Bonyos | 03.11.2014 09:20

Los základních skupin Evropské ligy 2014/15 přisoudil do skupiny I dva nesmiřitelné rivaly – AC Sparta Praha a ŠK Slovan Bratislava. Před nadcházejícím duelem těchto dvou týmů na Letné si můžete přečíst, jak vypadal jeden z vůbec nejslavnějších a nejdůležitějších soubojů mezi rudými a belasými fotbalisty, který se odehrál přesně před padesáti lety – finálová odveta Středoevropského poháru 1964 hraná 2. září na Letné.

Sparťanská cesta do finále STEP vedla přes MTK Budapešť a FC Bolognu, její slovenský rival porazil ve čtvrtfinále Željezničar Sarajevo a v semifinále Vasas Budapešť. Při finále na Letné byl stadion plný k prasknutí, lidé sledovali zápas i ze střech okolních domů a po závěrečném hvizdu zaplnili nadšení sparťanští fandové hrací plochu. Z článku uveřejněném v Rudém právu si můžete přečíst, jak toto utkání vypadalo.

„26 let čekali příznivci československé kopané na další vítězství našeho týmu v jedné z nejstarších evropských fotbalových soutěží. Největší úspěchy ve Středoevropském poháru slavily československé oddíly před druhou světovou válkou. Mužstvo bývalé AC Sparty dovedlo tuto trofej vyhrát v letech 1927 a 1935 a mužstvo bývalé SK Slavie ji získalo v roce 1938. Letošní ročník, v pořadí již 22., přinesl významný úspěch našim oddílům. Spartak Sokolovo a Slovan Bratislava zajistily si účast ve finále.

Prvé finálové střetnutí bylo sehráno 5. srpna v Bratislavě a skončilo bez branek. Před necelými třemi týdny se oba oddíly střetly v Praze na Letné o ligové body. Právě toto utkání zanechalo v pražských příznivcích kopané ten nejlepší dojem. Ještě 18 minut před koncem zápasu Sokolovo prohrávalo 0:2. Nakonec zápas skončil 2:2. Proto na 30 000 diváků očekávalo, že opět uvidí zajímavý, rušný a hodnotný boj. Slovan Bratislava však zůstal mnoho dlužen své výkonnosti. A toho mužstvo Sokolova dovedlo dokonale využít. Zvítězilo zaslouženě a poprávu získalo Středoevropský pohár.

Tým Slovanu nastoupil bez Adamce a Pavla Molnára. Jen několik málo minut na počátku střetnutí si vynutil zřetelnou převahu. S přibývajícími minutami však přebírali iniciativu domácí, kteří překypovali bojovností. Hra probíhala v rychlém tempu. Byla však poznamenána po celé utkání řadou příliš ostrých a nečistých zákroků. Sokolovo se tentokráte opíralo o velmi dobrý výkon útočné řady, kde především tři vnitřní – Mráz, Kraus a Mašek – se postupně rozehráli k úspěšnému výkonu. Zvláště Kraus, jako již v mnohých předcházejících zápasech, překypoval vtipem, přesnou přehrávkou i snahou po tvrdé a umístěné střele.

Také zadní řady spolehlivě plnily své úkoly. Jen jednou za zápas dal střední obránce Tichý útočníkům Slovanu příležitost, aby nikým nekryti ohrozili brankáře Krameriuse. Bylo to v osmé minutě druhého poločasu, kdy záložník Horváth se dostal za obranné řady Sokolova, ale jeho střela minula prázdnou branku domácích. Ve druhém poločase zraněný Vojta přešel na pravou stranu útoku a jeho místo zaujal Dyba.

Jestliže mužstvo Slovanu Bratislava prohrálo jen rozdílem dvou branek, pak na tom má největší zásluhu brankář Schrojf, který patřil k nejlepším hráčům na hřišti. Schytal celou řadu míčů, i když někdy s dávkou štěstí. Obranné trio Urban, Popluhár, Fillo mělo po celé utkání plné ruce práce. A to i proto, že záložníci Zlocha a Horváth zůstali daleko za svými možnostmi. Mezi obránci a útokem se vytvořila mezera, které dokonale využívali pohybliví útočníci Sokolova k tomu, aby nikým neohrožováni získávali míč, který rychle rozehrávali.

V útočné řadě chyběl hráč, který by dokázal hru usměrnit, nalézt vhodnou koncepci k proniknutí obranným valem Sokolova. Pavel Molnár na pravém křídle na svůj úkol nestačil. Ani Jokl, který je znám technickou hrou, nedokázal účinně zpracovat míč a přesněji rozehrát. To v mnohém směru platí i o dalších třech útočnících, především pak Cvetlerovi.

Přes všechny tyto nedostatky ze strany bratislavského Slovanu mělo střetnutí nemálo dramatičnosti a potřebný fotbalový vzruch. Po skončení zápasu předal předseda STEP. Jugoslávec D. Nikolič kapitánu vítězného mužstva Mrázovi stříbrnou trofej.

Mužstvo hrálo v sestavách Sokolovo: Kramerius – Kollár, Tichý, Táborský – Vojta, Steinigel – Dyba, Mráz, Kraus, Mašek a Vrána.

Slovan Bratislava: Schrojf – Urban, Popluhár, Fillo – Zlocha, Horváth – P. Molnár, Jokl, Hrdlička, Hrnčár a Cvetler. Rozhodoval: Obtulovič. Branky vstřelil ve 12. a 51. minutě Mašek. “