Jumbo1 | 07.11.2014 09:04

Dva týdny poté, co sparťanští rudí dobyvatelé vyplenili Pasienky, se odehrála druhá část kdysi největšího federálního derby, tentokrát v Praze na Letné. Očekává se 1000 hostí a zhruba 15000 fans domácích, což není moc (konečné číslo lehce pod 14 tisíci rozhodně zaostalo za očekáváním.

Vliv ale zřejmě měly události na Slovensku, mizerné počasí, začátek až v 9 večer, a také kokotina spočívající v zákazu prodeje lístků v den utkání. Pro hosty bych to pochopil, pro domácí je to nesmysl. I když někteří mohou argumentovat tím, že je to kvůli bezpečnosti, pak to lze udělat i tak, že mimo sektor hostí nebude vpuštěn nikdo, kdo má na sobě viditelné symboly hostí, a protože do sektoru hostí se lístky neprodávají, tak holt na fotbal nejdeš…No nic.

Před zápasem je připraveno a částečně provedeno choreo - popisovat nebudu, předpokládám, že bude na fotkách, někteří jedinci bohužel asi nepochopili instrukce, tudíž jedna část chorea je roztržena, škoda. Znehodnocení práce spousty lidí, byť věřím, že to nikdo nepoškodil úmyslně, a bylo to pouze nedorozumění. Jinak mi to před zápasem přijde, skoro jako kdyby hrál národní tým, vlajky ze všech koutů republiky, včetně Moravy. Dokonce vidím vlajku Městce Králové, kousek vede, máme chalupu, a nikdy by mě nenapadlo, že tam bude sparťanská buňka, spíše se tam setkávám s komplexem Sparta. No tím lépe. Pode mnou v kotli další buňka, po Rozruchu Břewnow poznávám Sparta fans Kutnohorsko (což nevylučuje, že už jsou tam déle, jen jsem dosud neměl tu čest), černé mikiny s kapucí, znak ACS a Kutné Hory, fandí rovněž dobře, jen houšť a větší kapky.

Dobře ostatně fandí všichni, první zhruba půl hodinu bych dokonce řekl, že fandí líp, než hráči hrají, na hřišti se toho totiž moc neděje. Sparta začala zbytečně opatrně, Slovanu se daří napadání, občas něco proletí k bráně, ale nic zásadního, co by stálo za zmínku, snad jen Konatého pološance, kdy mu ale míč domácí sebrali. Po půlhodině už asi kapitánovi domácích přišlo, že by lážo plážo stačilo. Poté, co na něj Vácha poslal přihrávku, si dokázal poradit s hostujícím bránícím hráčem, který se ho snažil zastavit všemi možnými prostředky, podražením nohou, taháním za dres apod. Nic mu ovšem nepomohlo, Lafata se dokázal uvolnit a dostat balon do brány. Běží 29. minuta, stav je 1:0, čtvrtý gól Lafaty v probíhající sezoně EL, a patnáctý celkově v pohárech. Z prvního místa historických statistik jsou tak vymazání legendární kanonýři Ivan Mráz a Horst Siegl. Druhý jmenovaný by byl mohl gratulovat Lafatovi rovnou, neboť Horst je momentálně asistentem Pepy Chovance u týmu hostí, takže to viděl pěkně na vlastní oči od střídačky.

Za pár minut bylo ještě veseleji, to když Krejčí dobře věděl, co má s balonem udělat, a z mírného úhlu ho uklidil levou nohou ke vzdálenější tyči - 32. minuta, 2:0. Sparty je najednou plné hřiště, Chovanec na lavičce hostí nemá asi daleko k infarktu, a stopeři hostí se patrně půjdou o přestávce stydět někam do kouta. Přestávka v klidu, místo nealko divného piva volím tentokrát zero colu, ta aspoň osvěží, vystát frontu na toalety (naštěstí postupuje rychle), a zpět do ochozů, začíná druhý poločas, uvidíme, zda Sparta přidá ještě nějaký ten gól.

Druhá půle už v podstatě patří pouze Spartě. Slovan totiž na útok buď rezignoval, nebo na to neměl dost odvahy či elánu. Každopádně na hřišti vládne Sparta, a z doposud jasného zápasu se nakonec stal výprask. V 73. minutě kope Sparta roh, před hostující brankou vznikne závar, a nejdůrazněji si počíná Costa, který napodruhé nakonec dotlačí míč do brány - 3:0. Spokojené publiku chce búra, domácí se k tomu přiblížili v 84. minutě, kdy po další dobré přihrávce dorazil balon do sítě Lafata, pro něj naprosto typicky, z bezprostřední blízkosti, opět věděl naprosto přesně, kde má být, a co má dělat - 4:0, pátý gól Davida Lafaty ve skupině EL, ve čtyřech zápasech, to je hodně slušné. Búra už nakonec nepadl, ale i tak spokojenost, děkovačka se šálami nad hlavou a zpěvem, domů odcházíme spokojeni, tak to má být, tak je to správné.

V neděli nás čeká zápas na Slovácku, který nutně potřebujeme vyhrát s ohledem na výbuch v Plzni. Tak milí hráči, rychle regenerujte, a milí fanoušci, kdo můžete, jeďte ty naše kluky podpořit. Fotbal hrát zřejmě umějí, a když je soupeř nezaskočí bojovností, nasazením, a nebudou zbytečně pokorní, jako celý první poločas v Plzni a prvních 30 minut proti Slovanu, pak věřím, že Slovácku nepomůže ani Libor Došek. A šetřit se není na co, po Slovácku následuje repre pauza, takže ať tam hoří tráva, a ať tři body jedou po zápase ve sparťanském autobuse na Letnou.