Jumbo1 | 03.08.2014 12:57

Druhé kolo naší nejvyšší fotbalové soutěže svedlo dohromady na Letné mistrovskou Spartu s týmem z vysočiny. Jihlava dělala Spartě stafáž v loňském posledním kole při oslavách titulu, a tak se čekalo, že nejinak tomu bude i tentokrát.

Náš úhlavní nepřítel, Slavia, díky nevysvětlitelné střelecké efektivitě porazil doma Baník, který je zoufalý už dvě sezony, a po uslintané výhře na Slovácku (které mělo kopat dvě penalty - dle Dáši Švábové) od pátečního večera vedl ligu. Jen další důvod pro to, Jihlavu smést, protože Slavia na první místo ligy prostě nepatřila, nepatří a patřit ani nesmí. Osobně se trochu obávám naší tradiční mezipohárové kocoviny, kdy před či po poháru ztrácíme (zbytečně) body v lize, ale snad se to tentokrát bez zbytečné ztráty obejde.

Vyrážím ve čtyřicetistupňovém vedru z chalupy, tentokrát se nebudu vracet, můžu tudíž i na pivo, za hodinku jsem doma, vyndat věci, převléknout, a hajdy na předzápasové soustředění. Hospoda poloprázdná, to nevěstí nic dobrého: A taky ne, na stadion si našlo cestu jen nějakých 6800 diváků, to je málo, málo, málo, přitom první domácí ligové zápasy bývaly ve znamení dobré návštěvnosti. Z Jihlavy dorazilo pár desítek fanoušků, tipl bych tak jeden bus, a jejich sektorovka Vysočina ole! V Našem kotli tak 300 kusů, fandí tak 200, no jak říkám, žádná sláva. Co mě ale zaujalo, byla pětice kluků, na sobě černá trika se znakem Sparty a Břevnova, to samé na kšiltovkách v bílé barvě, vše s nápisy Rozruch Břewnow - asi nějaká nová sparťanská buňka, čím víc, tím líp…

První poločas slabýnan hřišti i v hledišti, Sparta sice měla pár šancí, ale takových nijakých, po půlhodině se dostává ke slovu i Jihlava, Bičík dobře zasahuje, Sparta je herně o něco lepší, to ano, ale to je tak všechno. Fandění taky nestojí za moc, speaker dělá, co může, ale doba dovolených se holt asi projevila v plné parádě…No nic, aspoň, že v půli není u stánku fronta, klobása dobrá, pivo jakž takž, hlaně ale, aby ta druhá půle byla i o gólech, bod by nám byl celkem k ničemu.

A druhá půle o gólech je, a to hned z kraje. Už ve 47. minutě dostává Přikryl výbornou přihrávku od Matějovského (včera hrajícího velmi dobrý zápas), a protože nemá čas a prostor na přemýšlení, co s balonem, napálí ho na bránu - a on je z toho gól - 1:0. Za další tři minuty je ještě veseleji, sparťané si postrkali balon na pravé straně, Kadeřábek odcentroval, a Přikryl trefil balon hlavou. Dost možná jinak, než chtěl, obránce před ním v poslední chvíli uklouzl, ale Přikryl svou hlavou nasměroval balon na bránu, ten přeletěl hostujícího brankáře, a zastavil se až o síť - 2:0. Je vidět, že pokud Přikryl není stresovaný tím, aby s balonem musel něco vymýšlet, resp. nemá na to čas a prostor, dokáže být nebezpečný a dávat góly. Druhý gól přinesl uklidnění a dobrou náladu, která se projevila i ve fandění - kvalita se zvedla. Sparta od druhého gólu jasně dominovala, od té padesáté minuty nebylo o vítězi pochyb. To vše ještě potvrdil v 66. minutě Dočkal, když dostal další skvělý pas od Matějovského, zpracoval si ho, vyhnul se obránci do středu, a o tyč dal třetí gól - 3:0. Zároveň tím sesadil Slavii z prvního místa tabulky, protože v tu chvíli měla Slavia skóre 5:2, Sparta 5:1. Tak je to správné, tak to má být. Ligu má vést Sparta, Slavia smí být maximálně věčně druhá.

Posledních cca 25 minut už se v podstatě jen dohrává, nic převratného se na hřišti neděje. Jihlava dává sice deset minut před koncem gól, ale ofsajd Harby je viditelný snad až z Marsu, a sudí správně gól neuznali. Na konci se nastavuje pouze minuta, pak už konec, děkovačka, Vííííťa Lavička!, a odchod spokojeně domů či do hospod. Ve středu nás čeká odveta v Malmö. V případě jejího zvládnutí máme jistých asi 70 milionů, a jistotu minimálně základní skupiny Evropské ligy. Po té ostudě, co předvedli naši zástupci v předkolech Evropské ligy to vypadá, že letošní honění koeficientu bude pouze na Spartě (i když Plzeň by přes rumuny postoupit mohla, pořád ji ale bude čekat ještě jedno předkolo), takže kluci, koukejte ten postup přivést, pamatujte na cestu za snem. Já mám bohužel s výjezdem leda tak útrum, nicméně snad se najde dost fanoušků, kteří tam budou moct být s vámi, a k tomu postupu vás doženou.