Martas007 | 19.08.2013 01:51

Václav Kadlec odchází do Eintrachtu Frankfurt. Toto oficiální prohlášení vydala Sparta den po remízovém zápase v Plzni. Frankfurt obsadil v loňském ročníku Bundesligy šesté místo, což mu zaručilo i účast v předkole Evropské ligy. V něm se utká s ázerbájdžánským Karabachem Agdam.

Jedenadvacetiletý Kadlec tedy opouští Spartu po pěti letech. Úspěšných pěti letech. V domácí lize odehrál celkem 111 zápasů, ve kterých se mu podařilo vstřelit 32 branek. V evropských pohárech pak přidal dalších 35 startů, ze kterých vytěžil dalších sedm tref do sítí soupeřů. Když v šestnácti letech do Sparty přicházel, mluvilo se o něm jako o novém Rosickém. Nyní jeho kroky nabírají stejný směr, a to do německé Bundesligy, v současnosti jedné z nejlepších lig světa!

Stále mám před očima Vaškův první gól za A tým Sparty. Psalo se 4. května 2009 a Sparta hrála doma proti Baníku Ostrava. Dlouho se nemohla gólově prosadit a vše pomalu směřovalo k bezgólové remíze. Václav Kadlec však vzal výsledek zápasu do svých rukou deset minut před koncem utkání, když dorazil do prázdné brány střelu Kamila Vacka, která mířila pouze do tyče. O dvě kola později se mu podařil ten samý husarský kousek, tentokrát proti Bohemians Praha. Po přiťuknutí Juraje Pirošky se dostal do zakončení a chladnokrevně poslal Spartu do vedení a za třemi body. Sparťanští fanoušci vybuchli nadšením a z šestnáctiletého mladíka se rázem stal hrdina. Takto stylově zakončil svou první sezonu ve sparťanském dresu.

Spartě se již tedy v počátku Kadlecova angažmá začala jeho koupě vyplácet. V létě 2008 ho koupila z Bohemians Praha 1905 za deset milionů korun, což je v naší lize rekordní přestupová částka za nezletilého hráče. Vůbec poprvé vběhl Kadlec na hřiště v dresu sparťanského áčka v 11. kole ročníku 2008/2009, kdy ho trenér Chovanec poslal na hřiště na posledních pět minut v zápase s Příbramí, když vystřídal Martina Zemana.

Ve své první sezoně odehrál Kadlec dvanáct zápasů, ve kterých se mu podařilo vstřelit již zmiňované dva góly. Postupem času mu trenér Chovanec začal čím dál tím více důvěřovat a nastupoval v útočné dvojici s Bony Wifriedem (nyní už Wilfriedem Bonym :-) ). V následující sezoně chyběl na hřišti pouze v jediném zápase i přesto, že většinou nastupoval z lavičky, a vstřelil šest gólů. Takovýto výkon byl pro sedmnáctiletého mladíka určitě velkým úspěchem a pomalu se začínaly naplňovat prognózy, že by z něj jednou mohl vyrůst velký fotbalista.

O sezonu později se mu podařilo se Spartou vyhrát titul a získal tak první velkou trofej ve své kariéře. Za své výkony si také vysloužil ocenění Talent roku. V této skvělé sezoně také poprvé nastoupil za seniorský reprezentační tým v zápase proti Lichtenštejnsku, a hned se mu podařilo skórovat! Stal se tak nejmladším střelcem reprezentace v historii. Povedlo se mu to v pouhých 18 letech 4 měsících a 22 dnech.

První vážnější problém ve Vaškově kariéře nastal v sezoně 2011/2012, kdy odehrál pouhých 14 zápasů, protože laboroval se zánětem šlachy v nártu a také prodělal operace kolena a kotníku. I přesto se ve zmíněných 14 zápasech dokázal střelecky prosadit hned třikrát a poprvé se také ve Spartě radoval z branky z pokutového kopu v utkání proti Příbrami.

Jednoznačně nejúspěšnější sezonou byla pro Vaška právě ta loňská, kdy v pouhých dvaceti letech byl hlavní oporou týmu a trenéři si neuměli představit sestavu bez něj. Vstřelil celkem čtrnáct gólů v lize a výrazně se také podílel na úspěších Sparty v Evropské lize. Dvěma góly v rozmezí pěti minut zařídil alespoň remízu v předkole proti Feynoordu Rotterdam, aby v domácí odvetě přidal další gól z pokutového kopu a podílel se na vítězství Sparty 2:0. Ve skupině Evropské ligy pak připravil parádním centrem gól na nohu Ládi Krejčího proti Lyonu, avšak Krejčí touto brankou snižoval na 1:2 a na body to již nestačilo. V dalším zápase si oba hráči své role vyměnily a Kadlec se přesnou ranou k tyči proti Kirjatu Šmona podílel na vítězství 3:1.

V odvetě proti izraelskému soupeři však již nenastoupil, protože 3. listopadu utrpěl frakturu čelní kosti po srážce s boleslavským řezníkem Martinem Nešporem, který mu do čela vyrazil důlek o velikosti pingpongového míčku. Začaly převládat obavy, jestli se po tomto vážném zranění dokáže vrátit do předešlé formy a nepokazí se mu tak skvěle rozjetá sezona. Mimo hru zůstal pouze měsíc, když se speciální maskou naskočil v 69. minutě do utkání proti Atleticu Bilbao a podílel se na remíze 0:0. Sparta tak s Kadlecem v sestavě postoupila ze skupiny Evropské ligy, kde ji čekala slavná Chelsea, která rok předtím vyhrála Ligu mistrů. Sparta se o postup do další fáze prala do poslední minuty dvojutkání. Václav Kadlec dokonce parádním přiťuknutím ve vápně připravil gól pro Davida Lafatu, díky kterému Letenští vedli nad londýnským favoritem až do nastavení druhého poločasu, kdy vyrovnal Hazard.

Díky těmto skvělým výkonům v evropských pohárech si Kadlec vysloužil pozornost mnoha evropských klubů. Údajně o něj stál ruský Zenit Petrohrad, anglické týmy Swansea, Wes Bronwich Albion nebo Liverpool, kde byl ve svých 15 letech na testech ve fotbalové akademii. Nakonec válku o Kadlece vyhrál německý Frankfurt, účastník Evropské ligy. Oficiální přestupová částka sice není známa, ale pravděpodobně se pohybuje okolo sta milionů korun. Kadlec podepsal smlouvu na čtyři roky a nezbývá než doufat a přát si, aby se tento šikovný útočník, popřípadě ofenzivní záložník, dokázal v Německu prosadit minimálně tak dobře jako jeho předchůdce Tomáš Rosický.

Tak, Venco, za sebe a všechny sparťanské fanoušky ti přeju hodně zdaru ve fotbalové kariéře i v životě a doufám, že se do Spartičky jednou vrátíš a vykopeš s ní další tituly!