Jumbo1 | 12.12.2014 17:30

Kalendář letošní podzimní ligové sezony dospěl ke svému úplně poslednímu termínu, a to k šestému kolu základních skupin Evropské ligy. Sparta má před sebou utkání v Bernu, situace je jasná, Bern k postupu musí vyhrát, všechny ostatní výsledky znamenají postup pro Spartu.

Celkově má zájem vidět naše kluky naživo jen asi 500 lidí, to není mnoho. Chápu omluvy z finančních důvodů, kór před Vánoci a s rodinou, chápu, že někdo už prostě nemá dovolenou, nebo je nemocný. Ale důvod, “pojedu až na jaře” nechápu. Jen abys nejel víš kam.

Bus 12. hráče je plně obsazen, film Proč? cestuje s námi, jen během cesty tam je pouštěn celkem třikrát. Jsou slyšet Spolkem pro moderní poezii složené nové chorály, např. “Zastav ten autobus, nám se chce krást”, “Ole ole Sierra Leone, tam sekaj sobům parohy…” atd. K pití je k mání krom klasického piva a rumu též několik druhů whisky, irská, skotská, bourbon. Fajnšmekři mohou okusit ouzo, karlovarskou becherovku či kvalitní červené víno. Od Klubu amatérských historiků se zájemci mohou dozvědět novinky ze Třetí říše, no prostě cesta, jak má být. Je advent, a čas Vánoc, a platí to i pro sparťany. Tudíž se Jirka Lála na Rozvadově rozhodl, že trochu té vánoční atmosféry přenese i do našeho autobusu, a opatřil nám metrový umělý kompletně ustrojený stromeček, a k němu dva plyšové soby :-) Stromeček pak později k našemu údivu prošel i do sektoru, sobi bohužel vpuštěni nebyli, patrně vypili moc rumu.

Po příjezdu do Bernu a souboji s jedním mostem, kdy chvíli byla určitá šance, že budeme mít první kabrio autobus na světě (řidič je miiiistr, řidič je nejlepší…, kdo byl tak ví) parkujeme u stadionu, u vchodu pro hosty, busy tam mohou být celý den a můžeme si do nich dát před zápasem nákupy, ideální. Naše tříčlenná skupina vyráží na obhlídku města, tramvaj jede přímo do stadionu, orloj, muzeum A. Einsteina, radnice. U té je nějaká paráda s vojáky v historických kostýmech, do toho přijíždí muž v obleku s doprovodem, jak se později dozvídáme, byl to prezident Švýcarska, koho člověk nepotká. Ve městě je spousta kašen, fotit se smí všechno, lezení na kašny apod. nikomu nevadí. Místní lidé přátelští, milí, samý úsměv, policisty je občas vidět, ale jsou naprosto v pohodě, chodíme po městě normálně v barvách klubu a vše v klidu: Další zastávkou je minipivovar, kde testujeme kompletní nabídku, ležák, polotmavé, a pšenici, vše výborné.

Po příjemně strávené hodince a čtvrt dokončujeme zevrubnou prohlídku města, kupujeme nějaké ty sýry a čokolády, a u Bundestagu sedáme na tramvaj. Chceme jít ještě na pivo, ale bohužel, hospoda, kterou jsme si vybrali, je zřejmě výchozím bodem pro domácí hools….ani jsme k ní nedošli. Pár jich kolem nás prochází na zastávce, obejde se to pouze několika zlými pohledy. Doraážíme tedy ke stadionu, od pouličního prodavače získáváme půlenou šálu (nabídka ofiko fanshopu jinak tragická, snad horší, než toho našeho), dáváme si věci do busu, a asi hodinu a půl do zápasu trávíme v přilehlém obchodním centru s plechovkovým pivem místní provenience.

Po menších zdrženích u vstupu se dostáváme na stadion. Je krásný, nový, moderní, jaký to rozdíl oproti slovenskému kráteru z konce října. V sektoru se nás sejde odhadem zhruba ta pětistovka plus jeden vánoční stromeček. První poločas není z naší strany úplně špatný, ale je to takové šolíchání nahorů dolů, Sparta mohla dostat gól hned v první minutě, naštěstí k tomu nedošlo, sama má v prvním poločase snad jednu či dvě vážnější šance, ale jak domácí brankář, tak Marek Štěch předvádějí, že možná už někde chytali. Sparta hraje bez Lafaty, ten není ani na lavičce, a je to znát. V závěru první půle se navíc dostal před Štěcha domácí útočník, ale jeho technickou střelu Štech chytil zákrokem z kategorie Světová třída. Přestávkové občerstvení drahé, ale dobré, prakticky bez fronty, obsluhují ukrajinky či kdo, takže se s nimi dá i normálně domluvit.

Hned po přestávce si Štěch zákrok z nejvyšší kategorie zopakoval, když hráče domácích sparťanská obrana ignorovala, ten měl na hlavičku čas, ale Štěch jí do brány nepustil. Potom se Sparta trochu otřepala, a docela dobře fandící fanoušci hostí (ano, sparťané prý byli slyšet v TV slušně) předvedli fanatickou desetiminutovku, kdy “Dej Sparta góóóól!” rezonovalo velmi slušně. K domácím fandům se sluší poznamenat, spodek “kotelní” tribuny zaplnili do posledního místa, ale fandilo jich pouze několik stovek, ostatní se přidali až na konci za rozhodnutého stavu. V 60. minutě střídá naprosto tragického Přikryla Konaté. Když pominu fakt, že jsme měli k dispozici dva útočníky - Schick a Bednář, žádný z nich tam nebyl od začátku, tak v té 60.minutě už snad byl čas tam toho útočníka dát. Některým krokům našeho trenéra opravdu nerozumím. V 74. minutě se už tak značně nekomfortní situaci, kdy se útoky Bernu množí, a Sparta se čím dál víc jen brání, mění v situaci přímo p..elní. Kadeřábek se ve vápně nějak zaplete s hráčem domácích a píííísk, penalta. Štěch si na ní sáhl, ale bohužel jen sáhl - 1:0 pro domácí.

Čekám, že teď tam už jeden útočník půjde, není na co čekat, potřebujeme remizovat, a pokud bychom prohráli, je fakt jedno, jestli to bude o jeden či o dva. Domácí brankář chytil tutovku Hušbauerovi, konečně tam jde Schick (ale až po nějakých osmi minutách nepříznivého stavu), ale Sparta ne a ne vypracovat si nějaké další pořádné šance. Dílem i proto, že se nedokázala pořádně dostat k bráně, protože souboje jeden na jednoho končily buď ofsajdem, nebo míčem pro domácí. Když už Sparta měla balon, a byl na hřišti i Bednář, tak mi hlavně v závěru chyběla přímočarost. Když to nešlo po zemi bylo by dle mého bývalo lepší prát tam jeden centr za druhým, bum, bum, bum, ať se stopeři nadřou, můžou podklouznout, udělat chybu, navíc toho v závěru museli mít dost, a my tam měli dva naprosto čerstvé hráče. Navíc často hráči Bernu odrazili balon jen ke sparťanům, takže by to bylo i docela rychle za sebou.

V závěru dochází ke zbytečným emotivním situacím, kdy sudí zjevně nezvládl závěr. Nejdřív po sražení jednoho ze sparťanů (na tu dálku jsem nerozeznal číslo) hráčem domácích inkasuje tento hráč pouze žlutou kartu, za prá minut loket domácích v obličeji Bednáře zůstal nepotrestán v situaci, kdy by Sparta měla v nastaveném čase přímý kop cca z 25 metrů. V úplném závěru utekl ještě domácí hráč, a sám před Štěchem zvýšil na 2:0, to už bylo ale jedno. Zápas tedy skončil výsledkem 2:0 pro domácí a jeich postupem.

V jarní části evropských pohárů se tedy neobjevíme, snad aspoň budeme mít více sil na boj o titul :-P Možná by už bylo na čase poučit se z těch chyb, protože se opakují, hra bez útočníka, přesložitělé kombinace, neschopnost soupeři trochu naložit, protože fotbal není pro baletky…my chceme aspoň ten titul, alé, aspoň ten titul, olé.

Všem sparťanům, sparťankám a sparťančatům přeju krásné Vánoce, hodně štěstí do roku 2015, na jaře se snad uvidíme u některé z reportáží, a když budete hodní, možná vám v zimní pauze přiblížím zase nějakou památnou historickou bitvu Athletic clubu Sparta Praha.