Bonyos | 01.06.2014 11:40

Je poslední květnový den a na programu je poslední kolo nejvyšší české fotbalové ligy, naposledy nazývané Gambrinus liga, protože od příští sezóny budeme chodit na Synot ligu, jaký to pokrok :)

Poslední kolo ligy se nese ve znamení dvou věcí. Zaprvé boje o sestup, ve kterém jsou více než dost namočeny oba vršovické „velkokluby“, ale především ve znamení sparťanských oslav, protože Sparta letos právem vládne českému fotbalu!

Byť v posledním zápase sezóny proti Jihlavě na první pohled téměř o nic nejde, tak sparťanům motivace neschází. Kromě důstojné rozlučky s úspěšnou sezónou před téměř plnou Letnou jde sparťanům o překonání rekordu v počtu dosažených bodů, který nemůže držet nikdo jiný, než právě Sparta ze sezóny 1999/00, kdy získala 76 bodů. Rekord byl díky výhře 4-1 překonán a mohly propuknout pravé sparťanské oslavy. Začněme ale pěkně od začátku...

Jak už je skoro tradicí, tak při většině důležitých domácích utkáních Sparty je naplánováno kartonové choreo (které bylo klubem naštěstí opět povoleno). Kartony se na sedačky ovšem nedostanou samy, a tak skupina zhruba třiceti věrných (což je mnohem menší počet, než bývá zvykem) v poledních hodinách místo sobotního oběda připravuje choreo na protilehlé tribuně letenského chrámu. Po více než dvou hodinách je hotovo a může začít soustředění na večerní zápas :)

Volný čas před zápasem utekl velice rychle, a tak dnes podruhé pádím na Letnou a na stadion dorážím skoro hodinu před zápasem, abych nasál sváteční atmosféru. Dovolím si tvrdit, že na začátku utkání panuje na letenském stadionu největší euforie a nejlepší atmosféra. Fandí téměř všichni, při hymně, kterou zpívá celý stadion z plných plic mi přebíhá mráz po zádech a přeji si, ať tento okamžik trvá co nejdéle. Ve 12. minutě se zahaluje celá protilehlá do modročervené šachovnice se žlutým nápisem MISTŘI – co jsem měl možnost vidět na fotkách, tak se kartoniáda povedla a výsledný efekt byl moc pěkný. Pár minut po kartoniádě se trefuje Lukáš Vácha povedeným volejem k levé tyči jihlavského Hanuše, 1-0. Za další tři minutky se prosazuje Láďa Krejčí, 2-0. Další tři minuty na to Tiémoko Konaté parádně nahrává Davidu Lafatovi, kterému nedělá problém trefit odkrytou branku, 3-0. Parádní vstup do zápasu, po necelé půlhodině hry je stav 3-0, já nechci bůra, já chci deset :). Postupně ale sparťanští fotbalisté začínají zvolňovat tempo, a tak na konci prvního poločasu snižuje hostující Jungr na 3-1.

Ve druhém poločasu je hra spíše vlažná, jihlavští hráči nic nezabalili a dále si vytvářejí šance, sparťané nehrají špatně, ale ani nijak excelentně, a tak v druhém poločase vidíme už jen jednu branku, a to když Lafatovu hlavičku skvěle vychytanou Hanušem dorazí Pavel Kadeřábek, 4-1. Poté už sparťané drží většinu času balón na kopačkách a tribunami zní vítězoslavné chorály, krásně vyniká především odpovídačka mezi kotlem a protilehlou tribunou Sparta – Praha – Mistr – Ligy! V kotli je prezentována pěkná plachta „Šampioni z Letné“, škoda jen pár méně chápavých lidí stojících na plechových bariérách v dolní části kotle, kteří bránili lepšímu roztažení plachty... V druhém poločase je pár minut fandění a nápisů věnováno Romanu Berbrovi, což je dobře, za vše přeci nemůže jen pan Pelta :). Hlasatel oznámí, že na Letné je přítomno necelých 17 000 fanoušků, což je jistě pěkné číslo, okolo sto padesáti fanoušků dorazilo z Jihlavy, což je také solidní počet. Pár minut před koncem se nezapomíná na naší bývalou oporu v bráně Jaromíra Blažka a vše nasvědčuje pohodovému konci utkání a propuknutí oslav na hřišti.

Ty ovšem propukají u několika stovek lidí, kteří asi zapomněli, že se fotbal hraje devadesát minut plus nastavení, o několik minut dříve. Je jasné, že rozhodčí přeruší utkání, když mu v průběhu zápasu vtrhne několik set lidí na hřiště a někteří zapalují pyrotechniku či kradou hrací míče... Hlasatel vyzve fanoušky k tomu, aby opustili trávník, jinak se utkání nedohraje a nebude předán pohár pro mistra ligy. Většině lidem na trávníku to dojde a vrací se zpátky za reklamní panely na tribuny. Těm, kterým to nedojde je adresován pokřik „hovada“ z tribun. Po několika minutách už jsou téměř všichni mimo hřiště, jen několik jedinců dál na hřišti provokuje, a proto jsou slovně či v krajních případech i fyzicky donuceni jinými fanoušky, že opravdu na hřišti nemají v průběhu zápasu co dělat (velice mě zaujala hlavička jednoho fanouška, kterou udělil nějakému „provokatérovi“, který nechtěl zmizet z hřiště :). Nechci a nebudu nijak kazit titulový report zbytečným pitváním tohoto předčasného vniknutí na hřiště, přesto si neodpustím poslední poznámku k těm, co na hřiště vběhli před ukončením zápasu – když se skanduje „svobodu fanouškům“ - opravdu si myslíte, že svoboda fanouškům znamená, že budeme libovolně vtrhávat na trávníky v průběhu zápasů? A opravdu si myslíte, že tyto situace pomáhají tomu, aby byl český fotbal pro fanoušky?

Po třech nastavených minutách rozhodčí odpískává konec zápasu, hráči běží do kabin a fanoušci na trávník. Tam posléze sledují předávání medailí a poháru sparťanským hráčům a realizačnímu týmu na a korunovaci mistrů. Zpívá se sparťanská hymna, při předání poháru vzplane najednou několik bengálských ohňů, což má velice pěkný efekt, probíhá pokřik „je nejlepší“, fanoušci se fotí na hřišti, někteří si odnáší pár vykopaných drnů, někteří si odnáší i kusy sítí. Poté se už hráči i fanoušci přemisťují k balkónu před hlavní tribunou, kde oslavy pokračují, však už to znáte... :)

Sparta letos vyhrála celkově ve své sto dvacetileté historii svůj třicátý šestý titul, historicky první se slavil už roku 1912. Od té doby je Sparta královnou českého (dříve československého) fotbalu, a proto nám tříletý půst bez titulu v letech 2011 až 2013 připadal dlouhý. Pro některé mladé fanoušky Sparty byl dnešní zisk titulu vůbec první, pro starší generaci fanoušků byl tento titul třeba i dvacátý. Každý zisk titulu Sparty je jiný, má svůj specifický příběh, každý píše novou část historie Sparty. Doufám, že se dalšího psaní historie dočkáme již příští sezónu.

Děkuji všem, kteří se podíleli na zisku 36. sparťanského titulu.