Bonyos | 23.11.2014 07:33

V sobotu 22.11 měli příznivci Sparty možnost navštívit na Letné poslední domácí ligové utkání před zimní přestávkou. Zápas 15. kola mezi momentálně druhou Spartou a třináctými Českými Budějovicemi uzavíral první polovinu Synot ligy a mj. mohl rozhodnout o tom, který tým se bude „radovat“ z titulu půlmistra.

Spartu má ke konci podzimu problémy s rozsáhlou marodkou. Michal Breznaník a Martin Nešpor jsou mimo hru už delší dobu. Lukáš Vácha byl minulý týden na operaci s kolenem, podobně je na tom i Lukáš Juliš, který je po operaci křížových vazů. Roman Bednář doléčuje svalové zranění, Tiémoko Konaté má problém s třísly a David Bičík má poraněnou patu. Pozitivní zprávou je návrat Josefa Hušbauera a Patrika Schicka – oba nastoupili už v úterý v pohárovém utkání v Příbrami. I jihočeskému mužstvu chybí několik důležitých hráčů včetně bývalého sparťana Jiřího Kladrubského. Na druhou stranu, i kdyby byl počet zraněných v letenském týmu sebevětší, tak zisk tři bodů na domácí půdě je povinností.

Při nástupu vlajkonošů zaujme můj zrak nová povedená vlajka sparťanských fanoušků ze Sedlic. Poloprázdnými tribunami letenského stadionu zní hymna, diváci přichází na svá místa na poslední chvíli a utkání má rychlý spád hned od úvodního hvizdu. Vidět je především Bořek Dočkal, jehož povedená střela ze 7. minuty jen těsně míjí břevno budějovické branky, a ochozy tak jen tiše zašumí. Dynamo je v jednom kole, sparťanský válec se řítí plnou parou vpřed, akce střídá akci. Kadeřábek, Krejčí, navrátilec Hušbauer, Mareček nahrazující Váchu, ti všichni mají šance vstřelit první branku zápasu, která ne a ne padnout. Nakonec se prosazuje David Lafata, který jde jako správný kapitán příkladem svým spoluhráčům. Ve 28. minutě nacentroval do vápna Krejčí a Lafata, hlídaný dvěma obránci Budějovic, poslal míč do sítě, 1-0. O pár minut později mají přítomní fanoušci možnost vidět pohlednou kombinaci domácích na trase Dočkal-Lafata-Hušbauer, ovšem posledně jmenovaný získává ze samostatného nájezdu na Křížka pouze rohový kop. Více branek v první půli bohužel nepadlo, přesto bylo šancí požehnaně, protože sparťanská mašina byla slušně rozjetá.

Po poločasové přestávce (neměl bych opomenout to, že se dnes dávalo ke klobáskám enormní množství chleba :) se pytel s góly konečně roztrhl. Marek Matějovský posílá ve 48. minutě krásný centr skoro z půlící čáry na nabíhajícího Bořka Dočkala, který Matějovského pas přímo ze vzduchu posílá za hostujícího brankáře, 2-0. O dvě minuty později to už mohlo být 3-0, ovšem černobílé mužstvo na poslední chvíli zachraňuje stoper Lengyel, který odkopává míč před Lafatou. Fanoušci Sparty naštěstí nečekali na další změnu skóre dlouho. V 52. minutě se opakuje gólová situace z prvního poločasu – Krejčí centruje a Lafata (mimo jiné rodák právě z Českých Budějovic, kde i fotbalově vyrůstal) posílá míč do brány – tentokráte hlavou, 3-0. Za další dvě minuty se naskytla opět gólová příležitost, ovšem v tomto případě pro hostující tým, ale Horův samostatný únik ukončuje Marek Štěch. Po hodině hry padá další gól do sítě Budějovic po krásné kombinaci Bořka Dočkala a Davida Lafaty, kterou hlavou zakončuje prvně jmenovaný, 4-0. Do konce utkání má ještě tři větší příležitosti duo Lafata a Dočkal, ale hattrick se ani jednomu z nich dokončit nedaří. Jednou Lafatovi akci zmařil gólman Křížek, jednou střela letenského kapitána těsně minula branku a střela Bořka stavitele :) skončila na tyči. V posledních deseti minutách se už nikdo nikam moc nežene, sparťané zřejmě šetří síly na důležité čtvrteční utkání Evropské ligy proti Neapoli a hráči Budweisu jsou rádi, že neodjíždí s pověstným bůrem.

Co se týče individuálních výkonů, tak pokud by se vyhlašovaly 3 hvězdy utkání, jako je tomu například v zápasech NHL, tak by jimi zřejmě byli dvougóloví střelci David Lafata a Bořek Dočkal doplněni Markem Matějovským. Velice kvalitní výkon podal také Láďa Krejčí, Pavel Kadeřábek a Lukáš Mareček. Byť Marek Štěch v bráně moc práce neměl, tak vychytal, co se dalo a působil velice jistě. Nijak nezklamal ani Josef Hušbauer, na kterém sice byla znát dlouhá herní pauza a nebyl to ten starý dobrý Hušbauer z minulé sezóny (otázka, jestli Pepa ještě takovouhle formu někdy bude mít :), ale několik světlých momentů na hřišti měl a mohl i vstřelit branku.

Na poslední ligové utkání na Letné v roce 2014 si našlo cestu 7 451 diváků, což je návštěva typická pro domácí utkání letenského týmu v podzimní části Synot ligy. Domácí návštěvy se na podzim konstantně pohybovaly kolem 7-8 tisíci s výjimkou zápasu s Baníkem, na který zavítalo necelých 11 000 fanoušků. Dá se tedy říct, že na Spartu chodí stále ti samí srdcaři a věrní příznivci. To je dle mého názoru lepší, než aby na jednom zápase byl plný stadion „gaučáků“ a svátečních návštěvníků a na další utkání nepřišlo třeba ani 5 000 lidí. Přesto to je vzhledem k tomu, že třeba na facebooku „fandí“ Spartě skoro 220 000 lidí, málo!

Fandění bylo na tomto zápase na velice dobré úrovni a fanoušci podporovali domácí tým, jak se sluší a patří. V kotli se sešlo zhruba 350 lidí a především podpora týmu v 1. poločase se mi moc líbila. Kvalitní práci opět odvedl spíkr, který po celý zápas popoháněl kotel. Premiéru zažila povedená vlajka „Šampioni z Letné“, jinak se mi ale zdálo, že bylo zástav poskrovnu. Po ukončení zápasu je ještě v kotli odpálena parádní pyroshow, kdy v jednu chvíli hoří asi 15 kusů pyrotechniky (především bengálských ohňů), což má krásný efekt a je to pěkné zakončení povedeného zápasu.

Na závěr trocha čísel. Po polovině ligy má Sparta na kontě 34 bodů a skóre 24:7. Podívejme se, jak na tom byli Letenští v tomto ohledu po 15 kolech v sezónách minulých: 2013/14 – 39 bodů (skóre 38:9); 2012/13 – 30 bodů (skóre 23:12); 2011/12 – 37 bodů (skóre 29:10); 2010/11 – 31 bodů (skóre 25:11); 2009/10 – 29 bodů (skóre 17:7). Suma sumárum, Sparta v poslední době vždy ztrácela body v sezónách, kdy hrála základní skupinu Evropské ligy. Z tohoto důvodu je 34 získaných bodů celkem pěkné číslo. Škoda zbytečných proher z úvodu soutěže proti Baníku a Dukle. Letenské mužstvo sice není takový gólostroj, jakým bylo třeba minulou sezónu, ale má velice nízký počet obdržených branek – nejnižší za pět let.

Máme za sebou velice povedené domácí utkání s Českými Budějovicemi. Výkon sparťanského týmu byl super, výsledek odpovídající, atmosféra kvalitní, navíc okořeněná krásnou pyroshow po ukončení zápasu. Polovinu ligy – cesty za dalším titulem máme úspěšně za sebou a nyní je důležité dobře vkročit do poloviny druhé. Předtím nás ještě čeká důležité utkání v boji o postup do jarní fáze EL. Sparta hostí ve čtvrtek 27.11 od 19:00 Neapol. V neděli 30.11 od 14:30 nás pak čeká zápas 16. kola Synot ligy v Jihlavě proti místní Vysočině. Buď u toho!

Sparta Forever!

Bonyos

PS: Nějak jsem se dnes rozepsal, a tak pomyslná medaile všem, co to dočetli až sem :-)

AC Sparta Praha - SK Dynamo České Budějovice 4:0 (1:0)

Branky: 28. a 52. Lafata, 48. a 62. Dočkal

Sparta: Štěch - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Mareček, Hušbauer (62. Vacek), Matějovský (77. Schick) - Dočkal, Krejčí (69. Přikryl) - Lafata.

České Budějovice: Křížek - Funda, Linhart (65. Škoda), Novák, Lengyel, Benát (90. Brunclík), Hála, Vošahlík, Podstavek (55. Kalod), Hora, Herzák.

Rozhodčí: Franěk - Pospíšil, Vlasjuk.

Diváci: 7451.

Bonyos | 23.11.2014 07:33 Vstoupit do diskuze