Petr Ťažký | 22.06.2011 11:33

Tým U16 se v období od 10.-18.6. zúčastnil prestižního mezinárodního turnaje - Gaetano Scirea Torneo - na jihu Itálie. Tohoto turnaje se zúčastnilo celkem 16 týmů ze všech koutů světa (mj. Mexiko, USA, Rusko aj.). V základní skupině si náš tým nejprve bravurně poradil s celkem Regginy(5:1), ale pak tvrdě narazil na skvělé mužstvo Partizanu Bělehrad (0:5), kdy srbský tým opravdu předvedl svoji kvalitu a i organizátory byl zařazen k jednomu z favoritů. V posledním zápase jsme narazili na výběr jižní Itálie Bassilicata. Při propletenosti skupiny nám stačil remízový bod (2:2) k postupu do čtvrtfinále.

Zde na nás čekal vítěz dvou posledních ročníků tohoto turnaje, exkluzivní soupeř – Inter Milán. Utkání bylo kvalitní z obou stran od samého úvodu, ale vyložené šance nepřicházely. Inter vynikal zejména individuálně, zatímco naši hráči se prezentovali kompaktním týmovým výkonem. Do vyložené šance se až pár minut před koncem dostal Nečas, ale neproměnil ji a tak následovaly pokutové kopy. Dramatický rozstřel rozhodl poslední penaltou Březina, když se míč 2x odrazil od břevna, než doputoval za brankovou čáru. Poté následoval gejzír radosti, který neměl být poslední.

Krutou hříčkou osudu bylo rozložení turnaje, protože semifinálový pavouk nám do cesty postavil přemožitele ze základní skupiny Partizan. I po předešlém výprasku jsme však dlouho drželi krok, ovšem tragická koncovka první půle, kdy jsme obdrželi 3 branky během 5 minut, znamenala téměř konec všem nadějím. Druhé dějství pro nás začalo slibně a po 10 minutách jsme snížili na 1:3. Čas však neúprosně ubíhal a další góly nepřicházely. Zvrat začal ve 38.minutě, kdy snížil Šíma a tentýž hráč v nastaveném čase – 42´ vyrovnal a poslal zápas do penaltového rozstřelu. Euforie se přenesla do této disciplíny a zdecimovaný Partizán opět potopil Březina, který exportní poslední penaltou do šibenice poslal náš tým do finále.

Ve finále na nás čekal další renomovaný klub a to Juventus Turín. Zápas hraný před 5000 diváky, začali lépe Italové, když využili penalty. Březina však záhy vyrovnal a začínalo se znovu. Juve šlo znovu do vedení těsně před přestávkou a brzy po ní odskočilo na 2 branky. Podařilo se nám ještě zareagovat opět Šímou, ale i přes nápor v závěru Juventus stav udržel a dosáhl na vytoužený pohár.

Celkově nemůžeme hodnotit turnaj jinak než absolutní pochvalou všech zúčastněných, ať již do hry zasáhli přímo nebo byli jen morální podporou.

Ovšem jedna velká pochvala patří „Bomberovi“ (jak jej přejmenovala místní media) turnaje alias nejlepšímu střelci, kterým se stal se 7 brankami v 6 zápasech ONDRA ŠÍMA!!!!