A-Jago | 02.03.2015 04:40

Je to můj první report, moc jich asi psát nebudu, protože jako Ostravák se na zápas Sparty mockrát nedostanu a popisovat na základě přenosu v televizi se mi nechce, protože naživo člověk vidí mnohem víc a není omezován tím, co mu nabídne režisér.

Budu se věnovat jenom hře, protože supportu jako takovému nerozumím a nenávistné pokřiky z obou stran fanoušků hodnotit nebudu, stejně by se jen strhla v diskusi flame war.

V celém zápase jsem se nemohl zbavit dojmu, že většina našich kluků Baník podcenila. Nevěřím těm kecům Víti Lavičky o tom, že Baník podal nadstandardní výkon, skvěle se připravil a tak… Hovno! Hra byla pomalá, často nepřesná, viděl jsem spoustu vypuštěných soubojů a zbytečných hádek mezi kluky samými, když jeden druhému vyčítali nepřesné nahrávky.

V prvním poločase jsme lépe začali my, ale po nějaké době se hra vyrovnala a dokonce bych řekl, že lépe hrál Baník. Můžeme děkovat Barošovi za to, že své šance spálil, protože jsme po půli klidně mohli prohrávat. My jsme taky měli v prvním poločase před gólem jednu výraznou šanci, David Lafata ale hlavičkoval mimo. Pak ve 39. minutě, když se parádně trefil Vašek Kadlec, jsem si říkal, že tento gól nás snad nakopne a začne hrát jiná Sparta. Bohužel se to nestalo, kluci si asi mysleli, že Baník jim gól dát nemůže, a že když budou pokračovat na půl plynu, bude to stačit.

Opak byl ale pravdou, v druhém poločase byla hra nahoru-dolů, tu měl šanci Sparťan, tu Baníkovec. Zmínil bych únik Vaška Kadlece, do kterého se dostal, když skvěle vybojoval míč u našeho vápna Lukáš Vácha a po dlouhém driblingu ho velmi dobře předal Vaškovi, který bohužel střílel těsně mimo. Ve druhém poločase jsem viděl spoustu situací, kdy někdo z našich nepřesně přihrál nebo Mára Štěch nepřesně nakopnul, ale místo, aby náš hráč o míč zabojoval a i přes to, že by souboj s největší pravděpodobností prohrál, alespoň by to Baníkovce pořádně bolelo, tak místo toho jen náš zanadával, znechuceně stál a mával rukama. To vidět nechci. Po vlažném výkonu přišel zasloužený trest v podobě hlavičky Milana Baroše, nechci ukazovat, jestli za to mohl laxně bránicí Dočkal, pomalu vracející se Brabec, Kadeřábek, který Milana neuhlídal, na to máme experty v televizi a na internetu :-). Po góle na 1:1 jsme konečně začali předvádět hru, kterou jsem chtěl vidět od první minuty, kluci bojovali, snažili se a i přes nepřesnosti jsme Baník dost zatlačili. V závěru tlak vyvrcholil správně fouknutou penaltou, kterou ale David Lafata neproměnil a zápas skončil zaslouženě po našem odfláknutém výkonu remízou.

Závěrem ještě několik mých poznatků – Na levém beku celkem hořel Costa, možná je čas dát šanci Podanému, ale nevím, jak se jeví v trénincích. Nic moc ani Brabec na stoperu, platí ale to samé, co u Costy, tzn že nevím, jak to na trénincích jde Kováčovi se Švejďou. Neznám naši taktiku, ale celkově mi hra přišla hrozně pomalá, na moc dotyků. Pokud si hráč míč zpracuje, pak se ještě dvakrát dotkne, očekávám, že následná přihrávka či střela bude přesná, to se však nedělo. Pan Otava v zimní pauze prohlašoval, že Sparta bude kupovat jen kvalitu a z té nově příchozí kvality se do základu dostal jen Venca Kadlec …

Co se týče výkonu jednotlivých hráčů, tak bych pochválil jen Lukáše Váchu (super bojovnost, vyhrával souboje, chodil do nich často a i za cenu faulu a plusem je i dobrý pas na Kadlece, Kadlec ho ale bohužel v gól neproměnil), Vaška Kadlece (poctivě běhal a vracel se, podobně jako Vácha často chodil do soubojů a dal i gól), a Marka Matějovského (super hra ve středu hřiště, elegantně si vodil Baníkovce, posílal většinou přesné i překvapivé nahrávky). Nejvíc mě naopak zlamali David Lafata (za neproměněnou penaltu ho neviním, i když si myslím, že ji kopat neměl, někde v rozhovoru před časem říkal, že od doby co nedal tuším proti Slavii, že si na ně moc nevěří a Kadlec hrál skvělý zápas a má i formu, myslím, že kopat měl on, ale po bitvě se to dobře hodnotí :-) co Davidovi vyčítám ale je, že jsem u něho často viděl znechucení a otrávenost, když nedostal přesnou nahrávku a ani se v této situace nesnažil jít do souboje i za cenu toho, že by ho asi prohrál), Láďa Krejčí (tomu vyčítám ohledně soubojů to samé, co Davidovi, viděl jsem, že po ztrátě se vracel jako poslední ani ne klusem, ale krokem, nevěřím, zlvláště po tom, jak posledně proti Příbrami všem utekl a i Vašek Kadlec mě problém držet tempo jeho sprintu, že by už neměl síly), Costa (dopředu to ušlo, dozadu ale často hořel) a Jakub Brabec (už od zápasu s Příbramí na mě nepůsobí vůbec jistě a navíc mu hodně vyčítám, že se v závěru neovládl a ztratil pro náš tým cenné desítky vteřin žďucháním do Narha, který sice zdržoval, ale Brabec se měl ovládnout). Zbytek týmu nehrál dobře, ale nemám k nim tolik výtek, jako ke zmíněným. Do příštích kol bude určitě třeba zapracovat na nasazení (týmy jako Baník musíme přejet o třídu) i kvalitě a rychlosti hry, to jsou ale všechno spíš věci realizačního týmu, do toho já nevidím :-)

Děkuji, pokud jste článek dočetli až sem, takto jsem viděl utkání já a jsem zvědavý na konstruktivní kritiku a zajímavou diskusi, případné komentáře typu „ty jsi píča, protože jsi z Ostravy“ si prosím nechte pro sebe. Ať žije SPARTA!