Jumbo1 | 17.07.2017 12:31

Je okurková sezona, a nejen první ligou je člověk živ, občas se v jeho okolí vyskytne i netradiční zápas Sparty, tentokrát to byla Stará garda, a protože jsem měl možnost ten zápas vidět, a protože se mi to docela líbilo, tak se prostřednictvím SF stránek podělím o zážitek i s vámi. Je to tutově exkluzivní reportáž, protože jiná další bude tak max. na stránkách pořádajícího oddílu, novináře z tradičních periodik jsem tam neviděl. Fotky nemám, protože mým mobilem by stály víte za co, nicméně se to pokusím přiblížit aspoň textovou formou, tak pěkné čtení.

SK Městec Králové je klub, který krom jiných sporů má i fotbalový oddíl, který pod modročervenými barvami hraje okresní přebor, skupinu A. Letos slaví klub 95 let od založení, a pro své příznivce si připravil program, který vyvrcholil o víkendu 16. a 17. července, a to sobotním soubojem FKŽ Podbrezová (5. tým loňského ročníku slovenské nejvyšší soutěže) s reprezentací Bahrajnu (123. tým žebříčku FIFA s českým trenérem Miroslavem Soukupem), a v neděli utkáním místního A týmu v plné sestavě se starou gardou naší železné Sparty. Pro místní zajisté velká událost, takže místní stadionek byl zaplněn víc než do posledního místa. Vzhledem k tomu, že se o víkendech většinou nacházím cca 15 minut jízdy autem, a domů z chalupy beztak jezdím až večer, naložil jsem odpoledne tchána, a jeli jsme skouknout, jak to ty naše legendy válí.

Před stadionem živo, parkování bez problémů, vstup 30 Kč, jako vstupenka šatnový bloček, stojí a sedí se všude, stánek v bezprostřední blízkosti hřiště, nabídka občerstvení skoro lepší než v lize, prostě okresní přebor, jak má být. Tři druhy klobás, dva druhy piva, birell, limo, osodovka dva druhy kávy, čaj - do hrnečku, ne kelímku (!). Na tribunách to září sparťanskými barvami, dresy, šály, čepice, nechybí místní ACS klika, kterou ostatně vídám i na Letné (minimálně jejich vlajku na mávání, která nechyběla ani tady, ale musel jsem mu říct, že na Letné mu to jde líp ), stejně tak i kliku ze sousedního Nového Bydžova, ty jsem tam ale dneska neviděl. O vzruch před zápasem se stará jeden slávista, který v sešívaném hadru jde naschvál podél celé tribuny, a jeden starý pán, který mírně pod vlivem tvrdí, že ač má nejkrásnější barvy, fandí Bohemce, přičemž je potom poslán, aby chodil zadem . Hromadné focení obou týmů dohromady před zápasem, rozhodčí už jsou taky tady, mají rovněž žluté dresy (gólman domácích v oranžovém, domácí ve žlutém, to bude makačka na bednu – ale naštěstí to docela rozeznat šlo), a může se začít.

Zápas (což jsme zjistili až v jeho průběhu) se hraje jen na 2 x 35 minut, takže v pohodě stíháme domů, což je dobře. Hráči nastupují, nejdřív Sparta (Bohužel jsem nezachytil všechny členy dnešní sestavy, proto je dole u sestavy a další), pak domácí, kteří ovšem nastupují ve žlutých dresech s černými rukávy. Když má slavnostní výkopů zápasu provést starosta města, ozývá se bučení a posměšky. Nevidím do uličky, ze které přichází, takže až při jeho vběhnutí na hřiště zjišťuji proč. Pan starosta totiž taky fandí těm od trati, a taky si pro slavnostní příležitost navlékl na sebe to podivné šaškovské triko. U speciálního stolku je připraven sám pan předseda ACS fanclubu pan Obdržal, a rozdává Sparta, do toho!, loňské ročenky, drobnosti pro děti, a ACS balónky, vše zdarma, někteří lidé tak ze stadionu odcházeli asi rovnou do sběrných surovin :-P, zápas může začít.

O výsledek dnes v podstatě ani tak nešlo, ostatně někteří hráči staré gardy hráli na nezvyklých postech, např. Jirka Novotný jako klasická „desítka“. Dohromady mají tihle pánové (myslím starou gardu jako celek) odehrány za Spartu tisíce zápasů, nastříleli stovky gólů, získali desítky titulů, ostatně jen Jirka Novotný jich sám má 14. V brance člen klubu ligových brankářů, tuším, že doteď chytá za Újezd nad Lesy, a v poli chlapi, kteří i přes svůj věk to mají pořád v noze. Pravda, rychlost se trochu vytratil, ale jinak to není žádná selanka, zápas má docela úroveň. Domácí to vzali víceméně vážně, což je dobře, přesto v první půli inkasují, přesný centr dopadá na hlavu Trvalovi, který nedal domácímu gólmanovi šanci. O chvíli později dělovka do břevna, domácí gólman se jen ohlédl, bohužel se odrazila do hřiště.

Hlasatel v průběhu zápasu postupně představuje jednotlivé hráče ze staré gardy, vždy např. při střele, nebo povedeném zákroku. Je vidět, že se připravil, informace mají hlavu a patu, je vidět, že se připravoval, ne jako někteří naši sportovní komentátoři a novináři, mohu ho jen pochválit.

V půli dobrá papriková klobása, veliká, 45 Kč, křen, beraní roh chleba a hořčice si vem, kolik chceš, a protože alkohol za volant nepatří, tak plechovka Birella (0,5 l) za 27 Kč. Jinak měli Gambrinus, Plzeň a prý výbornou žlutou limonádu. Plus to kafe za 15 Kč do hrníčku, to jsem koukal jak vrána, ale jinej kraj, jinej mrav, po stránce cateringu by se ledajaký prvoligový klub mohl od těhle malých učit. I ceny přijatelné. Fronta taky nic hrozného na to, kolik bylo lidí, u klobás dokonce žádná. Při klobáse sleduju soutěž v penaltách, kdy z každého mužstva domácích od dětí po dospělé byl vybrán jeden hráč, plus někdo z bývalých hráčů, a ten kopal penaltu na Blažka. Jak souboj SKMK vs. Blažek skončil, jsem nezaznamenal, mám za to, že remíza, ale potvrdit to nemohu. Beru ještě nějaké drobnosti dětem, a jdu sledovat druhou půli.

Domácí vystřídali gólmana, přijde mi lepší, než ten první, líp se pohybuje, taky chytil asi tři šance Sparty. Zhruba v polovině druhé půle kapituloval po pěkné akci domácích i Jarda Blažek. Na posledních několik minut nastupuje Miroslav Denk, asi nejstarší účastník zápasu. Posledních 10 minut už se dohrávalo, vzruch přinesl jeden z domácích hráčů, který během asi dvou minut dvakrát fauloval dost ostře, čímž si vysloužil žlutou kartu, která se jinak v zápasech tohoto typu moc nevidí. Po závěrečném hvizdu odcházíme, takže pozápasový program (pokud nějaký byl) jsem nesledoval, ale ještě při stmívání se trousili od fotbalového areálu lidé, takže si místní zjevně dnešek dobře užili - a od toho takovéhle akce jsou.