Jumbo1 | 31.05.2015 12:45

K poslednímu zápasu Sparty v letošní zpackané sezoně se na letenském trávníku jako soupeř postavili klokani z Vršovic. Oběma týmům už o nic nešlo, jedině David Lafata mohl získat titul krále střelců, což by z principu měl, neboť jeho soupeřem ve střeleckých dostizích byl Milan Škoda ze Slavie. Oba měli před posledním kolem na kontě 19. gólů. Jinak ale zápas o ničem, náladu nevylepšuje ani potkání Aleše v hospodě, naštěstí jde mávat (bohužel se SF vlajkou), tak odchází brzo.

Sezonu jsme zpackali v podstatě už v létě, nejdřív v Malmö, pak doma s Baníkem a na Dukle, a korunu jsme tomu nasadili v prosinci v Bernu. Pak si druhý muž Sparty vzal v zimním přestupním období dovolenou v době, kdy Plzeň i Jablonec sháněli posily jako diví, abychom následně dalšími zbytečnými ztrátami přišli o titul, a nakonec i o možnost vyhrát aspoň pohár, byť v českých podmínkách bych ho klidně zrušil, a do pohárů posílal jeden tým z ligy navíc. Vedení se proto den po vyhraném vyprodaném derby konečně rozhoupalo, a zaujalo postoj v otázce trenéra. Ovšem takový otavovsko-polovičatý. Místo, aby buď přivedli zahraničního trenéra rovnou (i na těch 7 kol, aby si stihl oťuknout tým, zjistit, kdo je na vyhazov apod.), nebo aby tam nechali Lavičku do konce sezony, a vyrazili ho potom, přivedli sotva průměrného trenéra, který má za celou svou kariéru jediný titul jako hlavní kouč, a to se Spartou z konce 90-tých let, tedy z éry, kdy by ten titul získala Sparta i tehdy, trénovali - li by ji třeba Vízek s Drulákem. Takže i vedení packalo. Nejnovějším nápadem tohoto pána je přivést do Sparty Litsingiho, tedy hráče, kterému se povedlo pár zápasů, a pod tímto pánem nehrál naplno ani v Teplicích, těžko tedy předpokládat, že bude makat ve Spartě… nebude. Jen to dokazuje úroveň trenéra, navíc spíš budeme muset řešit obranu, a jednoho pořádného útočníka k Lafatovi, záloha takový problém není

Nový trenér za šest kol u týmu stihl rovněž zpackat, co se dalo, nezapomenu na to, jak proti Plzni za stavu 0:2 se jen tupě šklebil a mával rukama, místo, aby tam okamžitě po druhém gólu poslal maximální možný počet útočníků. Herní progres nula, pokrok ve standardkách nula, zlepšené nasazení a schopnost motivace hráčů nula. Nic, nic, nic. Přitom sedm kol není zase tak málo, je to v podstatě čtvrtina sezony. Ostuda v Liberci, ještě větší ostuda doma s Plzní, titul samozřejmě v hajzlu - to ovšem bylo jasné už tehdy, když vedení oznámilo, že trenérem bude právě on. Tedy nic, co by v těch sedmi kolech nedokázal Lavička, dnes by ho odvolali, zítra mohl nastoupit zahraniční trenér, a byl klid.

Ve včerejším zápase, kdy mohl zkoušet hráče širšího kádru, nechal hrát normální základní sestavu, jako kdybychom o něco hráli. A když musel střídat hned z kraje zápasu, doufal jsem, že tam za Kováče půjde nějaký junior, kluk, co si vyzkouší ligu v zápase, kde i když udělá chybu, nic se nestane, a trochu se otrká. Ovšem na plac šel Švejdík, hráč, který podle mého nemá ani na první, ani na druhou, a možná ani na třetí ligu. Už měl být ze Sparty dávno pryč, ovšem to by vedení v zimní pauze bývalo muselo něco dělat.

Zápas samotný za moc nestál, nějaké šance byly, hraniční, možná penaltový zákrok na Lafatu sudí pustili, a těsně před koncem první půle šli hosté do vedení, když po výpadku obrany hostující útočník přehodil Štěcha krásným obloučkem. Trampské cigáro v poločase už pochopitelně není, přitom k občerstvení by měla sloužit hlavně přestávka. Ta je ale evidentně k ničemu, když hlavní marketingový tahák už v tu dobu je vyprodán, což nechápu, vědí, že přijdou lidi, a nezajistí to. Pivo tentokrát mimořádně odporné (nikdy za moc nestojí, ale včera bylo fakt hnusné), obsluha tupá a pomalá, až na jednu členku, ale ta to sama nevytrhla.

Druhá půle zhruba stejná jako ta první, hosté mohli dát druhý gól, Štěch tentokrát skvělým zákrokem takovou možnost nepřipustil, gól naopak dala Sparta. Ten gól padl v 77. minutě, byl vyrovnávací na 1:1, ale hlavně ho dal….nananananananananááááá David Lafata, Lafata, Dáááávid Lafata!!!, a byl to již jeho 20. gól v sezoně. Vzhledem k tomu, že klauni z Edenu rupli doma se Slováckem 1:3, a jejich gól nedal Milan Škoda, sparťanský kapitán vyhrál dostihy o krále střelců, a 20. gólů je úctyhodné číslo, gratulace, Davide.

Po zápase se tentokrát žádné oslavy druhého místa přímo na ploše nekonaly, takže jsme se mohli v klidu odebrat na pozápasové aktivity. Dodatečně ještě zjišťuji, že cena mojí permice se zvedla asi o 15 %, po téhle sezoně to zavání provokací, ale samozřejmě si jí koupím. Jen je to další střípek do packací mozaiky uplynulé sezony.

Přeju všem krásné léto, klidnou dovolenou, odpočiňte si od fotbalu, a ať je nová sezona ve všech ohledech lepší než tahle (což by snad nastat mělo, o moc víc jsme toho letos pokazit opravdu nemohli).