Jumbo1 | 27.04.2015 06:49

Domácí zápas Sparty s Brnem měl být původně jen takovým obyčejným zápasem v podstatě o nic, před blížícím se mistrovstvím světa v hokeji. Na páteční zahajovací den už se těším, mám dokonce to štěstí, že ty dva zápasy uvidím zblízka, ale Sparta je Sparta.

Proto jsem si v sobotu před usnutím pustil na chalupě v mobilu internet, abych se podíval, o kolik slavná západočeská Barcelona vyhrála nad silně oslabenou Boleslaví, která neměla nejen tři hráče, půjčené či přestoupivší právě z Plzně, ale chybělo jí i několik dalších zraněných hráčů. Buď si Plzeň něco neohlídala, nebo boží mlýny začaly pracovat, protože Plzeň prohrála, dokonce doma, a to 1:2. Zápas s Brnem tak hned získal docela zajímavý náboj, neboť nejenže bychom v případě výhry dotáhli Plzeň na tři body, ale za týden hrajeme právě v té Boleslavi. Ta v té době již bude mít k dispozici tři plzeňské hráče, ale nepochybuji o tom, že se jí zázračně uzdraví i zbytek marodky, aby mohla proti nám stát v plné síle.

Po prohře v Liberci už doufal v titul jenom málokdo, spasitel, jmenovaný násilně vedením Sparty, muž bez jakéhokoli úspěchu v posledních patnácti letech (poslední úspěch byl titul Sparty s kádrem, s nímž by ho získali asi i expert z Kozlovny, či lampasák z novin), jehož nejvýraznějším uměním v posledním angažmá bylo brečet do novin, dostal ovšem z nebes dar v podobě prohry Plzně. Poté, co se mu podařilo v Liberci prohrát jsem zvědav, jak si povede proti Brnu. Proto ten veliký otazník v titulku. Mission impossible se totiž změnila v mission (teoreticky) possible, přičemž Sparta jako taková k tomu přišla jak slepý k houslím (což mi samozřejmě nijak nevadí). Ať byl Lavička jakýkoli, takovouhle kliku neměl, v Liberci by prohrál taky (a protože ho zná, tak třeba ne), a Brno, kór to, které dnes přijelo na Letnou, by snad porazil i trenérský tandem ve složení Křemílek a Vochomůrka. Brno má totiž na Letné v posledních pěti zápasech bilanci 0-0-5, při skóre 0:15.

To tam Víťu mohli nechat. Je to mimochodem první trenér, který byl vyhozen po vyhraném derby. Když už ho chtěli vyhodit (a že bylo proč), měli to udělat po Bernu, to by mělo opodstatnění (jak já byl na Stade de Suisse na*raný, to ani nelze popsat), vyhazovat někoho po vyhraném derby, to mi hlava nebere (podotýkám, že pohár je mi ukradený, nezajímá mě, a v českých podmínkách - hrací dny v týdnu od 14:30, ligové týmy s céčkovými sestavami apod., ho beru jako sranda cup). Jsem zvědav, jak si spasitel povede, doufám ve výhru aspoň 1:0, srdci neporučíš, z výhry budu mít radost, i kdyby Spartu trénoval ten, jehož jméno se nesmí vyslovit.

Brno, tu obydlenou zatáčku mezi Prahou a Vídní máme všichni moc rádi. Lidé tam mluví jiným jazykem, a nemají tam ani tolik světelných křižovatek, na kolika dostane v Praze tramvaj přednost :-P. Pražák nejezdí do Brna, když nemusí, a jeho obyvatele většina Pražáků považuje za jakési hotentoty. Zápasy hrají na nouzovém stadionu, zatímco jejich původní, kdysi slavný tím, že na něj na Spartu přišlo asi 44 000, a na Slavii asi 47 000 lidí, zarostl vším možným, a musejí ho dávat dohromady brigádníci, v čele s mercedesem Švancarou (vedení klubu zřejmě kašle na to, že původní stadion byl pravým domovem kdysi slavného klubu, a spoléhá na to, že si lidi na Srbské zvyknou. Co vím, tak si nezvykli). Nicméně, jejich kapitánem je Pavel Zavadil, hráč, který prošel i Spartou, takže minimálně on má o náboj postaráno. Do sparťanské sestavy se vrací (konečně) Pavel Kadeřábek, Mareček zaujal místo Váchy post defenzivního záložníka, kde mu to mimochodem šlo mnohem líp, než na krajním beku, tam hrát nemůže.

Zápas začal oboustranným oťukáváním, hosté měli dokonce skoro šanci, nicméně nic z toho nebylo, a proto první udeřila Sparta. V 17. minutě se po centru dostal ke střele Costa, a tu střelu tečoval do sítě Lafata - 1:0. Hosté sice viděli ruku, ale asi nějakou imaginární, sudí je srozuměn s tím, že gól platí, takže se hraje dál, ovšem už za stavu 1:0 pro domácí. Lafata se tím gólem dotáhl na slávistu Škodu v čele tabulky střelců. Sparta hrála lépe, dlužno ovšem poznamenat, že Brno jí to dost ulehčilo, tak slabého soupeře jsem na Letné neviděl od zápasu s Baníkem v srpnu. Ten zápas jsme tehdy prohráli 0:1, a to jsou ty tři body, které nám teď chybí. Dodneška nechápu, jak jsme tehdy s tak slabým soupeřem mohli prohrát. Tentokrát ale hráči možná i vyhrát chtěli, protože ve 37. minutě vrátil centr před bránu Kadeř, a Lafata dal hlavou svůj druhý gól - 2:0. Tak taky půle skončila

Na rozdíl o derby poločasová klobása tentokrát chutná, pivo studené, dobře tak. Občerstvení, osvěžení, a dole na hřišti už mezitím začíná druhá půle. Sparta je i nadále lepší, hosté, aspoň co vidím já, hrají čím dál hůř. Po dvaceti minutách nachystá znovu Kadeř balon pro Dočkala, a ten z 20ti metrů přidal další gól - 3:0. Za dalších deset minut bylo hotovo, kapitán si po další (už třetí) Kadeřově asistenci připsal třetí dorážku do prázdně, a tím završil hattrick - 4:0. Lafata tak má na kontě už 17 gólů, vede o dva před slávistou Škodou. Kadeř po x týdnech pauzy tři gólové přihrávky z pozice pravého beka, klobouk dolů.

V závěru hostující brankář chytil ještě minimálně jeden gól, ale výsledek už se nezměnil. Herní pokrok jsem pod spasitelem sice neviděl, přišlo mi to totéž, co jsme hráli pod Lavičkou, je ale pravda, že platí ukázaná, a to bylo na hřišti 4:0. Nikoho nebude zajímat, že soupeř stál za…Sparta je za Plzní znovu jen o tři body, a může si titul uhrát sama. Než ale přijede Plzeň, kterou bychom měli porazit o tři góly, abychom měli lepší bilanci ze vzájemných zápasů (a očekávám vyprodaný stadion), tak jedeme do Boleslavi, do té Boleslavi, která ve slepené sestavě vyhrála v Plzni. My jsme v Boleslavi zažili potupné porážky, i slavné výhry. Doufám, že se Sportovka bude opět otřásat v základech, že na stadionu opět bude minimálně polovina fans ACS, a že ty tři body přivezeme. Pro úplnost dodávám, že Plzeň hraje opět doma, se Slováckem, a podruhé za sebou asi neztratí. Takže tři body z Boleslavi (hraje se 3. 5. v 19:30) by mohly být dobrý základ pro útok na Plzeň doma (výkop na vyprodané Letné 9. 5. v 19:15), a na nakročení k obhajobě mistrovského titulu. Jak říkám, jsem především sparťan, takže když to spasitel dokáže, rád mu zatleskám…