlavním městě ostrova Mallorca – v Palmě. Své zápasy hraje na stadionu Iberostar, který byl otevřen v roce 1999 a pojme něco málo přes 23 000 sedících diváků. Mezi největší úspěchy klubu v historii určitě patří vítězství ve španělském poháru „Copa del Rey“ v sezóně 2002-2003, nebo zisk superpoháru v  roce 1998. V sezónách 1990/2000 a 2001/2002 se klub představil v Lize Mistrů. V prvním případě Mallorca vypadla už v předkole, při druhém pokusu skončila 3. ve skupině, aby pak po „sestupu“ do tehdejšího poháru UEFA vypadla s libereckým Slovanem. V sezoně 2012/2013 klub po dlouhých šestnácti sezónách strávených v nejvyšší soutěži spadl o patro níž, kde se pohyboval 4 roky. V minulé sezóně ale přišel pád až do ligy třetí. V poslední druholigové sezóně měl klub průměrnou návštěvu 9 215 diváků. V nejvyšší soutěži chodilo na stadion okolo 14 tisíc lidí. Co se týče známých hráčů, tak nejlepším střelcem v historii klubu je dodnes Samuel Eto´o. Dres Mallorcy také oblékli Daniel Güiza nebo Pierre Webó. Odchovancem Mallorcy je Marco Asensio, současný hráč Realu Madrid. Nejvíce startů v historii má Miguel Ángel Nadal, který za RCD nastoupil k úctyhodným 255 zápasům a v letech 1991–1999 oblékal dres Barcelony. V současné sestavě ale žádného známého fotbalistu nenajdete.

Neděle je tady, za normálních okolností bych se pomalu chystal na Spartu, dnes je to však jinak. Po vydatné snídani v hotelu jdeme na autobus, kterým se přesouváme do hlavního města Palma de Mallorca. To je z letoviska San Arenal vzdálené asi 15 kilometrů, zhruba 40 minut cesty busem, který často staví. Každá jízda stojí 1,5 EUR. Palma nás vítá opravdu vydatným deštěm, a tak chvílemi přemýšlím, zda se dnes opravdu bude hrát. Vystupujeme na zastávce Placa d´Espanya, ze které je to na stadion asi 10 minut MHD, v našem případě mikrobusem asi pro 20 lidí. Na stadionu jsme v dostatečném předstihu, a tak procházíme okolí a děláme pár fotek, než otevřou hodinu před zápasem fanshop. Ten nabízí poměrně slušný sortiment různých suvenýrů za přijatelné ceny. Hlavně věci od značky Umbro, která klub obléká, jsou moc povedené. V nabídce dresů si pak můžete vybrat například potisk se jmenovkou Eto´o nebo Asensio, tedy hráčů, kteří dříve v klubu působili, a rozhodně se na ně na Mallorce nezapomnělo. Jediný hráč současného kádru, který má ve fanshopu předtištěný dres je útočník Lago Junior, momentálně asi největší hvězda klubu. Šálu bohužel mají pouze dětskou, nebo v setu s čepicí a rukavicemi, a tak moje sbírka zůstává nerozšířená. Zápasový program jsem také nenašel.

Naštěstí už neprší a tak na pokladně kupuji 2 lístky na nekrytou tribunu dohromady za 40 EUR. Na krytou tribunu pak lístky stojí 30 EUR pro jednoho, za bránu kde sídlí kotel domácích 15 EUR. Po standartní prohlídce před vstupem, vcházím na stadion. Na naší tribuně jsou otevřeny pouze 2 sektory. Jinak je otevřená celá hlavní + montované sektory za jednou z branek. Co se týče občerstvení, tak žádné gastronomické hody se nekonají. V nabídce pouze hotdogy, ve druhém stánku si pak můžete koupit brambůrky, slunečnicové semínka, popcorn a nějaké sladkosti. Já za 5 EUR kupuji malé nealko pivo (přelité z lahve do kelímku…) a colu. Alkohol se na stadionu prodávat nesmí, což vhledem k všudypřítomným reklamám na pivovar Estrella Damm zní poněkud komicky.

Tribuny se pomalu plní, tóny klubové hymny doznívají. Hráči nastupují - Mallorca ve své tradiční červeno-černé kombinaci, hosté v modrém. Domácí jsou v utkání favoritem, po třech zápasech mají na svém kontě 7 bodů a v tabulce jim patří třetí místo. Hosté ze Sagunta jsou na 12. příčce se ziskem čtyř bodů. Třetí liga je rozdělena na 4 skupiny po 20 týmech, první postupuje do play-off, ve kterém se utkají vítězové všech 4 skupin o postup do druhé nejvyšší soutěže. Týmy na 2. – 4. pozicích bojují o zbylá postupová místa.

Zápas začíná, na stadionu je dle mého odhadu zhruba 6 tisíc diváků, v kotli RCD asi 200 fanoušků. Okolo nás sedí spousta lidí převážně z Anglie nebo Německa, kteří také letní dovolenou spojili s návštěvou fotbalu. Fanoušky hostů jsem nezaregistroval. Domácí kotel, který má družbu s německým Kolínem (toto spojení je znát i na plážích letovisek po celém ostrově, na kterých je fanoušků z Kolína opravdu hodně, na samotném zápase jsem ale žádné nezaregistroval) se snaží fandit a hráči je odměňují hned ve čtvrté minutě, kdy se Mallorca dostává po krásném voleji domácího útočníka do vedení. Domácí jsou v zápase jasně lepší a hosty ze Sagunta několikrát v první půli zachrání branková konstrukce. Do kabin se ale jde za stavu 1:0. I ve druhém poločase si Mallorca vytváří šance, skóre se však nemění. V 63. minutě přichází pro domácí šok, když hosté po závaru ve vápně vyrovnávají. Deset minut před koncem zápasu má Mallorca k dispozici přímý volný kop. Ve stejný moment přichází na hřiště prošedivělí záložník RCD Salva Sevilla a krásnou ranou posílá domácí opět do vedení. Na stadionu propuká euforie, fanoušci tu fotbal opravdu hodně prožívají. A když v 88. minutě padá do sítě hostů třetí gól, zdá se, že je hotovo. S tím se ale Atlético nechce smířit a minutu na to po obrovském závaru ve vápně snižuje na 3:2. V nastavení už se však nic důležitého neděje a Mallorca si tak připisuje třetí výhru v sezoně. Závěr zápasu byl docela vyhrocený, k vidění bylo i pár ostřejších zákroků. Hráči ještě zatleskají svým fanouškům a odcházejí do kabin, žádná velká děkovačka se nekoná.

Byl to zajímavý zápas, který fanouška rozhodně musel bavit. Překvapila i atmosféra, kotel Mallorcy poměrně dobře fandil a ostudu určitě neudělal. Několikrát během zápasu se do fandění zapojil i zbytek stadionu, především tradiční „opakovačkou“ s kotlem. Během celého zápasu pak především děti bavil místní maskot.

Pokud budete na Mallorce na dovolené, návštěvu fotbalu si stoprocentně nenechte ujít. Nebude to pro vás asi zážitek do konce života, ale určitě uvidíte něco nového. I hlavní město Palma stojí za návštěvu.