Bonyos | 31.03.2014 08:18

V rámci 22. kola Gambrinus ligy hostila Sparta na Letné nováčka české nejvyšší ligy - Znojmo. Po ligových zápasech Příbramí a Baníkem, ve kterých se Sparta herně trápila, všichni domácí fanoušci doufali, že proti Znojmu se opět rozjede ten pravý sparťanský válec.

Pro mě osobně byl tento zápas netradiční a premiérový v tom, že se mi poštěstilo nést před úvodním výkopem jednu z vlajek - vlajku Sparta Forever. Byl to velice pěkný zážitek, ovšem když skončila sparťanská hymna, tak jsem myslel, že mi z toho vlajkonošování upadne ruka :). Na své místo jsem se dostal dvě minuty po úvodním výkopu a o nic jsem naštěstí nepřišel. Po celý první poločas je Sparta aktivnější, snaží se hodně střílet, ale nedaří se jí finální fáze. Ve 25. minutě propukla první sparťanská radost z gólu, která ovšem neměla dlouhé trvání, protože čárový rozhodčí odmával velice těsný Dočkalův ofsajd. Znojmo se dostalo během prvního poločasu pouze ke dvěma příležitostem. V první trefilo z velmi blízkého přímého kopu pouze dobře postavenou zeď domácích a při druhé šanci ve 40. minutě chybělo znojemskému Vašíčkovi jen pár centimetrů k hlavičkovému zakončení. Když už vše vypadalo, že první půle skončí bez branek, tak po Costově centru a Hušbauerově patičce prostřelil David Lafata vše, co mu stálo v cestě, 1-0. Tímto gólem se náš kapitán osamostatnil v historické tabulce střelců české fotbalové ligy. Závěr prvního poločasu byl také zvláštní v tom, že na posledních pět minut se za doprovodu transparentu „Stop kriminalizaci fanoušků“ vyklidil (téměř) celý kotel, který tak neviděl první branku utkání.

Poločasový program nebyl nic moc, dlouhá fronta na párky, po čekání mi řekli, že klobása ještě není udělaná a když jsem jí nakonec dostal, tak ani nebyla hořčice. No, na příště je co zlepšovat...

Krátce po začátku druhé půle mohlo být srovnáno a to kvůli obrovské chybě Jakuba Brabce, Znojmo naštěstí této šance nevyužilo, protože střelu i dorážku zneškodnil Tomáš Vaclík. O chvíli později už byl stav 2-0 pro rudé borce, protože Dočkalův centr usměrnil do hostující brány Pavel Kadeřábek. V 75. minutě padla poslední branka utkání, když pěknou kombinaci zakončil Josef Hušbauer, byť s velikým přispěním hostujícího gólmana, 3-0.

Sparta byla po celý zápas jednoznačně lepším týmem, její hra byla rychlá, kombinační, akorát v zakončení si mohla počínat o trochu lépe a v příštích zápasech by bylo dobré se vyvarovat zbytečných zkratů v obraně. Pozitivní také bylo, že sparťané hodně stříleli i z větších vzdálenosti (za zápas měli 24 střeleckých pokusů, z toho 12 na bránu!), mnohdy chyběly jen centimetry k tomu, aby míč skončil v síti místo mimo branku. Podle mě byl nejlepším hráčem Pavel Kadeřábek, hodně nás podržel i Tomáš Vaclík. Bůh ví, jak by se hra odvíjela, kdyby Znojmo proměnilo tutovku ze začátku druhé půle...

Atmosféra dnes byla také velice slušná, fandilo se po většinu zápasu a častokrát se připojovala protilehlá. Návštěva 7 661 diváků na televizním utkání s neatraktivním soupeřem není nijak oslnivá, ale na druhou stranu to propadák též není. Navíc doufám, že naše zbylé domácí ligové návštěvy už pokaždé přesáhnou metu 10 000. Kotel nebyl zaplněn 100% na rozdíl od posledních domácích zápasů, ale fandění mělo dobrou úroveň. Na závěr malý postřeh – nový mikrofon v kotli je dost slyšet a pomáhá lepší atmosféře, ale na protilehlé ho slyší jen část, proto ne celá tribuna reagovala na „pokyny“ z mikrofonů.

Z utkání s týmem z moravského města okurek a vína jsme získali (povinné) tři body, výkon se oproti posledním zápasům také zlepšil, výsledek 3-0 dobrý. Teď nás čeká daleký výjezd na Slovácko v nevhodném termínu a poté se už můžeme těšit na další derby pražských S, tentokrát doma na Letné v sobotu 12. 4 od 15:00.