Jumbo1 | 15.04.2016 10:27

Sparta v odvetě čtvrtfinále přivítala doma čtvrtý tým španělské ligy, CF Villarreal. Ze zápasu venku si přivezla prohru 2:1, což byl, vzhledem k okolnostem poměrně dobrý výsledek, a všichni byli zvědaví, jak to dopadne v odvetě, zda náhodou Sparta opět nepřekvapí, jako už dvakrát. Je fakt, že postup do semifinále by byl asi už hodně velkým překvapením, ale i takové věci se dějí.

Proti Spartě mluvil jeden zásadní fakt, a to stav kádru. Vyžlucených a zraněných defenzivních hráčů bylo celkem snad 7 (Brabec, Costa, Holek, Zahustel, Jiráček, Mazuch, a to jsem možná ještě na někoho zapomněl. Hrál doslova každý zdravý, na lavičce sedělo krom Millera a Váchy 5 (!!!) juniorů. Ale my jsme Sparta, jsme bojovníci, nás to nezlomí. A jak se později ukázalo, nezlomilo.

V průběhu večera se mi, aniž bych se nějak aktivně snažil, naskytla zajímavá možnost sledovat zápas z VIP prostor. Promýšlím to, jsa si vědom, že VIPka je v podstatě zvukotěsná (i když se dá jít ven), takže po dobu pobytu uvnitř bude fotbal bez kulisy. Nakonec si ale říkám, proč ne, kdoví, zda se mi ještě někdy naskytne příležitost, podívat se na čtvrtfinále evropského poháru do VIP zóny, navíc zdarma (i když lístek do kotle jsem měl v kapse). S mým souputníkem ze základny, který celou akci inicioval (a snad dodá pár fotek), tedy v obvyklý čas vyrážíme, ale já nikoli ke vchodu 1a, ale tentokrát ke vchodu 1. Cestou ještě uvažuji, zda nás mezi smetánku pustí (já dres přes lehce jetou mikinu, ultras kšiltovka, odrbané tenisky, souputník lehce jetá mikina, tričko Veteranos ), ale co, když nás vyrazí, půjdeme tam, kam máme lístek, vlastně jde o h….

Branou pro VIP u jedničky jsme zdárně prošli (mimochodem, kontrola je hodně zevrubná, batohy, pokud jsem si všiml, nekontrolovali vůbec, kdyby někdo chtěl pronést něco, čím tam spáchá atentát, obávám se, že by neměl problém), a po troše zmatků způsobených zčásti jedním z pořadatelů ve vestě, který nás opakovaně posílal na tribunu, ačkoli jsme měli jít dovnitř, se přes pár kluků v oblecích (kteří na rozdíl od toho pořadatele vědí, kdo kam patří, doslova nám bylo řečeno, vůbec se s ním nebavte a běžte tam a tam), a přes velice milou a hezkou slečnu, která nám dává materiály k zápasu a modré pásky na ruku, se dostáváme do spodní VIP zóny. S naším ohozem tu kupodivu nikdo nemá problém, dokonce občas narazíme na týpka ustrojeného podobně jako my, se šálou či čepicí ACS. K dispozici jsou malé stolky pro cca 4-5 osob (na stojáka), a velice slušný catering. Z nápojů všemožné nealko, několik druhů vína, a nepasterovaný Gambrinus, který (i když bych věděl i o lepším pivu) je rozhodně lepší, než ten, co se normálně prodává na tribunách při fotbale, o tom nealko patoku, který je distribuován při zápasech evropských pohárů (a nechápu proč, viz. Schalke a normální pivo i v sektoru hostí), ani nemluvě. Z jídel, co jsem postřehl telecí na paprice (měl jsem, vynikající), párky, guláš, nudle s mořskými plody, výběr studených jídel, masa, salámy, sýry, asi i zákusky, nikde žádné fronty. Vše distribuováno sice v menších porcích, ale v neomezeném množství (včetně piva a vína), a až na výjimky u jednoho či dvou jídel, které byly k dispozici pouze před a po zápase a během přestávky, po celou dobu zápasu. Jinak ale ta VIPka, co se atmosféry týče, skutečně za moc nestojí, takže jednou za sezonu, proč ne, ale příště s potěšením půjdu zase do ochozů, ať už do kotle nebo na tribunu, bouřící Letná je bouřící Letná, málo platné. Nicméně děkuji tímto souputníkovi za zajímavý zážitek a možnost srovnání.

Dáváme si tedy druhou večeři a při jídle přes sklo sledujeme, jak se ti naši kluci pustí do soupeře. Sparta si bohužel v posledních utkáních nedopustila nemilý zvyk, a to dostat gól vždy v prvních minutách zápasu. Tentokrát to bylo v minutě třetí - 0:1. Sparta nemohla reagovat jinak než útočením, a rozhodně si nevedla zle. Přesně v duchu starověkých válečníků, se štítem, nebo na štítě. A když už na štítě, tak se ctí. To se dnes povedlo. Hrál se pěkný fotbal nahoru dolů, velké choreo v kotli, obrovský nápis „VĚŘÍME“ přes celou protilehlou, a i když je ta VIPka víceméně zvukotěsná, občas je řev fanoušků stejně slyšet, což je jedině dobře. Hosté jsou lepší pozičně a technicky (to se čekalo), naši hráči se to snaží vyrovnávat houževnatostí a bojovností – to se čekalo taky, ale stejně jsem příjemně překvapen, jak jsem řekl, když na štítě tak důstojně. Ostatně, jeden spartský válečník je za sedm athénských a sedmdesát perských (nevím za kolik španělských). Zápas má fakt slušné tempo (a ve finále ho Sparta odehrála bez jediného střídání), fanoušci mají také slušné tempo, je to skutečně důstojné čtvrtfinále evropského poháru. Bohužel první poločas nakonec končí špatně. Ve chvílích, kdy už se zdá, že bychom to mohli dohrát na 0:1, se soupeř prosazuje podruhé, a za dvě minuty s vydatným přispěním Lafaty (ale to se stává) potřetí, takže poločas končí bohužel 0:3.

Je bohužel asi po zápase, ale pravda je, že se s pohárovou Evropou loučíme velice důstojně, hráči předvádí i přes tři kusy velice slušný výkon, všichni doufají, že bychom se ve druhé půli ještě mohli nějak zmátořit, abychom přece jen dali důstojnější podobu i těm číslům na světelné tabuli. Bohužel, druhá půle začíná tak, jak skončila ta rpvní, už ve 49. minutě dostáváme čtvrtého - 0:4. Stejně jako ten první ho dává Cédric Bakambu, černý útočník soupeře, který dal Spartě sám 4 góly z celkových šesti, které ve dvojzápase od Villarrealu dostala. Celkově má tenhle chlápek na kontě už 9 gólů a poměrně vážně aspiruje na post krále střelců EL.

Ani Sparta ale neřekla poslední slovo a po zhruba hodině hry se během sedmi minut dokázali dvakrát prosadit i domácí, nejdříve Dočkal, a po něm Krejčí, takže Sparta splnila letošní pohárovou normu, že v každém zápase (včetně předkol) vstřelila gól - 2:4. Domácí sice skončili na štítě, ale se ctí, nebáli se postavit silnějšímu soupeři. Kdybych si měl vzít na pomoc přirovnání z antických časů, tak padli. Ale padli v boji, jako muži, bojovali za svoji věc, a jejich pohřební hranice bude vysoká, a bude hořet ještě dlouho. A ukázali, že karmín, který nosí proto, aby nebyla vidět zranění (a soupeř tak mohl nabýt dojmu, že jsou ještě silnější, než tomu ve skutečnosti je), si zasloužili.

Po konci zápasu si hráči užívají zasloužené ovace ve stoje. Poprávu, dnešní výsledek mě nezajímá, na hřišti dneska hráči nechali všechno, to že to ve slepované sestavě nestačilo, to se stává, ale dneska bylo na hřišti vidět, že se chtějí rvát za dres, a za znak, který na něm nosí. Krom toho to bylo bezpochyby i poděkování za celou pohárovou sezonu, kde jsme udělali nejlepší výsledek za x let, a Sparty se zase bály kluby jako CSKA Moskva, nebo Schalke. Teď ještě nějak důstojně dohrát ligu, během týdne náš čekají tři zápasy na území Prahy, v neděli ve vršovickém kráteru, ve středu na Julisce, a další neděli pak soupeř nejhlavnější, západočeská Barcelona. Věřím tomu, že pokud všechny tyto tři zápasy vyhrajeme, titul ještě můžeme udělat. Tak hurá na ně, a ukažte jim, s kým mají tu čest!

Sparta Forever!

Sparta - Villarreal 2:4 (0:3)

Góly: 65. Dočkal, 72. Krejčí - 5. a 49. Bakambu, 43. Castillejo, 45. vlastní Lafata.

Žluté karty: Krejčí, Frýdek, Juliš, Kováč, Konaté, Lafata - Soldado, Castillejo.

Rozhodčí: Atkinson - Mullarkey, Child

Počet diváků: 18201 (vyprodáno, děkujeme)

Sparta: Bičík - Mareček, Kováč, Frýdek - Konaté, Dočkal, Matějovský, Krejčí - Juliš, Lafata, Fatai. Trenér Ščasný.

Villarreal: Aréola - Gaspar (57. Costa), Bailly, Ruíz, Rukavina - Suárez (66. Baptistao), Trigueros (61. Dos Santos), Bruno Soriano, Castillejo - Bakambu, Soldado. Trenér Marcelino.

Jumbo1 | 15.04.2016 10:27 Vstoupit do diskuze